poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Co na majówkę - subiektywny przegląd zapowiedzi na maj

Widać, że wiosna w rozkwicie, nie tylko dlatego, że wokół się zazieleniło, ale świadczy o tym również ruch w wydawnictwach. Niestety, w kategorii fantastyki większość są to wznowienia, zawsze jednak można wybrać coś ciekawego.

Tytuł: Bractwo tajemnego znaku
Autor: Michael Peinkofer
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 29 kwietnia 2009

Wprawdzie nie majowa premiera, ale 29 kwiecień to tak jakby już maj. I chociaż nie fantastyka (thriller historyczny), ale w klimacie. Przyznam, że najbardziej w opisie wydawcy kuszą mnie te średniowieczne, ponure zamczyska Szkocji, ehhh...
Brutalne morderstwo asystenta znakomitego pisarza naprowadza Waltera Scotta na ślad jednej z największych zagadek królów Szkocji sięgającej 1314 roku. Co się tak naprawdę wówczas wydarzyło? Co oznacza tajemny znak runiczny pozostawiony na miejscu zbrodni? Czy klątwa wypowiedziana w XIV wieku przez druidów, do dziś rzekomo ciążąca nad krajem, jest tylko wymysłem ciemnego ludu? Jaką zagadkę kryją mury rodzinnego zamczyska jednej z najstarszych szkockich rodzin, lordów of Ruthvens? Dlaczego angielski inspektor przysłany z Londynu działa tak opieszale? Co kryją w sobie archiwa starego klasztoru? Znakomicie napisany, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony thriller historyczny, którego akcja rozgrywa się w średniowiecznych, ponurych zamczyskach Szkocji, starych bibliotekach, zagadkowych podziemiach i tajemniczych zaułkach Edynburga, mrocznych klasztorach oraz słynnej, bajkowej rezydencji samego Waltera Scotta.
Tytuł: Łups!
Autor: Terry Pratchett
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 19 maja 2009
Dolina Koom – to właśnie tam trolle złapały w zasadzkę krasnoludów, a krasnoludy złapały w zasadzkę trolle. To było daleko stąd. To było dawno temu. Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork znowu zobaczy wojnę, tym razem przed własnym biurem, jeśli nie rozwiąże zagadki morderstwa przynajmniej jednego krasnoluda. Kiedy jego ukochana Straż się rozsypuje, kiedy grzmią werble bojowe, musi odsłonić każdy ślad, przechytrzyć każdego skrytobójcę, pokonać każdą ciemność, by znaleźć rozwiązanie. Aha – codziennie o szóstej, niezawodnie, bez żadnych wykrętów, musi wrócić do domu i poczytać synkowi "Gdzie jest moja krówka" ze wszystkimi odpowiednimi odgłosami podwórka. Są pewne rzeczy, które zwyczajnie trzeba załatwić.
Tytuł: Nacja
Autor: Terry Pratchett
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 20 maja 2009

Fani Pratchetta ucieszą się na wieść o tym, że także wydawnictwo Rebis postanowiło w maju wydać kilka książek tego pisarza (większość to wznowienia, o których poniżej).
W świecie przypominającym nasz, lecz będącym jego alternatywną wersją, wybucha epidemia, a wielka fala powoduje ogromne zniszczenia. Większość ludzi ginie, cywilizacja się chwieje. Tymczasem na małej, zagubionej pośrodku oceanu wyspie o nazwie Nacja przy życiu pozostaje jako jedyny nastoletni Mau. Nie jest już chłopcem, ale też nie stał się jeszcze mężczyzną - kataklizm przerwał obrzęd inicjacji. Musi się zmierzyć z utratą najbliższych, wyrzutami Praojców i złością na bogów oraz rozpocząć życie na nowo w samotności. Tylko że Mau nie jest na wyspie sam - przebywa na niej dziewczynka z rozbitego statku, a wkrótce zaczną pojawiać się ocaleni ludzie. Nie wszyscy jednak mają pokojowe zamiary, zwłaszcza plemię ludożerców...
Tytuł: Król bezmiarów
Autor: Feliks W. Kres
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 22 maja 2009

Drugi tom serii Księga całości, fanom przedstawiać nie trzeba, ani też tym, którzy zapoznali się z Północną granicą. Polecam! Wprawdzie nie nowość, ale warte przypomnienia;)

Tytuł: W ogrodzie nocy
Autor: Catherynne M. Valente
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 29 maja 2009

1 tom cyklu Opowieści Sieroty, który ukaże się w serii Uczta Wyobraźni. Valente to amerykańska poetka, pisarka i krytyk literacki. Tworzy w duchu postmodernizmu, w swoich utworach wykorzystuje wątki surrealistyczne. Uznanie krytyki zdobyła właśnie dzięki Opowieściom Sieroty. Powieść była nominowana do World Fantasy Award w 2007 roku. Więcej o autorce i książce można dowiedzieć się na tej stronce: www.orphanstales.com Przejdziemy się do księgarni, zobaczymy...

