sobota, 2 czerwca 2012

Na Dzień dziecka i nie tylko

W tym miesiącu remis – trzy książki i trzy filmy. Z literatury najbardziej czekam na wydanie Leśmiana, z filmów – na Królewnę Śnieżkę, która już od wczoraj w kinach.

KSIĄŻKI

Tytuł: Nagłe pukanie do drzwi
Autor: Edgar Keret
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 6 czerwca 2012 r.

Z opisu wydawcy twórczość autora kojarzy mi się z lubianym przeze mnie Rolandem Toporem. Myślę, że mogę zaufać wydawnictwu, że będzie to ciekawe doświadczenie.
Do domu pisarza wdziera się mężczyzna, który pragnie, by opowiedziano mu zmyśloną historię, tęskni bowiem za czymś innym niż prawdziwe, niemożliwe do zniesienia życie. Czytelnicy mający wobec literatury podobne oczekiwania nie zawiodą się – nowe opowiadania Kereta pełne są niezwykłych zdarzeń, poetyckiej magii i nadziei, którą można odnaleźć nawet w najbardziej dramatycznych okolicznościach. Robbie, ćwiczący się w sztuce kłamstwa od wczesnego dzieciństwa, odkrywa nagle, że wszystko, co zmyślił, jest prawdą; pewna kobieta znajduje w ustach swojego partnera zamek błyskawiczny, za którym czai się niejaki Jurgen…

Pomysłowość autora jest nieograniczona, a przewrotne poczucie humoru idzie w parze z umiejętnością budowania napięcia.
Tytuł: Baśnie i inne utwory prozą
Autor: Bolesław Leśmian
Wydawnictwo: PIW
Data premiery: 10 czerwca 2012 r.

Bolesław Leśmian. Jeden z najciekawszych twórców polskich, zwłaszcza jeśli chodzi o poezję. Człowiek o nieograniczonej wyobraźni, wyprzedzający swoje pokolenie. Cieszę się, że PIW podjął się wydania jego twórczości. Być może dotrze ona do młodszych, którzy Leśmiana kojarzą najpewniej tylko z malinowym chruśniakiem.
Bolesław Leśmian wypowiadał się w wielu rodzajach literackich. Znakomity poeta i eseista był także twórcą różnych rodzajów prozy. Prezentuje je trzeci tom „Dzieł wszystkich”.

Zebrane tu utwory zostały napisane we wczesnym, niesłychanie płodnym okresie jego twórczości, przed wydaniem „Łąki” (1920), od której zaczyna się czas powstawania jego najwybitniejszych dzieł poetyckich.
Pomieszczone są tu przede wszystkim baśnie, które – trzeba to powiedzieć wyraźnie – noszą w sobie cechy jego wielkiego pióra: „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Klechdy sezamowe”, „Klechdy polskie”. Prezentujemy także małe utwory prozatorskie, „rozsypane” po czasopisamach, powstałe jeszcze przed napisaniem tomu „Łąka”. Są to m.in.: „Jaś uzdrowiony”, „Legendy tęsknoty” czy „Satyr i Nimfa”.
Dopełnienie tomu stanowi Leśmianowski przekład „Opowieści nadzwyczajnych” Edgara Allana Poe. Leśmian dokonał przekładu za pośrednictwem XIX-wiecznego tłumaczenia francuskiego, którego autorem był Charles Baudelaire. Wartość tego przekładu, a ściślej mówiąc – adaptacji, polega nie tylko na oddaniu niesamowitej atmosfery utworów Poego. Przekład może także stanowić materiał do studium porównawczego, na stosunkowo obfitym materiale, zasad słownictwa Leśmiana w prozie artystycznej i jego poezji.
Tytuł: Rakietowe szlaki. Tom VI
Autor: Wielu
Wydawnictwo: Solaris
Data premiery: 14 czerwca 2012 r.

To, co każdy fan dobrej SF posiadać powinien.
Przedostatni tom siedmiotomowej serii antologii, na które składa się setka najlepszych, kanonicznych opowiadań science fiction.

Spis treści:
 • Michael Bishop „Krzyk serca”
 • Brian W. Aldiss „Śliniaste drzewo”
 • Joe Haldeman „W duchu Hemingwaya"
 • Larry Niven „Pogranicze Sol”
 • Robert Sheckley „Niekończący się western”
 • Andrzej Ziemiański „Autobahn nach Poznań”
 • John Varley „Uporczywość widzenia”
 • Frederik Pohl „Fermi i mróz”
 • Fredric Brown „Kopuła”
FILM

Tytuł: Królewna Śnieżka i Łowca
Scenariusz: Evan Daugherty, John Lee Hancock, Hossein Amini 
Reżyseria: Rupert Sanders
Data premiery: 1 czerwca 2012 r.

