sobota, 4 stycznia 2014

4 na 4 - czyli zapowiedzi styczniowe

Grudzień pod względem zapowiedzi nie był moim zdaniem wart większej uwagi. Jedyną ciekawą pozycją był ostatni tom Przedksiężycowych Ani Kańtoch, który już przeczytałam i zbieram się do recenzji. Filmu natomiast żadnego dla mnie ciekawego nie było. Początek nowego roku zaczyna się jednak obiecująco - cztery produkcje kinowe i cztery ciekawe książki.

KSIĄŻKI


Tytuł: Pokój
Autor: Gene Wolfe
Wydawnictwo: MAG
Premiera: 15 stycznia 2014 r.
Nowe posłowie autorstwa Neila Gaimana
„Złożona, niegodziwa, głęboka i niezwykła powieść jednego z najlepszych amerykańskich pisarzy… To nie tylko jedna z moich ulubionych książek (choć z pewnością nią jest), ale również jedna z nielicznych współczesnych powieści, które podziwiam.”
— Neil Gaiman, autor „Amerykańskich bogów” i cyklu „Sandman”.
„Pokój”, pierwotnie wydany w roku 1975, to dzieło błyskotliwe i urzekające. Pełne melancholii wspomnienia Aldena Dennisa Weera, rozgoryczonego starca spędzającego ostatnie dni życia w małym miasteczku na Środkowym Zachodzie Stanów, w miarę rozwoju historii ujawniają swój nadnaturalny wymiar. Wyobraźnia Weera zdolna jest bowiem unicestwić czas i przeobrazić rzeczywistość, wykraczając poza samą śmierć. „Pokój”, wielki, poruszający i bezkompromisowo szczery, jest jednym z największych dzieł naszych czasów.
Gene Wolfe, nazywany przez „The Denver Post” jednym z „olbrzymów s-f”, wielokrotnie zdobywał najważniejsze nagrody z tej dziedziny, w tym nagrody Nebula, Hugo i World Fantasy. „Pokój” to jego pierwsza pełnowymiarowa powieść, świadcząca o geniuszu, którzy później rozkwitł w dziełach takich jak Księga Nowego Słońca.
Tytuł: Sztuka leniuchowania. O szczęściu nicnierobienia
Autor: Urlich Schnabel
Wydawnictwo: MUZA
Premiera: 15 stycznia 2014 r.
Kolejna książka z cyklu: o tym trzeba wiedzieć
Nic nie robić bez poczucia winy? Czy to w ogóle jeszcze możliwe? W dzisiejszym świecie, który nam tyle oferuje? W czasach kiedy społeczna presja, by osiągać w życiu wciąż „więcej i więcej”, jest tak silna?
O tym, że umysł i dusza potrzebują ciszy, chwil jałowego biegu, zwykłej bezczynności, filozofowie wiedzą już od dawna, a od pewnego czasu prawdę tę odkrywa także nauka. W społeczeństwie przyśpieszenia i permanentnej komunikacji wszystkich ze wszystkimi chwile wytchnienia są niezwykle cenne. Ulrich Schnabel uświadamia nam na nowo, że od słodkiego nicnierobienia zależy nie tylko nasza kreatywność i pomysłowość – to także szansa, aby poznać samych siebie, odnowić swoją siłę woli. Przyznaje, że nie jest łatwo uwolnić się od nacisków otoczenia, które oczekuje, że nieustannie będziemy dyspozycyjni, skoro to możliwe. Dlatego stara się udzielić czytelnikowi jak najlepszej rady w sprawie leniuchowania. Czy okaże się pomocna? Czy dzięki książce rozpoznamy dręczące nas problemy? Przekonajmy się o tym sami.
Pisze o tym w sposób bardzo przystępny i atrakcyjny, z poczuciem humoru, używa przykładów z życia i dokonań konkretnych osób (Galeria wielkich leniuchów i nie tylko).
Książka ma charakter popularnonaukowy, ale i poradnikowy: zawiera testy, które można wykonać, i zestaw rad dotyczących innego niż obecnie obowiązujący modelu spędzania czasu wolnego, zmiany hierarchii wartości i związanego z tym przeorganizowania pracy zawodowej.
Tytuł: Tonąca dziewczyna
Autor: Caitlin R. Kiernan
Wydawnictwo: MAG
Premiera: 15 stycznia 2014 r.
India Morgan Phelps – dla przyjaciół Imp – to schizofreniczka. Nie ufa już własnemu umysłowi, albowiem święcie wierzy, że wspomnienia w jakiś sposób ją zdradziły, zmuszając do zakwestionowania własnej tożsamości.
Zmagając się ze swą percepcją rzeczywistości, Imp musi odkryć prawdę na temat spotkania z bezlitosną syreną albo bezradnym wilkiem, który przybył do niej pod postacią dzikiej dziewczyny – albo może z żadną z tych istot, lecz czymś znacznie, znacznie dziwniejszym…
Tytuł: Złota jesień polskiego średniowiecza
Autor: Henryk Samsonowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nauka i Innowacje
Premiera: 20 stycznia 2014 r.
W Polsce epoka ta [zmierzch średniowiecza] rozpoczęła się zapewne w dobie panowania Kazimierza Wielkiego, zakończyła się zaś za Zygmunta Starego, kiedy Polska przybrała już kształt nowożytny. W ciągu blisko dwustu lat dokonały się przemiany, których skutki sięgają niemal współczesności. Dlatego, parafrazując tytuł dzieła Huizingi, nazwałem moją książę „Złotą jesienią polskiego średniowiecza”.
Pragnąłbym, aby zawarta w tytule złota jesień – tak piękna w naszym kraju – przywodziła na myśl różnorodność barw, obfitość zbiorów, by kojarzyła się też z początkiem roku szkolnego, a więc z nowymi perspektywami i nowymi formami pracy. Schyłek średniowiecza wydaje mi się dla Polski szczególnie korzystny, toteż chciałbym ukazać polską specyfikę tamtych czasów w odróżnieniu od zarysowanych przez Huizingę tendencji rozwojowych na zachodzie Europy.
— ze wstępu Autora
FILM

