niedziela, 4 września 2011

Wrześniowe premiery

KSIĄŻKI

Tytuł: Doktor Styks
Autor: Marcin Wolski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 20 września 2011 r.

Kolejna powieść Marcina Wolskiego, jednego z moich ulubionych autorów polskich. Spodziewam się intrygującej fabuły w barwnym, zabawnym stylu, jak to u Wolskiego.

Najlepsza powieść Marcina Wolskiego, polskiego mistrza literatury o nieskrępowanej wyobraźni.Młody radiowiec, Gwidon Michałowicz, przejmuje popularne słuchowisko, którego twórca zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Próbując dopisać zawieszoną historię i rozwiązać tajemnicę śmierci poprzednika, Gwidon prosi o pomoc aktorów, którzy współpracowali przy realizacji programu. W ten sposób poznaje Agnieszkę, młodą techniczkę, która wydaje się nie pasować do rzeczywistości lat siedemdziesiątych. Niespodziewanie Gwidon przenosi się do świata ze słuchowiska. Jednakże urok międzywojennej Warszawy szybko znika wraz z kolejnymi doniesieniami o spisku, który uknuł tajemniczy doktor Styks.Tymczasem sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli, bowiem bohaterowie programu radiowego zaczynają przenikać do rzeczywistości Michałowicza.Gwidona goni czas, śledztwo wymaga rozwiązania, a w dodatku z każdym kolejnym krokiem postawionym pomiędzy światami wzrasta zagrożenie dla obu rzeczywistości. A doktor Styks tylko na to czeka.
Tytuł: Słonie na neptunie
Autor: Mike Resnick
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 20 września 2011 r.

The best of the best Mike'a Resnicka w opowiadaniach SF. Warto mieć, bo Resnick w opowiadaniach jest właśnie najlepszy.

Wybór najlepszych opowiadań Mike’a Resnicka, jednego z najbardziej utytułowanych pisarzy SF wszechczasów.

Resnick od wielu lat jest w światowej czołówce twórców opowiadań, nie ma roku, by któreś z nich nie trafiło na listy nominowanych do Hugo, Nebuli, Locusa.

Wiele z opowiadań, które się w tym zbiorze znalazły, tę rywalizację wygrało.
Oto 14 opowiadań i nowel składajacych się na ten tom:

 • „Barnaba na wybiegu”
 • – nominacja Hugo, nominacja Locus 1994
 • „Siedem spojrzeń na wąwóz Olduvai”
 • – Hugo, Nebula 1994, nominacja Locus
 • „Zimowe przesilenie”
 • – nominacja Hugo 1991
 • „Doskonale piękny poranek, z szakalami”
 • – nominacja Hugo 1991
 • „Manamouki”
 • – Hugo, nominacja Nebula 1990
 • „Kirinyaga”
 • – Hugo, nominacja Nebula 1988
 • „Bowiem dotknęłam nieba”
 • – nominacja Hugo, nominacja Nebula 1989
 • „Bully!”
 • – nominacja Hugo, nominacja Nebula 1990
 • „Kiedy starzy bogowie umierają”
 • – nominacja Hugo, nominacja Nebula 1995
 • „43 dynastie antaryjskie”
 • – Hugo 1997
 • „Podróże z moimi kotami”
 • – Hugo, nominacja Nebula
 • „Słonie na Neptunie”
 • – nominacja Hugo, 2001
 • „Łowy na Snarka”
 • – nominacja Hugo, 1999
 • „Czerwona kaplica”
 • – nominacja Hugo, 2001
Tytuł: Bogowie, groby, uczeni. Tajemnice archeologii
Autor: C.W. Ceram
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 28 września 2011 r.

Uwielbiam archeologię, swego czasu rozważałam nawet studia w tym kierunku, ale rozsądek i brak funduszy przeważył. Pozostało mi czytać i oglądać programy naukowe.

Nowe, uzupełnione wydanie.

Pasjonująca opowieść o tajemnicach najbardziej znaczących odkryć archeologicznych w dziejach. Jak narodziła się archeologia? Co Schliemann odkrył w Troi? W jaki sposób próbowano rozszyfrować hieroglify i pismo linowe? Co zobaczono po otwarciu grobowca Tutanchamona? Czy rzeczywiście istnieje przekleństwo faraona?

