środa, 5 sierpnia 2015

Sierpniowe obfitości

KSIĄŻKA

Tytuł: Światy Dantego
Autor: Anna Kańtoch
Wydawnictwo: Uroboros
Data premiery: 12 sierpnia 2015 r.

Coś, czego dawno od Ani Kańtoch nie było, a co bardzo, bardzo lubię - zbiór opowiadań! Moje must have i must read na ten miesiąc.
Propozycja dla wielbicieli dystopii, mrocznych powieści grozy i zjawisk paranormalnych.Nierealne światy, postaci z pogranicza jawy i snu, duszne tajemnice…Każda opowieść z chirurgiczną precyzją odsłania ciemne zakamarki umysłów bohaterów i prowadzi do zaskakującego finału. W tym świecie rządzą martwi, a żywi stają się ich celem. Nic nie jest tym, czym się wydaje. Możesz przegrać w karty swoje życie albo wykupić cudze. Odkryć tajemnicę, która zostaje spisana na kartach urodzinowej opowieści. Albo stać się zabawką w rękach tych, którym zaufałeś. Strzeż się, bo nigdy nie wiesz, co czai się tuż za rogiem…Każde z opowiadań opatrzył wstępem Jakub Ćwiek.
Tytuł: Zbrodnia w szkarłacie
Autor: Katarzyna Kwiatkowska
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 12 sierpnia 2015 r.

Premiera kolejnego kryminału z Janem Morawskim przewidziana była na czerwiec tego roku, niestety została przesunięta, ale najważniejsze, że jest! A u mnie za chwilę przedpremierowa recenzja.
Każdy miał motyw. Każdy ma alibi.Rok 1900. Dwór w Jeziorach pod Poznaniem. Trwają gorączkowe przygotowania do ślubu dziedziczki. Jan Morawski, przystojny, szarmancki i inteligentny ziemianin słynący z zamiłowania do kryminalnych zagadek pomaga rodzinie w poszukiwaniach skarbu dziadka.Nocą pada strzał, ginie mężczyzna. Podejrzani są wszyscy.Na dodatek gospodarze stoją na krawędzi bankructwa, rodzinną posiadłość chce przejąć pruski zaborca, a panna młoda nie chce wyjść za mąż.Czy Morawski ocali rodzinę przed hańbą?Czy można zorganizować wesele w rozpadającym się dworze, w towarzystwie trupa i pruskiej policji?Co łączy skarb dziadka, mordercę i szkarłatny pokój?
Tytuł: Lord Mord
Autor: Milos Urban
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Data premiery: 15 sierpnia 2015 r.

XIX wiek, gotyk, kryminał. Wszystko.
Praga końca XIX wieku. Napięcia między złaknionymi niepodległości Czechami a niemieckojęzyczną ludnością stają się trudne do wytrzymania. Modernizacja żydowskiej dzielnicy, Josefova, przyczynia się do zniszczenia średniowiecznej zabudowy Pragi. W tym zamęcie przemierza miasto Lord Mord – uzależniony od absyntu i narkotyków gruźlik, wyrzutek z kompletnym bzikiem na punkcie starych budynków. Postanawia kupić dom na Josefovie i rzucić wyzwanie biurokratom z urzędu miasta. Tymczasem nocami nawiedza Pragę mityczny potwór, Kleinfleisch. Czy to on morduje prostytutki? Pewnej nocy znika także kochanka Lorda, a on sam zostaje wessany w wir wydarzeń. Oszałamiająca mieszanka tajemnicy, krwawej historii i grozy gotyckiej powieści.
Tytuł: Święci i biesy
Autor: Witold Vargas & Paweł Zych
Wydawnictwo: BOSZ
Data premiery: 15 sierpnia 2015 r.

Autorzy bardzo dobrze przyjętego Bestiariusza wracają z nową publikacją (jakoś przegapiłam ich drugi leksykon - Duchy polskich miast i zamków, ale nic straconego). Chcę!
„Święci i biesy” to wyjątkowy „leksykon” z bestsellerowej serii „Legendarz”. Propozycja dla wszystkich, chcących poznać fenomen współistnienia świętych i biesów. To literacki przegląd najbardziej barwnych i ciekawych postaci blisko 40. świętych broniących ode złego m.in.: św. Agaty, co od ognia strzeże chaty, św. Walentego, co tych powali, co go patronem nie znali, św. Grzegorza, na którego wspomnienie idzie zima z morza, św. Jerzego, na którego wspomnienie trawa się pierzy, czy św. Antoniego, co od zguby broni. Towarzyszą im nieodłącznie niecne biesy, kuszące i do złego namawiające. Książka bogato ilustrowana przez Pawła Zycha i Witolda Vargasa. Zapraszamy do podróży śladami niesamowitych legend i opowieści.
Tytuł: Niebiańskie pastwiska
Autor: Paweł Majka
Wydawnictwo: Rebis
Data premiery: 25 sierpnia 2015 r.

