czwartek, 7 kwietnia 2016

Zapowiedzi - kwiecień 2016 r.

KSIĄŻKA

W kwietniu bardzo mało fantastycznie. O dziwo, mimo obfitości, w literaturze niewiele mnie zainteresowało. Najnowsze wydanie Klein motywuje, by wreszcie przeczytać coś, z czym zapoznała się już pewnie większa część ziemskiego globu...

Tytuł: Luna: Nów
Autor: Ian McDonald
Wydawnictwo: MAG
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r.

Akcja osadzona na księżycu - może wreszcie sięgnę po książki McDonalda...
Po misternie utkanych fabułach z intrygującym spojrzeniem na przyszłość krajów takich, jak Indie, Brazylia i Turcja, Ian McDonald zwrócił się ku Księżycowi. „Luna” to wciągający thriller o pięciu rodzinnych korporacjach uwikłanych w zaciętą walkę o hegemonię nad surowym księżycowym środowiskiem. Na Księżycu bardzo łatwo zginąć, ale dzięki bogactwu jego złóż równie łatwo się tu dorobić. To fantastyka, która idealnie przemówi tak do fanów Kima Stanley’a Robinsona, jak Kena Macleoda.Ten pierwszy tom z planowanych trzech zrobi z Księżycem to samo, co „Rzeka Bogów” z Indiami, a „Dom derwiszy” z Turcją – odmaluje barwną, intensywną, nadzwyczajną, a jednocześnie wiarygodną przyszłość.
Tytuł: To zmienia wszystko
Autor: Naomi Klein
Wydawnictwo: MUZA
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r.
Kapitalizm kontra klimatNajnowsza książka Naomi Klein, nad którą autorka pracowała od 2010 roku, w sposób wyczerpujący, świadczący o głębokiej znajomości tematu, a zarazem przystępny przedstawia zagrożenia związane z globalnym ociepleniem i innymi zmianami klimatu, umieszczając je w szerokim kontekście – politycznym, ekonomicznym i społecznym. Podobnie jak w „Doktrynie szoku” autorka ukazuje ciemną stronę puszczonego na żywioł neoliberalnego kapitalizmu – krótko mówiąc, jak wolnorynkowy fundamentalizm przyczynił się do zanieczyszczeń atmosfery zagrażających całej ludzkości i jak blokuje próby naprawy istniejącej sytuacji. Klein przedstawia ważniejsze ruchy obrońców środowiska, ich mocne i słabe punkty (demaskuje np. współpracę niektórych z nich z wielkim biznesem, którego działania bynajmniej środowisku nie służą). Ostrzega przed konsekwencjami ingerowania w klimat za pomocą tzw. geoinżynierii czyli modyfikacji pogody poprzez np. wprowadzanie do atmosfery aerozoli siarczanowych. Trzeźwo opisując zagrożenia i zdając sobie sprawę z ogromu problemów, z jakimi będzie się wiązać zmiana dominującej mentalności wolnorynkowej, odejście od fetyszyzacji wzrostu i nawyków konsumpcyjnych, autorka nie maluje wyłącznie czarnego obrazu, ale pozwala dostrzec nadzieję w funkcjonujących już inicjatywach lokalnych, coraz powszechniejszym korzystaniu z energii odnawialnej i nowych oddolnych ruchach obrony środowiska.Wraz z „No Logo” i „Doktryną szoku” nowa książka Klein stanowi trylogię, w której autorka stawia diagnozę kryzysów naszego świata – a przy tym ukazuje drogi ich przezwyciężenia.
Tytuł: Doktryna szoku
Autor: Naomi Klein
Wydawnictwo: MUZA
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r.
W tej przełomowej książce autorka bestselleru „No Logo” opowiada, w jaki sposób amerykańskie strategie wolnorynkowe podbiły świat, wykorzystując to, że niektóre kraje i narody znajdują się w stanie szoku. Irak ogarnia wojna domowa. Korzystając z chaosu, amerykańska administracja wprowadza nowe przepisy prawa, które pozwalają koncernom naftowym takim jak Shell czy BP uzyskać kontrolę nad irackimi zasobami ropy naftowej.Zamachy z 11 września 2001 roku. Administracja Busha w tajemnicy zleca natychmiast firmom Halliburton i Blackwater prowadzenie „walki z terroryzmem”. Potężne tsunami dewastuje wybrzeża Azji Południowo-Wschodniej. Zanim mieszkańcy otrząsną się z szoku, tamtejsze dziewicze plaże zostają wystawione na sprzedaż.Huragan Katrina wypędza z domów tysiące mieszkańców Nowego Orleanu. Kiedy próbują wrócić do swego dawnego życia, okazuje się, że nie będzie już mieszkań socjalnych, a państwowe szpitale i szkoły nie zostaną ponownie otwarte.Powyższe fakty są przykładami zastosowania w praktyce tego, co Naomi Klein nazywa doktryną szoku. Kiedy w wyniku potężnego, zbiorowego szoku, spowodowanego wojną, atakiem terrorystycznym czy klęską żywiołową, opinia publiczna wciąż jest zdezorientowana, wkrótce przeżywa kolejny szok, tym razem w postaci niepopularnych reform gospodarczych, często określanych mianem terapii szokowej. Jeżeli i to nie wystarczy, aby wyeliminować wszelki opór, sięga się pojeszcze jeden szok: elektrowstrząsy lub paralizatory.Badania historyczne oraz cztery lata wytężonej pracy dziennikarskiej w strefach dotkniętych katastrofami pozwoliły autorce na zebranie materiału, który w Doktrynie szoku służy do obalenia tezy, jakoby globalny kapitalizm zwyciężył w pełni demokratycznie. „Kapitalizm kataklizmowy” nie narodził się 11 września 2001 roku. Naomi Klein szuka jego intelektualnych korzeniu Miltona Friedmana, w jego pracach i działalności na wydziale nauk ekonomicznych Uniwersytetu Chicago jeszcze w latach pięćdziesiątych. Wpływy teorii tego amerykańskiego ekonomisty odczuwane są po dziś dzień. Autorka stara się wykazać związki polityki gospodarczej, kampanii wojskowych typu „Szok i przerażenie” i finansowanych przez CIA tajnych prób z wykorzystaniem elektrowstrząsów oraz deprywacji sensorycznej. Prowadzone w latach pięćdziesiątych eksperymenty posłużyły do napisania podręczników tortur wykorzystywanych obecnie w bazie Guantánamo.Książka Naomi Klein pokazuje, w jaki sposób doktryna szoku doprowadziła do zdarzeń, które odmieniły oblicze świata, od wojskowego zamachu stanu Pinocheta w Chile w 1973 roku po masakrę na placu Tiananmen w 1989 i upadek Związku Radzieckiego w roku 1991. Jednak wywód Klein radykalnie różni się od tego, co zwykle słyszeliśmy na ten temat. Po raz kolejny Naomi Klein napisała książkę, która niewątpliwie zmieni kontekst naszych debat.
Tytuł: No logo
Autor: Naomi Klein
Wydawnictwo: MUZA
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r.
Międzynarodowy bestseller, kultowa książka Naomi Klein, nazywana często „biblią alterglobalistów”.W ciągu ostatnich dziesięciu lat, które upłynęły od pierwszego wydania „No Logo”, książka została uznana za absolutny fenomen kulturowy i stała się manifestem wszystkich krytyków ekspansywnego światowego kapitalizmu.
Tytuł: Wielka draka w Londynie
Autor: Max Bliski
Wydawnictwo: Videograf
Data premiery: 27 kwietnia 2016 r.

