poniedziałek, 14 maja 2012

Nigdy nie mów nigdy

W ubiegły weekend odbyły się Warszawskie Targi Książki, podczas których odbyło się spotkanie z Andrzejem Sapkowskim, który potwierdził już wcześniej zapowiadaną rewelację - autor wraca do świata wiedźmina Geralta. Na razie nie zdradzono żadnych szczegółów, czy będą to opowiadania, czy kolejne powieści, i przede wszystkim jaki będzie ich temat.

Kilka lat temu taką wiadomość przyjęłabym entuzjastycznie. Dzisiaj... Zastanawiam się, co jeszcze można do tego cyklu dodać? Wartościowego, zaznaczam. Dla mnie mimo wszystko cykl wiedźmiński jest zamknięty. I zaliczam do niego nie tylko opowiadania, powieści, komiksy, ale również obie gry, które stanowią moim zdaniem doskonałą i wymarzoną wręcz kontynuację losów Geralta, nie do końca jeszcze całkowicie odsłoniętych. Czy to, w jaki sposób postać wiedźmina i rozwój akcji poprowadzili specjaliści z CD Projekt RED, skłoniło Sapkowskiego do powrotu do świata cyklu? Nie wiem, nie byłam na spotkaniu, a może wyjaśnił swoje powody? Z pewnością to będzie jedno z podstawowych pytań w trakcie spotkań z autorem na tegorocznym Polconie, więc być może wtedy się dowiem (skłaniam się raczej ku o wiele bardziej przyziemnej motywacji - pieniądze). Wiem jedno, dla wydawnictwa SuperNOWA, z którym autor jest związany, to rewelacyjna wiadomość, ponieważ w ostatnich latach wydawało bardzo mało, głównie wznowień.

Na razie do samej koncepcji podchodzę bardzo ostrożnie, bo nie ma dla mnie lepszych książek niż te z cyklu wiedźmińskiego i rozmydlanie akcji, bohaterów, motywów będzie według mnie świętokradztwem. Ale oczywiście ustawię się pierwsza w kolejce, kiedy cokolwiek (antologia czy powieść) ukaże się w księgarniach.

[źródło: Kawerna]

20 komentarzy:

 1. Mamy zaskakująco podobne odczucia związane z tym faktem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe jak mu to wyjdzie żmija też była książką pisaną dla kasy ja i wielu znajomych kupiliśmy ją w ciemno i wszyscy byliśmy trochę zawiedzeni. Mimo tego AS musi być na półce kupił bym pewnie ciąg dalszy przygód kota filemona gdyby go napisał:)

  OdpowiedzUsuń
 3. King, Goodkind, Sapkowski, ostatnio coraz więcej autorów odkopuje swoje dzieła i próbuje je ciągnąć dalej. Widać wszystkich dopada brak weny i środków do życia ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. ...ale może taka kontynuacja rozrusza pisarsko Sapkowskiwgo i napisze potem coś nowego ("Battledust"! "Battledust"!).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. albo go całkowicie unieruchomi...;-)

   Usuń
 5. Ja Wiedźmina czytałem tylko troszkę i mi nie podszedł, grę polubiłem i zakładam, że Pan Sapkowski chce znowu przeciągnąć uwagę odbiorców na swoją twórczość. M<a do tego prawo, ale czy nowe książki o Wiedźminie podbiją serca fanów, no nie wiem. Zobaczymy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja można grę lubić, książek nie?! Przecież gry to idealne kontynuacje, przeszły wszelkie moje pojęcie i najśmielsze nadzieje.