Tytuł: Wilk z Wall Street
Scenariusz: Terence Winter
Reżyseria: Martin Scorsesee
Premiera: 3 stycznia 2014 r.
Historia Jordana Belforta, brokera, którego błyskawiczna droga na szczyt i rozrzutny styl życia wzbudziły zainteresowanie FBI.
Tytuł: Sekretne życie Waltera Mitty
Scenariusz: Steve Conrad
Reżyseria: Ben Stiller
Premiera: 17 stycznia 2014 r.
Walter Mitty, księgowy mieszkający z nadopiekuńczą matką, wplątuje się w międzynarodowy spisek związany z holenderskimi skarbami z II wojny światowej.
Tytuł: Sierpień w hrabstwie Osage
Scenariusz: Tracy Letts
Reżyseria: John Wells
Premiera: 24 stycznia 2014 r.
Tajemnicze zniknięcie ojca stanie się dla jego córek i ich chorej na raka matki początkiem pojednania po latach konfliktów i rozłąki. 
Tytuł: American Hustle
Scenariusz: Eric Singer & David O. Russell
Reżyseria: David O. Russell
Premiera: 31 stycznia 2014 r.
Oszust finansowy wraz ze swoją partnerką współpracuje z agentem federalnym. Zostaje zmuszony do działania na niekorzyść niektórych polityków i gangsterów.

3 komentarze:

 1. Ja tylko filmowo, a więc ... hmm, o "Sierpień w hrabstwie Osage" nie słyszałem. Pozostała trójka to absolutne must see. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W "Sierpniu..." gra Meryl Streep, moja gwiazda numer jeden, to kino koniecznie. Pozdrawiam też:-)

   Usuń
 2. Najciewkasza w tym miesiącu jest Uczya Wyobraźni Myślę, że pozostałe dwie pozycje z Uczty Wyobraźni też są ciekawe. (Przy czym Ciemny Eden Bardziej). Filmy też w tym miesiącu bardzo dobre.

  OdpowiedzUsuń