Jakoś do tej pory nie zwróciłam uwagi na ten cykl, ale w tytule Londyn, a w pierwszym zdaniu blurba określenie "humorystyczny cykl kryminałów" zwróciły moją uwagę. Ktoś z Was czytał? Warto sięgnąć?
Czwarta część humorystycznego cyklu kryminałów pod wspólnym tytułem „Podróże ze śmiercią”. Tym razem detektyw amator Michał Zawadzki oraz jego ekscentryczna żona Joanna, w towarzystwie nieco zwariowanej starszej damy, usiłują rozwikłać zagadkę zaginionych fotografii jednego z prominentnych londyńskich arystokratów. Z pozoru proste śledztwo komplikuje się, gdy nieoczekiwanie dochodzi do morderstw. Podobnie jak poprzednie, tak i „Wielka draka w Londynie” przesycona jest zabawnymi dialogami, nagłymi zwrotami akcji, a także swoistą „wojną małżeńską” toczącą się pomiędzy głównymi bohaterami.
FILM
Tytuł: Marguerite
Scenariusz: Xavier Giannoli
Reżyseria: Xavier Giannoli
Data premiery: 1 kwietnia 2016 r.

Świetna obsada, ciekawy temat i najważniejsze - francuska komedia!
Dziennikarz pisze ironiczny artykuł wychwalający talent muzyczny bardzo bogatej kobiety. Ta nie zdając sobie sprawy, że to prowokacja, postanawia wystąpić przed szeroką publicznością.
Tytuł: Mustang
Scenariusz: Deniz Gamze Ergüven & Alice Winocour
Reżyseria: Deniz Gamze Ergüven
Data premiery: 8 kwietnia 2016 r.

Trailer tego filmu przykuł moją uwagę już w zeszłym roku i chociaż zwykle nie oglądam tego typu filmów, to czas na zmianę.
Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.
Tytuł: The Huntsman: Winter's War
Scenariusz: Cedric Nicolas-Troyan
Reżyseria: Evan Spiliotopoulos & Craig Mazin
Data premiery: 8 kwietnia 2016 r.