Tytuł: Opowieści o Johnnym Maxwellu, t. I-III
Autor: Terry Pratchett
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: maj 2009
Tylko ty możesz uratować ludzkość - potężna flota obcych, rodem z najnowszej gry komputerowej, opanowała cały ekran... Johnny z joystickiem w garści już ma ich roznieść na strzępy, gdy nagle wysyłają mu wiadomość: poddajemy się. Wedle instrukcji w grze nie ma takiej możliwości. A na monitorze jest: obcy mają dość i chcą do domu. Tylko Johnny może zrobić coś w tej kwestii. Na szczęście to tylko gra...
Johnny i zmarli - niewiele osób może widzieć zmarłych, a jeszcze mniej ma na to ochotę. Dwunastoletni Johny Maxwell może i nie ma nic przeciwko temu. Zmarli, jak się okazuje, w niczym nie przypominają jego wyobrażeń: nie snują się brzękając kajdanami, nie straszą, ani nie przechodzą przez ściany. Ot, zwykli ludzie, tyle że starsi niż zwykle i zawsze na miejscu. Zawsze na miejscu do teraz, bo magistrat postanawia ich ruszyć - chce sprzedać cmentarz firmie budowlanej. Zmarli i Johnny nie zamierzają się jednak temu bezczynnie przyglądać. Zwłaszcza, że nazajutrz jest Halloween...
Recenzja angielskiego wydania na blogu Śmietanki.
Johnny i Bomba - trzeci tom cyklu o Johnnym Maxwellu. Tym razem zaczęło się od tego, że wraz z przyjaciółmi znalazł w zaułku nieprzytomną panią Tachyon. Wprawdzie nie należała ona do osób, w których towarzystwie chętnie się przebywa, ale skoro już się ją znalazło w takim stanie, trzeba udzielić pomocy, choćby metodą usta-usta. A potem się okazało, że pani Taychon to nie stara wariatka, jak wszyscy uważali, lecz ktos, kto ma klucz do przeszłości, a ściślej - do przeszłości Blackbury z roku 1941. Roku, w którym miasto zostało zbombardowane.
Tytuł: Trylogia Nomów, t. I-III
Autor: Terry Pratchett
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: maj 2009
Nomów Księga Wyjścia - dla tysięcy maleńkich nomów żyjących pod podłogą dużego sklepu nie istnieje inny świat. O takich zjawiskach, jak dzień i noc, słońce lub deszcz mówią już tylko stare legendy. Spokojne życie nomów burzy hiobowa wieść: sklep ma zostać zlikwidowany. Masklin, jeden z pozasklepowych nomów, organizuje niewiarygodną ucieczkę z zagrożonego świata.
Nomów Księga Kopania - drugi tom sagi o kosmicznych ludkach z supermarketu. Dla nomów po opuszczeniu sklepu, rozpoczął się Nowy czas w kamieniołomie. Wkrótce zaczęły się dziać dziwne rzeczy: najpierw z nieba spadła zamarznięta woda, potem wiatr przyniósł Wieść, a w końcu pojawili się ludzie i wszystko się ogromnie pokomplikowało. Uparli się otworzyć stary kamieniołom i nomy nie miały innego wyjścia, jak się bronić. Tylko jak długo dwa tysiące czterocalowych krasnoludków może się bronić przed grupą zdecydowanych ludzi?
Nomów Księga Odlotu - Trzeci i ostatni tom sagi o wiekopomnych wyczynach nomów, mylonego z krasnoludkami ludu przybyłego dawno temu na Ziemię na pokładzie statku kosmicznego. Jak się okazuje, statek ciągle czeka na orbicie, by zabrać ich do domu, gdziekolwiek by on był. Jak skontaktować się ze statkiem, wie tylko jeden Masklin. Trzeba się mianowicie udać na Florydę- gdziekolwiek by to było - i dostać się na satelitę telekomunikacyjnego - cokolwiek to jest- który ma właśnie zostać wystrzelony. Niemożliwe? Zapewne, tyle że Masklin o tym nie wie..

Tytuł: Samozwaniec, t. I
Autor: Jacek Komuda
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: maj 2009

To pierwszy tom nowego cyklu tego pisarza, zatytułowanego Orły na Kremlu. Dla tych, co lubią historię Polski w przygodowym stylu. Nie czytałam żadnej książki Komudy, ale chyba czas najwyższy przyjrzeć się temu pisarzowi. Fabryka stworzyła nawet specjalny blog dotyczący książki, gdzie można przeczytać jej fragment (całkiem ciekawym stylem napisany, wyczuwam wpływ Sienkiewicza). Na podstawie książki powstała nawet krótka etiuda przygotowana przez Towarzystwo Jazdy Dawnej i absolwentów WSF, którą również można zobaczyć na stronie. Podoba mi się taka promocja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz