środa, 1 sierpnia 2012

Literacko-filmowy sierpień


KSIĄŻKI

Tytuł: Słownik symboli
Autor: Juan Eduardo Cirlot
Wydawca: Znak
Data premiery: 6 sierpnia 2012 r.

Coś dla zapamiętania na przyszłość, a może niektórzy z Was interesują się znaczeniem symboli w kulturze, to warto sięgnąć po tę pozycję.
Wznowienie jednego z najsłynniejszych i najbardziej cenionych słowników symboli, jaki kiedykolwiek trafił do rąk czytelników.
Cirlot – poeta, badacz i krytyk sztuki – porządkuje wyobrażenia symbolu i próbuje odkryć jego dominujące znaczenie. Dzięki niepowtarzalnemu stylowi autora hasła w słowniku są zwięzłe i oryginalne. Znakomity przekład Ireneusza Kani, oparty na ostatecznej wersji dzieła Cirlota, został wzbogacony o liczne rysunki, reprodukcje i fotografie dzieł sztuki.
Tytuł: Przez ciemne zwierciadło
Autor: Philip K. Dick
Wydawca: Rebis
Data premiery: 7 sierpnia 2012 r.

Kolejne piękne wydanie do kolekcji.
„Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku – w Polsce wspominane jako szara i raczej ponura «mała stabilizacja» epoki Gomułki – w Stanach Zjednoczonych były czasem wielkiej społecznej rewolucji. Młodzi ludzie powszechnie odrzucali dotychczasowy, mieszczański model kultury. Ideologowie ruchu hipisowskiego nawoływali do poszerzania świadomości, poszukiwania nowych wymiarów rzeczywistości. Także za pomocą narkotyków. Mekką amerykańskich hipisów stała się Kalifornia. Ściągali tam z całego kraju, przyciągani słońcem i obyczajowym luzem. To za ich sprawą narkomania, przedtem dość ekskluzywny nałóg, przekształciła się w powszechną modę. Przez ciemne zwierciadło to swoista kronika tej radośnie niezobowiązującej epoki. A właściwie opowieść o jej końcu”.
— z przedmowy Jacka Inglota
Tytuł: Okręt przeklętych
Autor: Viviane Moore
Wydawca: W.A.B.
Data premiery: 22 sierpnia 2012 r.

Wreszcie! Na tę książkę czekam od ponad roku. Po bardzo wciągającej pierwszej części i całkiem niezłej drugiej ciekawa jestem dalszych losów Tankreda i Hugona.
Podróż „Sycylii”, okrętu, na którego pokładzie płyną Hugo z Tarsu i jego podopieczny Tankred, ma właśnie dobiec końca. Niestety, pasażerowie nie dotrą do celu. Najpierw przeszkodzi im straszliwy w skutkach sztorm, później zaatakują ich piraci. Po krwawej walce Hugo i Tankred trafią na wyspę, która skrywa odizolowany od świata klasztor cystersów. Czy tutejsi zakonnicy oddają się tylko modlitwie? Jakie mają tajemnice? I do kogo należy „głos, który zabija”?
„Okręt przeklętych” to trzecia już część cyklu „Rycerze Sycylii”. I trzecie śledztwo prowadzone przez średniowiecznych detektywów.
FILM

Tytuł: Yuma
Scenariusz: Piotr Mularuk & Wojciech Gajewicz
Reżyseria: Piotr Mularuk
Data premiery: 10 sierpnia 2012 r.

No dobra, na ten film pójdę z jednego tylko powodu... Żartuję, samej historii również jestem ciekawa.
Akcja filmu rozpoczyna się trzy lata po upadku PRL. Zyga (Gierszał) ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli, a także obrotnej ciotki (Katarzyna Figura), zostaje królem "jumy" – drobnych kradzieży tuż za Odrą. Proceder szybko się rozpowszechnia, miejscowość Zygi dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego, a lokalny król jumaków zyskuje powszechny szacunek i powodzenie u płci pięknej (o jego serce wojują w filmie Karolina Chapko i Helena Sujecka). Wkrótce jednak młodym i gniewnym wspólnikom Zygi (Krzysztof Skonieczny i Jakub Kamieński) przestaną wystarczać markowe ubrania i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom pod wodzą nieobliczalnego Opata (najbardziej demoniczna rola w karierze Tomasza Kota), a regularnie okradani Niemcy wprowadzą szczelniejszą ochronę przed rabusiami, zabawa w policjantów i złodziei zmieni się w niebezpieczną rozgrywkę.
Tytuł: Merida waleczna
Scenariusz: Brenda Chapman, Irene Mecchi, Mark Andrews, Steve Purcell
Reżyseria: Mark Andrews, Brenda Chapman
Data premiery: 17 sierpnia 2012 r.

Animacja zapowiadana od dawna, z bardzo dobrą i długą kampanią promocyjną. Zbiera oszałamiające recenzje za granicą. Czy pójdę do kina? To zależy, czy film przypomina bardziej Toy Story, czy Wall-e. Jeśli to pierwsze, to spasuję.
Od zarania dziejów w dzikich i górzystych regionach Szkocji historie epickich bitew oraz mistyczne legendy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W nowym filmie studia Disney/Pixar odważna Merida stawia czoło tradycji, przeznaczeniu i okrutnym bestiom, a nowa opowieść dołącza do ludowych przekazów. Merida jest doskonałą łuczniczką a zarazem porywczą córką króla Fergusa i królowej Elinor. Niezależna i zdecydowana iść własną drogą, Merida postępuje wbrew prastarym zwyczajom, którym hołdują władcy krainy. Jej czyny przypadkowo sprowadzają na królestwo chaos i zniszczenie, a kiedy dziewczyna szuka pomocy u tajemniczej staruszki, ta spełnia jej niefortunne życzenie. Niebezpieczeństwo zmusza Meridę do odkrycia prawdziwej odwagi, by cofnąć straszliwą klątwę, zanim będzie za późno. 
Tytuł: Abraham Lincoln: Łowca wampirów
Scenariusz: Seth Grahame-Smith
Reżyseria: Timur Bekmambetow
Data premiery: 24 sierpnia 2012 r.