Opowieści o wielkich odkrywcach i… złodziejach, o niezwykłych odkryciach, skarbach, determinacji i przypadku wiodą nas od Babilonu po Amerykę Środkową.
Tytuł: Valis
Autor: Philip K. Dick
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 28 września 2011 r.

Kolejna powieść w serii kolekcjonerskiej. Absolutne must have.

Na początku było oślepiające światło. Oświecenie, za którym stoi VALIS, sprawia, że bohater zaczyna inaczej postrzegać świat. Czy to, co zwiemy rzeczywistością, jest rzeczywiste? Czy Bóg istnieje, a jeśli tak, dlaczego istnieje też zło? Czy ktoś nami kieruje, czy jesteśmy suwerennymi bytami? Szukanie odpowiedzi na te pytania to obowiązek każdego człowieka.
„Valis” jest pokłosiem przeżyć Dicka z 1974 roku, według jednych oświecenia, innych – załamania.
Tytuł: Boża inwazja
Autor: Philip K. Dick
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: wrzesień 2011 r.

Kontynuacja Valis, już nie kolekcjonerskie wydanie, ale i tak konieczność nabycia.
W „Bożej inwazji”, drugiej części trylogii (pierwsza, „Valis”, ukazała się po raz pierwszy w Polsce w 1994 roku), autor zadaje pytania zasadnicze dla całej jego twórczości – o sens życia, przyszłość świata i rolę Boga w świecie pełnym zła. Co się wydarzy, jeśli Bóg albo istota zwana Jah – przebywająca na wygnaniu na odległej planecie – znowu pojawi się na Ziemi? Jak będzie wyglądało jej przyjście w obliczu rozwiniętej technologii i sprzęgniętego z nią zła współczesnego państwa policyjnego?

Tytuł: Serce Cienia
Autor: Tad Williams
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: wrzesień 2011 r.

Ostatnia (mam nadzieję) część trylogii, która stała się tetralogią, ponieważ się autor nie wyrobił. Czeka na mnie już część trzecia, ale obiecałam sobie, że przeczytam ją tylko wtedy, jeśli czwarta część będzie ostatnią. Cykl równy nie jest (patrz: entuzjastyczna recenzja części pierwszej i mniej pochwalna recenzja drugiego tomu), ale chciałabym doprowadzić go do końca.
Zamek Marchii Południowej znalazł się w kleszczach dwóch nieprzejednanych sił, starożytnego ludu Qarów i szalonego króla-boga, autarchy Xis. Pod zamkiem przed wiekami uwięziono straszliwą moc, którą autarcha stara się wyzwolić i podporządkować sobie. W tym celu chce wykorzystać będącego w jego rękach króla Olina, władcę Marchii Południowej. Księżniczka Briony, książę Barrick, Funderlingowie, a nawet zjednoczeni z nimi w obliczu wspólnego zagrożenia Qarowie muszą przeciwstawić się ogromnemu drzemiącemu w podziemiach złu…
FILM

Tytuł: Skóra, w której żyję
Scenariusz: Pedro Almodóvar
Reżyseria: Pedro Almodóvar
Data premiery: 16 września 2011 r.

O tym filmie pisałam w lipcu. Jestem bardzo ciekawa fabuły i roli Banderasa, którego bardzo lubię i cenię, chociaż nie grał w wielu ambitnych filmach, to stać go na wiele (swoją drogą, powieść, na podstawie której powstał film, także ukaże się we wrześniu).
Najnowszy film Pedro Almodóvara, niekwestionowanego mistrza współczesnego kina. Po raz pierwszy w swojej karierze twórca "Wszystko o mojej matce" sięgnął po materiał literacki i przygotował scenariusz na podstawie powieści "Tarantula" Thierry'ego Jonqueta. Książka opowiada o chirurgu plastycznym, który trzyma w zamknięciu w swoim mieszkaniu piękną Ewę. Kim jest tajemnicza kobieta? Jakie stosunki łączą ją z lekarzem? Prawda okaże się bardziej szokująca niż najśmielsze przypuszczenia. O "Tarantuli" krytycy pisali, że to Markiz de Sade i Jean-Paul Sartre w jednym, więc thriller "Skóra, w której żyję" na jej podstawie, ma szansę stać się jednym z najbardziej szokujących filmów w dorobku Almodóvara.

