poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Premiery na kwiecień


KSIĄŻKI
Tytuł: I dusza moja
Autor: Michał Cetnarowski
Wydawnictwo: Powergraph
Data premiery: 4 kwietnia 2013 r.

Cetnarowski w thrillerze? Hmm, może być ciekawie, o ile nie będzie za bardzo artystycznie i zawile, jak na przykład w Labiryntach.
Fragment książki:
Na korytarzu wybuchła kanonada strzałów.
Brzęknęło tłuczone szkło, ktoś zaczął przeraźliwie krzyczeć. Uczniowie wybiegli z klas. Usłyszała piski. Ewa dostrzegła, jak w jej pole widzenia wbiega kilku chłopców, nieoglądających się do tyłu, biegnących na ślepo, byleby przed siebie, a wtedy gdzieś zza drzwi jednej z klas huknęło, raz i drugi, przeraźliwie głośno w zamkniętej przestrzeni, niosąc się echem po korytarzu, w oknie trzasnęła przestrzelona szyba, część szkła runęła na podwórko, część rozsypała się ostrym deszczem na korytarzu.
Jeden z biegnących chłopców potknął się, wylądował na kolanach, tnąc głęboko, do mięsa, dłonie na szklanych odłamkach z podłogi. Potem trzasnęło znowu, skryty w cieniach korytarz rozbłysnął krótkim ogniem, jak flesz z aparatu, i bark klęczącego chłopaka wybuchł krwawą chmurą. Ściany pokryły cętki krwi, ciało w agonalnych drgawkach zwaliło się na posadzkę. Obok w panice przebiegali inni uczniowie.
Mroczny thriller Michała Cetnarowskiego opowiada o ludziach stawiających czoło złu, które ich przerasta. Skandynawowie udowodnili, że powieść gatunkowa może dotykać spraw istotnych. „I dusza moja” to przykład, że takie teksty pisze się również w Polsce.
Tytuł: Przedksiężycowi, tom I, tom II
Autor: Anna Kańtoch
Wydawnictwo: Powergraph
Data premiery: 17 kwietnia 2013 r.

Nareszcie! Bardzo się cieszę, że Ania trafiła pod skrzydła Powergraphu, po rewelacyjnym Czarnem jest duża szansa, że kolejny tom Przedksiężycowych będzie lepiej dopracowany niż wydanie z Fabryki Słów. Ostatni tom ma trafić do księgarń w drugiej połowie roku. Dla mnie jedne z najbardziej oczekiwanych książek 2013.
Poznaj Lunapolis – ostatnią metropolię na samotnej planecie. Miasto artystów i morderców, którzy z zabijania uczynili sztukę, niezwykły tygiel mechanoidów, duszoinżynierów projektujących dzieci na zamówienie rodziców, eksperymentów z ciałem, które pozwalają osiągnąć perfekcję i dają szansę na przetrwanie.
Oto Lunapolis – miejsce oczekiwania na Skok, który szczęśliwców przybliży do Przebudzenia, a niegodnych strąci w otchłań przeszłości.
Czy Finnen, niespełniony malarz, zdoła wreszcie uczynić dzieło sztuki ze swojego życia? Jaki los zaprojektował ociec dla Kairy, dziewczyny tak zwyczajnej, że aż niebezpiecznej, w mieście w którym wszyscy starają się wyróżniać za wszelką cenę? Dokąd tak naprawdę doleciał wraz z międzygwiezdną załogą Daniel Pantalekis?
Oto świat Przedksiężycowych – poznaj ich tajemnice.
FILM

Tytuł: Side Effects
Scenariusz: Scott Z. Burns
Reżyseria: Steven Soderbergh
Data premiery: 19 kwietnia 2013 r.

Jeśli film okaże się co najmniej tak dobry, jak trailer, to warto zobaczyć to w kinie. Jakoś do tego całego obrazu nie pasuje mi Channing Tatum, ten aktor nigdy nie budził we mnie ani sympatii, ani uznania do fachu, no ale Rooney Mara, Jude Law i Catherine Zeta-Jones, mam nadzieję, mi to wynagrodzą.
Życie Emily Taylor (Rooney Mara) ulega rozsypce, kiedy jej mąż (Channing Tatum) trafia do więzienia za oszustwa finansowe. Z głębokiej depresji próbuje wyciągnąć ją psychiatra dr Jonathan Banks (Jude Law). Po wielu nieudanych próbach leczenia różnymi antydepresantami, przepisuje Emily nowy, eksperymentalny lek. Skutki uboczne, wynikające z przyjmowania niesprawdzonego środka, zmieniają jej życie w piekło.

4 komentarze:

 1. u Cetnarowskiego nie jest zawile, ale też nie należy się spodziewać klasycznego thrillera. Niemniej wynik więcej niż dobry moim zdaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, wcale się nie spodziewam klasyki tutaj, ale strawności, bo to jednak taki gatunek a nie inny;-)

   Usuń
 2. Przedksiężycowi chodzą za mną już od dawna, a te nowe wydania chyba w końcu mnie przekonają do zakupu. Czytałam już recenzję Cetnarowskiego w nowej NF i kurcze, zapowiada się nieźle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy tom za wiele nie zdradzał, intrygował, najbardziej ciekawa jestem drugiej części:-)

   Usuń