   Usuń
 6. Wiedźmina znam tylko z gier, które uważam za duży sukces polskiego studia. Książki żadnej nie czytałam i jakoś nie mam ochoty. Przerwanie milczenia po tak długim czasie też kojarzy mi się z chęcią zarobienia na popularności tej postaci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bluźnisz;-P Książki polecam, jeśli podobają Ci się gry, książki też na pewno przypadną Ci do gustu. Naprawdę warto:-)

   Usuń
 7. Pewnie jest tak jak twierdzicie (ja zresztą też), że to dla kasy. Ale odkopywanie dzieł nie jest takie złe, Harashiken podał przykład Kinga, a uważam że Dallas 63', Pod Kopułą czy Blaze są b. dobrymi książkami, wszystkie mi się podobały. Pytanie tylko jak z wyzwaniem poradzi sobie AS, bo Żmija faktycznie nie zachwycała. Mimo to czekam, jak zresztą wszyscy na kolejną porcję przygód ze świata Geralta. Jeśli będzie dobra to fajnie, jeśli nie, nic się przecież strasznego nie stanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A stanie się coś strasznego - poprzeczka jest ustawiona wysoko i jeśli Sapkowski teraz zawali, to podejrzewam, że wielu czytelników już mu nie zaufa. Ja na pewno nie.

   Usuń
 8. Spotkanie w piątek po południu, to była naprawdę kiepski pomysł, szczególnie dla kogoś spoza Wa-wy. Na szczęście Sapkowski łodzianinem jest i można go spotkać na rodzimych imprezach. Byłam na spotkaniu w grudniu chyba i jeszcze nic na ten temat nie mówił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nikt go nie pytał? Już w czerwcu zeszłego roku przebąkiwał o tym, że się zastanawia nad powrotem do cyklu (choćby w wywiadzie dla "Nowej Fantastyki").

   Usuń
 9. Only 1 address, while. In the event you employ strategies that may be employed in agreement together with your dog's normal urge and instincts, you'll be able to improve its character and provide restrictions
  that can maintain your dog satisfied. In 2005, Ford,
  a Gateway employee, decided it was time for a career change.


  Have a look at my page: don sullivan dog training as seen on tv

  OdpowiedzUsuń
 10. providing relevant content for your blog.
  Checkout his article on Ambit and on Nu Skin Review.
  Relate to them and they will always come back.

  Feel free to surf to my blog :: Internet Marketing Plan

  OdpowiedzUsuń
 11. There are also many reputed facebook fan page design
  and fan providers who sell their products for a price.
  They are designed to suit the individual needs of businesses that
  wish to either use sponsorship ads, advertising programs, business events, Facebook widgets for business websites, Facebook
  Like for corporate blogs, forums etc. It gives you info such as fan interaction and visitor demographics but it is
  limited and can't provide info on sources of traffic, keyword data and other sophisticated data.

  Here is my web-site :: get facebook fans

  OdpowiedzUsuń
 12. The decor on the inside of the restaurant is absolutely beautiful.
  Popular prizes include sports tickets, cash and vouchers for drinks, food - and dollars off of tabs.
  They feature almost nightly drink specials and some form of
  entertainment every night of the week--DJ's, live music, trivia, you name it.

  my web site; fun pub quiz names

  OdpowiedzUsuń
 13. First of all, you might need to provide the folks you buy twitter followers from your password meaning groups can do whatever they
  want with your account which might involve snatching the password & updating the email on the account so groups steal it from you.

  Some of the online social networking websites like Twitter also offers
  a set of specific features and options to promote your business website.

  You can repeat the process and make as many new lists
  as you like.

  Feel free to surf to my web site :: Buy Twitter Followers Cheap

  OdpowiedzUsuń
 14. In this article I will teach you the basics of how to have fun learning your chords by
  playing out of a Fake Book. As an alternative, it will most likely
  be far more powerful for you to learn about audio and chord idea.
  Piano players that struggle are the ones that don't play with passion and feeling.

  Also visit my blog post piano chords apologize

  OdpowiedzUsuń
 15. In the world of social networking, numbers say a lot about
  one's business. Facebook fans and you can get Facebook fans cheap if you follow the link at the bottom of this article. One of the most riveting prospects of the position is, for individuals, groups, companies and businesses to create their own pages to elevate and support their products, brands and services.

  Have a look at my site; http://socialbears.com/facebook-fans/

  OdpowiedzUsuń