To będzie zły film, a może nie... Emily Blunt kontra Charlize Theron, a w tym wszystkim Jessica Chastain i Chris Hemsworth... Chociaż historia ani trochę nie klei się z poprzednim filmem (niby prequel, ale i tak mało ma wspólnego), to w tym nie ma Kristen Stewart, więc może będzie to zły film, ale nie będzie tragiczny.
Dwie złe siostry przygotowują się do podboju Ziemi, tylko łowca i Sara mogą je powstrzymać.
Tytuł: Hardcore
Scenariusz: Ilya Naishuller
Reżyseria: Ilya Naishuller
Data premiery: 8 kwietnia 2016 r.

Sharlto Copley - idę do kina. A, jeszcze Tim Roth.
Cyborg Henry musi uratować swoją żonę, a zarazem twórcę, pojmaną przez psychopatycznego tyrana o telekinetycznych mocach i jego armię najemników. 
Tytuł: High-Rise
Scenariusz: Amy Jump
Reżyseria: Ben Wheatley
Data premiery: 15 kwietnia 2016 r.

Tom Hiddleston - idę do kina. A, i jeszcze Jeremy Irons.
W poszukiwaniu wewnętrznego spokoju i anonimowości doktor Robert Laing (Tom Hiddleston) wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który powstał, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i zachcianki bogatych, wykształconych mieszkańców Londynu. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Laing z każdym dniem poznaje kolejnych mieszkańców budynku, w tym ekscentrycznego projektanta apartamentowca, Royala (Jeremy Irons) oraz jego piękną i oddaną asystentkę Charlotte (Sienna Miller). Mężczyzna szybko staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje cały budynek. Pełen dobrobytu, zakrapianych imprez i orgii raj zmienia się w prawdziwy koszmar, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu zanim doktor Robert Laing zacznie wreszcie czuć się jak u siebie.
Tytuł: The Jungle Book
Scenariusz: Justin Marks
Reżyseria: Jon Favreau
Data premiery: 15 kwietnia 2016 r.

Jako dziecko uwielbiałam oglądać Księgę Dżungli, przerażał mnie i fascynował zwłaszcza Shere Khan. Mam tylko nadzieję, że film będzie można zobaczyć w oryginalnej wersji językowej, bo głosy aktorów udzielających głosów zwierzętom to prawdziwa uczta dla uszu. 
Wilcza rodzina przygarnia chłopca, któremu nadają imię Mowgli. Gdy ten podrasta, zaprzyjaźnia się z czarną panterą Bagheerą i niedźwiedziem Baloo.
Tytuł: Truth
Scenariusz: James Vanderbilt
Reżyseria: James Vanderbilt
Data premiery: 22 kwietnia 2016 r.

Dramat polityczny to coś, co rzadko oglądam, ale na szczęście grają w niektórych takie znakomitości, że i moja głupia główka daje się przekonać do czegoś poważniejszego w filmografii;)
W 2004 r. Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W trakcie kampanii producentka telewizyjna Mary Mapes (Blanchett) pracuje nad materiałem, który może wstrząsnąć posadami polityki. Wspólnie ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych Danem Ratherem (Redford) emituje przełomowy reportaż o szokującej przeszłości prezydenta George'a W. Busha. Tajemniczy ludzie, którzy zatuszowali kompromitujące fakty nie poddają się jednak bez walki. Materiał zostaje wykorzystany przeciwko dziennikarzom, którzy stają w świetle jupiterów. Wczoraj bohaterowie, dziś uznani za zdrajców, będą musieli bronić nie tylko swojej reputacji, ale i podstaw amerykańskiego ustroju. Czy uda im się wygrać walkę z siłami potężniejszymi niż wolność i demokracja?

3 komentarze:

 1. O Truth nie słyszałam, ale polityczne filmy oglądam, więc zapamiętam :) Na Łowcę chcę iść do kina, w planach też Mustang.
  Odnośnie Klein - polecam No Logo, jeśli jeszcze nie czytałaś, natomiast co do Doktryny szoku jestem sceptyczna - przy pierwszym przekartkowaniu byłam zawiedziona jej poziomem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dziękuję, poczułam się ostrzeżona i najpierw przejrzę w księgarni tę Doktrynę, a No Logo już wylądowało na mojej liście must have na ten rok:)

   Usuń
 2. Księżycowe książki lubię, ale na Ianie McD się zawiodłam kiedyś, więc pewnie przed zakupem trzeba by przekartkować.
  BRW - na Ucztę Wyobraźni w stacjnarnych Empikach przecena 50% :) Jeszcze parę dni.

  OdpowiedzUsuń