Oj, chyba czas się wziąć za lekturę książek Pawła Majki, bo za chwilę będę potrzebowała kilku tygodni urlopu, żeby zapoznać się z jego twórczością.
Kolejny tom serii „Horyzonty zdarzeń” zasiedlają niezwykłe postaci, za wszelką cenę próbujące sobie poradzić – a może nawet coś zyskać – w świecie przypominającym pobojowisko…We wszechświecie dogasa największa wojna, jaką pamięta ludzkość. Zrujnowano całe systemy. Wraki dziesiątek orbitalnych miast spadają na ruiny spustoszonych planet. Związek Wspólnych Przestrzeni szykuje się do odbudowy po zdławieniu wojny domowej. Niedobitki pokonanych starają się przetrwać, zwycięzcy zaczynają już walczyć między sobą o łupy.Na tle zgliszczy korespondent wojenny szuka dla siebie nowych, mocnych tematów. Prywatny detektyw przyjmuje enigmatyczne zlecenie. Generał przegranej strony daje się ponieść rozpaczliwej nadziei dla siebie i swoich żołnierzy. Garstka teoretycznie zwycięskich weteranów odkrywa, że nowi liderzy skazali ich na zagładę – Pniak, Pies i Rachuba zostają uwikłani w wielką politykę i wyruszają na poszukiwanie zaginionej floty. Wojna pokaże jeszcze pazury, wszyscy oni spotkają się w ogniu walki. Niektórzy zaś odkryją, że śmierć to dopiero początek problemów…Doskonały tekst łączący mistrzowskie inspiracje: rozmach space opery Petera F. Hamiltona metafizykę Franka Herberta i twardy realizm wojny spod znaku Glena Cooka.
Tytuł: Wariant drugi
Autor: Philip K. Dick
Wydawnictwo: Rebis
Data premiery: 25 sierpnia 2015 r.

Tom opowiadań Philipa K. Dicka w cudownej okładce. Sprawdzę co prawda, jakie to opowiadania, aczkolwiek z drugiej strony tak piękne wydanie...
Drugi tom opowiadań Philipa K. Dicka to utwory z lat 1952-1953Niniejszy zbiór zawiera dwadzieścia siedem krótkich utworów opublikowanych w latach 1952-1954. (…) Próżno w nich szukać formuły akcji, kosmicznych epopei, epatowania futurystyczną techniką czy walki Dobra ze Złem. (…) Czytelnik zauważy za to powtarzalność tematów, wizji i metafizycznych niepokojów, które nieraz będą powracać w powieściach Dicka. Zniszczona w wojnie jądrowej Ziemia. Ewoluujące, wrogie człowiekowi roboty. Wolność osobista tłamszona w imię narzuconych ideałów. Przenikające się rzeczywistości. Szarzy ludzie w rolach bohaterów z racji zwykłej chęci przetrwania.W opowiadaniach pisanych u szczytu zimnej wojny, antykomunistycznej histerii (…) i nuklearnej paranoi tkwi też głębsze przesłanie (…). Dick przemawiał przeciwko militaryzmowi, ksenofobii, obsesji na punkcie zagrożenia i szowinizmowi.– z przedmowy N. SpinradaJuż w tych wczesnych tekstach widać szczyptę szaleństwa i odważne wizjonerstwo, dlatego niedziwne, że niektóre z nich przeniesiono na ekran. Filmowcy czytają Dicka, choć nie każdy obraz, który pisarz zainspirował, sygnowano jego nazwiskiem. (…) [M]amy w nich oryginalną wrażliwość i dzikie „dickowskie sytuacje”, mimo że chodzi o teksty powstałe przed apogeum jego wizji religijnych i narkotykowych odlotów. Widać zarysy twarzy niepokojącego artysty, którym płodny twórca pulpy stanie się za lat dziesięć.– ze wstępu M. Parowskiego
Tytuł: Legendy wrocławskie i dolnośląskie
Autor: Krzysztof Kwaśniewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 26 sierpnia 2015 r.

