sobota, 25 lutego 2017

Zapowiedzi marcowe 2017

W tym miesiącu bogato, filmowo i książkowo. Literacko marzec wypada prawdziwie szaleńczo! Trzy książki muszę przeczytać jak najszybciej (dwie niedługo do mnie dotrą), dwie bardzo kuszą i wątpię, czy się oprę, jedna na pewno poczeka, bo jeszcze nie tknęłam pierwszego tomu.

KSIĄŻKA

Tytuł: Mitologia nordycka
Autor: Neil Gaiman
Wydawnictwo: MAG
Data premiery: 1 marca 2017 r.

Absolutnie muszę mieć i przeczytać tę książkę jak najszybciej. Stęskniłam się za Gaimanem...
Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka – od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po „Grę o tron” i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają – pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni – a opowieść przenosi nas do ich świata – od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc.
Tytuł: Wikingowie. Topory i sejmitary
Autor: Radosław Lewandowski
Wydawnictwo: Akurat
Data premiery: 1 marca 2017 r.

Trzeci tom trzymającego poziom cyklu. Już nie mogę się doczekać...
Po śmierci ojca Oddi Asgotsson przejmuje dowództwo nad jego drużyną i postanawia powrócić do ojczyzny. Chce zobaczyć swoją matkę i siostrę, z którymi nie miał kontaktu od początku wyprawy na półwysep Labrador. Gdy dowiaduje się o okrutnym losie, jaki spotkał jego bliskich, kieruje się do Konstantynopola, by odszukać i ukarać winowajcę. Jednak na drodze do Bizancjum czyha wiele niebezpieczeństw. Aby dotrzeć do brzegów Morza Czarnego, drużyna Oddiego przemierza tereny rządzone przez okrutnych władców, choćby takich jak żądny krwi kniaź Jarosław. Żeby zachować życie i dotrzeć do celu, Oddi musi udowodnić, że jest prawdziwym dowódcą.
Tytuł: Wojny Przestrzeni
Autor: Paweł Majka
Wydawnictwo: Genius Creations
Data premiery: 15 marca 2017 r.

Powieść Pawła Majki wygra najpewniej konkurs na najbrzydszą okładkę roku 2017. Szczerze mówiąc nie wiem, czy nie poczekam na wznowienie, może wtedy wydawnictwo wpadnie na lepszy pomysł. Na szczęście o treść autor na pewno zadbał.
Krąg zemsty nie ma końca.Kiedy się mścisz, sprawiasz, że twoim tropem rusza inny mściciel. Nie dzisiaj, nie jutro, ale za rok, za dekadę… na pewno! Niczego nie pamiętamy tak dobrze jak doznanych krzywd. Niczego tak nie pragniemy jak wyrówn ania rachunków.Mirosław Kutrzeba zabił już pięciu oprawców. Szósty nadal się przed nim ukrywa, ale nie czeka z założonymi rękoma. Pomagają mu ci, których Kutrzeba skrzywdził, realizując swoją misję.Konflikt zapoczątkowany wendettą może ponownie sprowadzić na świat kataklizm. Nie przetrwają go ani bogowie, ani ludzie. Nie ma jednak ratunku, gdyż taka jest nieuchronna logika nieskończonego kręgu zemsty.
Tytuł: Zgubna trucizna
Autor: Katarzyna Kwiatkowska
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 15 marca 2017 r.

Jan Morawski powrócił! Tym razem w miejskim klimacie, mam nadzieję, że książka dotrze do mnie przed urlopem i będę mogła w spokoju całą ją pochłonąć za jednym zamachem.
Znakomicie skonstruowana intryga kryminalnaPoznań, luty 1901 roku. Jan Morawski poszukuje znanego fałszerza banknotów, ale gdy dochodzi do morderstwa, zaczyna podejrzewać, że fałszerstwo to zaledwie element wielkiej układanki. Musi znaleźć zabójcę, bo jak na razie jedynym podejrzanym jest właśnie on.W towarzystwie nie najlepiej się o nim mówi. Czy to możliwe, żeby Morawski zdradził sprawę polską? Dlaczego pracuje dla Banku Rzeszy? A może ten lekkoduch to żaden detektyw, tylko sprytny bywalec małżeńskiej giełdy, który potrafi jedynie prowokować zwierzenia dam, tańcząc na ostatkowych balach?Nowa powieść Katarzyny Kwiatkowskiej to nie tylko kolejna znakomicie skonstruowana intryga kryminalna. To także wspaniały portret Poznania z początku XX wieku: ulice, pałace i sale balowe. Opisane tak, że można niemal wyczuć zapach perfum, woń cygar, usłyszeć szelest sukien, stłumione szepty i balową muzykę.
Tytuł: I cóż, że ze Szwecji
Autor: Natalia Kołaczek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 15 marca 2017 r.