Widziałam trailer, zapowiada się całkiem obiecująco, na pewno można się spodziewać mnóstwa efektów specjalnych. Jeśli gdzieś będzie to bez znienawidzonego przeze mnie 3D, może się nawet wybiorę do kina...
Film o 16 prezydencie USA Abrahamie Lincolnie, który jest świetnie wyszkolonym zabójcą wampirów. Jego matka została zabita przez istotę o nadprzyrodzonych mocach, co wywołało u niego chęć niszczenia krwiopijców i im podobnych stworzeń.
Tytuł: Pamięć absolutna
Scenariusz: Kurt Wimmer & Mark Bomback
Reżyseria: Len Wiseman
Data premiery: 31 sierpnia 2012 r.

Widziałam kilka razy Pamięć absolutną, w której główną rolę grał Arnold Schwarzenegger. Moim zdaniem wypadł całkiem nieźle i on, i sam film, nawet Sharon Stone mnie tu nie irytuje. Nowa wersja będzie na pewno doskonalsza pod względem efektów specjalnych, w końcu za kamerą stanął twórca Dnia niepodległości. Mam też nadzieję, że fabuła dorówna opowiadaniu mojego ukochanego pisarza SF i popieram ją tym, że scenariusz współtworzył Kurt Wimmer, reżyser i scenarzysta doskonałego Equilibrium. A Colin Farrell jest o wiele lepszym aktorem niż Schwarzenegger, więc raczej się nie obawiam, że wyjdę z kina rozczarowana.
Megaprodukcja Lena Wisemana, współtwórcy takich hitów jak "Dzień niepodległości" i "Faceci w czerni", zrealizowana na podstawie opowiadania Philipa K. Dicka. W niedalekiej przyszłości pewien pracownik fabryki odkrywa, że w istocie jest tajnym szpiegiem pracującym dla jednego z mocarstw walczących o światową dominację. Cały problem polega na tym, że nie wie, kim jest jego pracodawca. Nowe wcielenie klasyki kina z Colinem Farrellem w roli głównej.

7 komentarzy:

 1. Z tego wszystkiego tak naprawdę ostrzę sobie zęby na Lincolna, i to odkąd usłyszałam pierwszą plotkę o powstawaniu filmu w ogóle. Liczę na świetne widowisko. ^^ Abraham Lincoln pogromcą wampirów - łał, coś takiego to tylko w Stanach. xD Podziwiam tych ludzi za to. :)

  Dla odmiany "Pamięć absolutna" mnie mierzi. ;/ Jasne, że tamta stara miała swoje wady, a Arniego można lubić bądź nie, ale aktor to z niego mocno taki sobie jednak, ale całość miała swój wdzięk. Razem z tymi, mocno już retro, efektami. :D Odnowiona wersja... cóż, jest tylko odnowioną wersją, bo po co kombinować nad jakimś nowym scenariuszem, skoro można odgrzać stary. Blah. Nie lubię odgrzewania, a filmowcy ostatnimi czasy w tym wręcz celują. Pomijam fakt, że Farrella nie lubię. Mogliby tam wrzucić samego Walkena, film dla mnie i tak jest na straconej pozycji. Pójść pójdę pewnie - żeby móc porównać i zjechać. :P

  Z książek Dick wygląda interesująco, ale trochę obawiam się ceny. ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja myślę, że remake'i czasem wychodzą dużo lepiej od pierwszych wersji i wydaje mi się, że to będzie mądrzejszy film. O ile Wimmer miał tu rzeczywiście coś do napisania;-)

   Usuń
 2. Widziałam zapowiedź Yumy i jestem skłonna iść. Reszta - nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem nic interesującego. Wczoraj w kinie widziałam trailer Yumy - to jednak pachnie mi typowym polskim filmem gangsterskim, więc mówię pas. A co do odgrzewania kotletów - to już staje się irytujące. Kultura nieuchronnie zmierza do zjadania własnego ogona. Na emeryturze pewnie będziemy oglądać remake'i Władcy pierścieni...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapach może mylić, mi się właśnie taka stylistyka bardzo podoba, w kolorach PRL-u;-P

   Usuń
 4. Oj, jest całkiem nieźle. Wznowienie bardzo dobrej książki Dicka (ekranizacja Linklatera raczej dla tych, którzy czytali literacki pierwowzór). Dlaczego bardzo dobrej? Przede wszystkim dlatego, że Dick napisał o nakrotykach i ćpaniu unikając taniego moralizowania. No i jest charakterystyczny dla jego tekstów klimacik.

  Nowa "Pamięć absolutna" powinna zainteresować fanów
  pisarza. Tym bardziej, że ostatnie filmy bazujące na jego prozie ledwo da się oglądać (albo i nawet nie).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To właśnie w Dicku uwielbiam, nic nie jest wymuszone a wbija się w mózg na długo. Rzeczywiście, literaturę w jego wydaniu ciężko przełożyć na film, udało się to Scottowi w "Blade Runnerze" i nawet Spielbergowi w "Minority Report". "Zapłata" też była całkiem niezła.

   Usuń