Och, jak ja uwielbiam takie smaczki!
Jak założono Wrocław i jaka jest tajemnica Wielkiego Stawu? Gdzie we Wrocławiu diabły porywają pijaków? Czy w Nysie Kłodzkiej żyją wodniki, a na Łysym Garbie smok?W tym fascynującym zbiorze legend i podań dolnośląskich znajdziecie historie najdawniejsze – o dzwonie biednego grzesznika, pławieniu czarownic i karzełku z wieży kościoła św. Elżbiety. Dowiecie się, skąd się wzięła nazwa Milicza, co robił w Sudetach jeździec bez głowy i dlaczego książę Konrad lubił ścinawskie piwo.Większość opowiadań zawartych w tym zbiorze to opowieści nawiązujące do wydarzeń i postaci historycznych zachowanych w pamięci ludu. Ludzka fantazja często ubarwiała te opowieści, wprowadzając do nich elementy niezwykłe, czarodziejskie, stanowiące wyraz ludowej wyobraźni, elementy baśniowe, które nieraz trudno oddzielić od podań. Dlatego też zebrane tu opowieści określić można jako legendy, podania, a nawet baśnie.Książkę polecamy wszystkim pragnącym odbyć wyprawę przez stulecia historii, od początków samego miasta, które urodziło się w postaci kilku lepianek i rodzin rybackich, przechodziło z rąk do rąk, podlegając to Czechom, to Polakom, a to Niemcom. A także wszystkim wybierającym się na wycieczkę na malowniczy Dolny Śląsk lub po prostu chcącym poznać pasjonującą historię…
FILM

Tytuł: Mały Książę
Scenariusz: Irena Brignull & Bob Persichetti
Reżyseria: Mark Osborne
Data premiery: 7 sierpnia 2015 r.

Specyficzna, egzystencjalna i filozoficzna baśń Exupery'ego podobała mi się, aczkolwiek nie poruszyła mnie nigdy (może czas odświeżyć sobie tę opowieść). Animację na pewno obejrzę, nie tyle ze względu na samą historię, ale przede wszystkim ze względu na cudowne zdjęcia.
Mały Książę opowiada swoją historię pilotowi, którego samolot rozbił się na Saharze.
Tytuł: Mr. Turner
Scenariusz: Mike Leigh
Reżyseria: Mike Leigh
Data premiery: 14 sierpnia 2015 r.

W końcu na ekrany kin trafi film, uznawany za jeden z lepszych zeszłego roku.
Biografia J.M.W. Turnera, brytyjskiego malarza żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, który przez nowatorskie stosowanie kolorów i światła spotkał się z falą krytyki.
Tytuł: Irrational Man
Scenariusz: Woody Allen
Reżyseria: Woody Allen
Data premiery: 14 sierpnia 2015 r.

Ta sama opowieść grana przez innych aktorów, co w niemal każdym filmie Allena, ale za to jakich aktorów.
Profesor filozofii przeżywa kryzys egzystencjalny. Wkrótce angażuje się w związek z jedną ze swoich studentek.
Tytuł: A Girl Walks Home Alone at Night
Scenariusz: Ana Lily Amirpour
Reżyseria: Ana Lily Amirpour
Data premiery: 14 sierpnia 2015 r.

Nie przepadam za horrorami, ale ten jest a. o wampirach, b. czarno-biały. Z opisu przypomina trochę Sin City z wampirem.
W irańskim miasteczku Bad City, pełnym przestępczości i prostytucji, mieszkańcy są prześladowani przez samotnego wampira.
Tytuł: Absolutely Anything
Scenariusz: Gavin Scott & Terry Jones
Reżyseria: Terry Jones
Data premiery: 14 sierpnia 2015 r.

Ale to już było... chciałoby się powiedzieć: Evan Almighty, Bruce Almighty, Click. Ale nie z Simonem Peggiem. 
Nauczyciel przeżywa serię nieszczęśliwych wypadków po tym, jak odkrywa u siebie magiczne moce.

3 komentarze:

 1. Zaciekawiła mnie jakiś czas temu książka pani Kańtoch. WIele autorka już napisała, a z żadnym od niej tytułem styczności nie miałam i bardzo chciałabym to zmienić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam wszystkie jej książki, dobrze zacząć od opowiadań, moje ulubione to Zabawki diabła i Diabeł na wieży :)

   Usuń
 2. Znam poprzednią wersję legend dolnosląskich i była ciekawa. Lord też wygląda ciekawie. Myślę, że zarowno Mały Książę jaki Absolutely Anything moga być czymś naprawdę dobrym i jak i wyjątkowo nieudane.

  OdpowiedzUsuń