Bardzo ciekawa jestem tej książki, bo i ciekawi mnie szwedzka kultura. Był czas, kiedy chciałam tam zamieszkać, zobaczymy, jakie będę miała odczucia po lekturze.
Co to jest „syndrom Bullerbyn”? Jak dogadać się z małomównym Szwedem? Czego potrzebuje do szczęścia przeciętny mieszkaniec kraju, w którym, jak mawiają złośliwcy, lato trwa jeden dzień? Czy to prawda, że król Karol XVI Gustaw w trosce o środowisko naturalne zakaże swoim krajanom używania wanien? Jak w praktyce wygląda słynne szwedzkie równouprawnienie?Autorka odpowiada na te pytania, oprowadzając czytelnika po galerii utopijnych portretów jednego z najszczęśliwszych narodów Europy, w otoczeniu stereotypowych łatek i etykiet przypisywanych Szwedom, jak również pośród krytycznych przedstawień w krzywym zwierciadle. Wszystko po to, żeby lepiej poznać Szwecję i jej mieszkańców. Czy dzieli nas coś więcej niż Bałtyk?
Tytuł: Warszawa literacka w okresie międzywojennym
Autor: Piotr Łopuszański
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 21 marca 2017 r.

Mam nadzieję, że książka zawiera o wiele więcej niż udostępnia wydawca w obszernym opisie. Jeden z najlepszych okresów dla literatury w warszawskich klimatach, no czego chcieć więcej.
Lata dwudzieste i trzydzieste w Warszawie to okres niezwykłej erupcji talentów, barwnych historii i przemian samej stolicy. W Warszawie działali najwybitniejsi pisarze. To tutaj toczyło się różnobarwne życie artystyczne. Do dzisiaj krążą powstałe wówczas anegdoty. Autor stara się pokazać pisarzy od strony nie tylko zawodowej, ale i prywatnie, niejako w szlafroku.Warszawscy literaci okresu międzywojennego byli ludźmi o bogatych osobowościach. Każdy z nich miał jakieś dziwactwo, coś go wyróżniało. Irzykowski nie umiał zawiązać krawata. Nosił więc tzw. krawatki, czyli niedbale zasupłane wstążki. Gałczyński i Nałkowska pisali zielonym atramentem, który dawał im natchnienie. Strug pisał na kolorowych kartkach. Boy używał maszyny do pisania i tylko poprawki dodawał ręcznie. Lubił zmieniać swoje teksty także w korektach.Witkacy, Choromański i Giedroyć zażywali narkotyki, Dąbrowska brała strychninę. Lechoń był lekomanem. Tuwim cierpiał na agorafobię i całymi dniami nie wychodził z domu.Uniłowski i Słonimski nie mieli matury. Tuwim, Gałczyński i Broniewski nie ukończyli studiów. Broniewski i Sergiusz Piasecki siedzieli w więzieniu. Piasecki i Giedroyć mieli związki z polskim wywiadem.Witkacy, Słonimski i Jan Nepomucen Miller pojedynkowali się. Słonimski, Dołęga i Nowaczyński brali udział w bójkach. Antoni Słonimski odbił Kazimierzowi Wierzyńskiemu narzeczoną, z którą się potem ożenił. Leśmian jeździł do Warszawy z Zamościa do kochanki, tłumacząc żonie, że jedzie kupić masło warszawskie, bo zamojskie jest gorsze. Po powrocie poety do domu okazywało się, że masło ma etykietkę mleczarni z Zamościa.Hemara we wrześniu 1939 roku zostawiła żona, Maria Modzelewska. W liście napisała mu: „Jasiu, nie gniewaj się, musiałam, zostawiam ci Józię”. Wspomniana Józia była jej matką.Takie historie na tle Warszawy międzywojnia przedstawia Piotr Łopuszański w swojej książce.
FILM

Tytuł: Logan: Wolverine
Scenariusz: Michael Green, Scott Frank, James Mangold
Reżyseria: James Mangold
Data premiery: 3 marca 2017 r.

Pożegnanie Hugh Jackmana z Wolverine'em? Nie widziałam wszystkich filmów z serii, jakoś po Wolverine: Genesis straciłam zainteresowanie. Jednak mam przeczucie, że to może być coś dobrego...
Tracący moc Logan staje się mentorem małej dziewczynki, która posiada podobne zdolności.
Tytuł: Maria Skłodowska-Curie
Scenariusz: Marie Noelle & Andrea Stoll
Reżyseria: Marie Noelle
Data premiery: 3 marca 2017 r.

Trailer bardzo, ale to bardzo obiecujący. Na pewno wart obejrzenia.
"Maria Skłodowska-Curie" to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.
Tytuł: Kong: Skull Island
Scenariusz: John Gatins, Max Borenstein, Dan Gilroy, Derek Connolly
Reżyseria: Jordan Vogt-Roberts
Data premiery: 10 marca 2017 r.

A ten film zainteresował mnie wyłącznie ze względu na jedno nazwisko: Hiddleston. A nuż będzie to niezła przygoda?
Kiedy grupa odkrywców trafia na wyspę zamieszkałą przez mitycznego Konga, ich misja badawcza zamienia się w walkę o przetrwanie.
Tytuł: Beauty and the Beast
Scenariusz: Stephen Chbosky & Evan Spiliotopoulos
Reżyseria: Bill Condon
Data premiery: 17 marca 2017 r.

Moja ukochana animacja Disneya w wykonaniu "na żywo". Nie wiem, no nie wiem, ale mimo wszystko obejrzę. Mam tylko nadzieję, że w kinach będzie też dostępna wersja oryginalna.
Bella gotowa jest zamieszkać w zamku potwora, aby ratować ojca. Z czasem między dziewczyną a bestią zaczyna rodzić się uczucie. Jednocześnie o rękę Belli zabiega przystojny myśliwy Gaston.