Kolejny film o Śnieżce, tym razem w dużo bardziej mrocznej i poważnej scenerii niż Mirror, Mirror. Tytuł co prawda niezbyt szczęśliwy, ale sam film powinien być całkiem niezły. Po raz kolejny jednak nie jest to film o Śnieżce, tutaj niewątpliwą gwiazdą numer jeden jest Charlize Theron. Kristen „Trzy miny” Stewart ma przyciągnąć fanki Zmierzchu i z pewnością z tym sobie poradzi o wiele lepiej niż z graniem.
Dawno, dawno temu, w odległej krainie żyła zła królowa, która poleciła swemu myśliwemu zgładzić jedyną niewiastę piękniejszą od niej samej. Nie spodziewała się jednak, że podwładny sprzeciwi się jej rozkazom i zamiast zabić Królewnę Śnieżkę… nauczy ją sztuki wojny. Niezwykłe nowe wcielenie legendarnej baśni autorstwa Joe Rotha. Jedna z najbardziej oczekiwanych premier roku.
Tytuł: Koriolan
Scenariusz: John Logan
Reżyseria: Ralph Fiennes
Data premiery: 8 czerwca 2012 r.

Współczesna adaptacja sztuki Williama Sheakspeare’a i dwóch aktorów, których oglądam zawsze z przyjemnością – Ralph Fiennes (Koriolan to jego debiut reżyserski) i Gerard Butler.
Debiut reżyserski jednego z najznakomitszych aktorów brytyjskich – nominowanego do Oscara za role w "Liście Schindlera" i "Angielskim pacjencie" Ralpha Fiennesa. "Koriolan" to najnowocześniejsza od czasu "Romea i Julii" Baza Luhrmana, ociekająca testosteronem ekranizacja dzieła Szekspira, ukazującego krwawą zemstę generała Gnejusza Marcjusza na niewdzięcznych mieszkańcach Wiecznego Miasta, którzy pozbawiają go szans na objęcie najwyższej władzy w Rzymie. Wygnany i upokorzony przyłącza się doarmii Wolsków pod wodzą Aufidiusza, by wspólnie przypuścić spektakularny atak na miasto, które haniebnie zdradziło swojego obrońcę.

Tytuł: Valhalla: Mroczny wojownik
Scenariusz: Nicholas Wending Refn & Roy Jacobsen
Reżyseria: Nicholas Wending Refn
Data premiery: 15 czerwca 2012 r.

To może nie jest jakiś super hit, ale ja bardzo lubię wszystkie opowieści o Wikingach. I Madsa Mikkelsena.
Przez lata, Jednooki, niemy wojownik o wielkiej sile, był jeńcem wodza Barde. Z pomocą chłopca imieniem Are, zabija go i razem uciekają w samo serce mroku. Uciekając przed łowcami nagród, Jednooki i Are dostają się na pokład okrętu Wikingów, lecz szybko spowiła go mgła i znaleźli się na nieznanych terytoriach. Wikingowie spotykają swój okrutny los, a Jednooki odkrywa swe prawdziwe przeznaczenie...

4 komentarze:

 1. Mnie zainteresowały na pewno Szlaki, ale to za lat kilka dopiero przeczytam. A filmy: dwa pierwsze, choć początkowo zarzekałam się, że na pewno tej wersji Królewny nie obejrzę, Kristen jako najpiękniejsza - pamiętam jak prychnęłam na trailerze ;) Jednak efekty ma naprawdę dobre, a ja nieraz oglądam film tylko dla nich. Z kolei Valhalla widziałam, matko jedyna, 2 lata temu, a dopiero teraz ma premierę?! Na pewno nie chciałabym zniechęcić do tego filmu, jednak jest to jednak przerost formy nad treścią. Oprawa jest fantastyczna, gorzej z sednem opowieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, wcześniej reżyser nie był znany, ale teraz, kiedy zyskał popularność po Drive... Mimo wszystko obejrzę, ciekawa jestem:-)

   Usuń
 2. Ja mam tomik wierszy Leśmiana w wydaniu Świata Książki, to była bardzo dobra seria(Seria Poetycka, 1996), eleganckie okładki, porządne zszyte grzbiety. Szkoda, tylko, że taka krótka. Też uwielbiam jego wiersze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nad "Królewną Śnieżką i łowcą" się zastanowię.

  OdpowiedzUsuń