13 komentarzy:

 1. Może zaczekaj z tą "Bożą Inwazją"? Kto wie, czy też nie ukaże się w serii z tymi kolekcjonerskimi wydaniami Dicka? :)

  Mnie też nieco ciągnęła archeologia, ale nigdy nie brałam jej poważnie jako kandydata na przyszły kierunek studiów. Do rozwoju tych ciągot przyczynił się w młodości wielokrotnie przeze mnie czytany Paukszta z jego "Złotymi koronami księcia Dardanów" i "W cieniu hetyckiego sfinksa" - powieści, mieszające wątki archeologii z sensacyjną akcją dla młodzieży, na ile się orientuję - starsze od Indiany Jonesa, a tym bardziej Lary Croft.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ekstra okładka Valis. Nie kupię jednak, bo mam swoją, mniej efektowną co prawda. Za to widzę, że w schowku nie mam żadnego tytułu Resnicka. Ale może kiedyś się jeszcze na niego natknę.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Karodziejko
  Z tego co wiem, książka nie ukaże się w tej serii, no ale rzeczywiście może jeszcze nie wszystko stracone, aczkolwiek zależy mi bardziej na zawartości:-)

  Mnie inspirowały właśnie filmy w dzieciństwie, z archeologii czytałam jedynie naukowe albo popularnonaukowe.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Kornwalio
  Polecam opowiadania, czytałam ich kilka i jedną powieść i stwierdzam, że Resnick lepszy jest w krótszej formie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm Valis już niedługo, a ja dopiero Blade Runnera przeczytałem. Chyba poczekam na wydanie jeszcze kilku dzieł z tej serii i kupię hurtem :)

  Serce Cienia jeszcze mnie interesuje z tych zapowiedzi. Pozostałe części cyklu czekają na półce. Hah widzę, że Williams ma tendencję do pisania ciekawych "trylogii" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dostałam trzecią część, to cieszyłam się, że to już koniec, na szczęście przeczytałam przedmowę, w której autor napisał o czwartym tomie. Stwierdziłam, że poczekam, aż tak doskonały cykl to nie jest;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie on jeden nie wyrobił się w trzech. Paolini tak samo, a Grzędowicz to już w ogóle ^^ Pan Lodowego Ogrodu miał być jednym tomem podobno.

  Cóż słyszałem, że do wybitnych on nie należy, ale coś jednak mnie przekonało, choć boję się trochę nadmiaru politycznych machinacji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak, PLO miało być jednym tomem, ale wydawnictwo stwierdziło, że podzieli, a Grzędowicz dopisze, bo się będzie sprzedawać, co zresztą jest prawdą.

  Nie obawiaj się, politycznych machinacji nie ma tam prawie wcale:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sprzedaje, sprzedaje i w dodatku cały czas trzyma równie wysoki poziom. Tylko niech się Grzędowicz pośpieszy z 4tym tomem ^^

  Jak to nie ma? To co się tam dzieje? Przecież akcja cały czas toczy się w tym samym miejscu na jakimś dworze książęcym czy królewskim.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z tym polemizowała, trzecia część była bardzo słaba, niestety, bo Grzędowicza bardzo lubię.

  Jak to co? Toczy się odwieczna walka Dobra ze Złem;-P I nie cały czas się tam toczy, przeczytasz, się przekonasz:-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moim zdaniem była równie rewelacyjna jak dwie poprzednie. I tak jak poprzedniczki obfitowała w specyficzny humor Vuko, który tak bardzo przypadł mi do gustu :)

  No kiedyś na pewno przeczytam, ale póki co mam dużo innych pozycji ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale jestem nie na czasie... Byłam przekonana, że są tylko 3 części Cienia, a tu proszę bardzo jest jeszcze czwarta. Czytałam na razie tylko pierwszą, a drugą i trzecią zamierzałam sobie kupić w empikowej promocji "3 za 2". A tu się dowiaduję, że jest i czwarta. Jak znam życie to się ukaże dopiero, jak się promocja skończy :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Powiem Ci, że jesteś jeszcze bardziej nie na czasie. Ostatnio z okazji polconu empik zrobił promocję, w której wybrane pozycje z fantastyki były nawet do 60% taniej i "Rozgrywka Cienia" i "Powrót Cienia" były po 15 zł więc promocja 3 za 2 może się schować. ^^

  OdpowiedzUsuń