wtorek, 25 sierpnia 2009

Polcon 2009 - plan akcji, cz. II (sobota, niedziela)

Sobota 29.08.09

11:00 - 11:50 - Dziesięć sposobów jak spaprać dobry pomysł i nie wydać książki: najczęstsze błędy debiutantów (może się nam przydać)
Punkt obowiązkowy dla fana marzącego o literackiej karierze. Każdy wydawca otrzymuje mnóstwo propozycji wydawniczych i niemal tyle samo pytań/zwierzeń/próśb o radę od wannabe-autorów. Wydawnictwo RUNA postanowiło zatem wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu i pomóc swoim przyszłym autorom stać się nimi łatwiej...

14:00 - 15:50 - Konkurs fantastyczno-VII-wieczny (pojęcia nie mam co to)

Konkurs fantastyczny-XVII-wieczny. W  formie pytań i odgrywania scenek. W oparciu o znane produkcje filmowe i poczytne pozycje literatury ojczystej. Wykaż się fantazją, a dostaniesz kreskę!

14:00 - 15:50 - Panel wydawców (gdybym nadal nie wiedziała, czym jest konkurs powyżej)

16:00 - 16:50 - Tożsamość narracyjna, prowadzi Przybyłek (to może być bardzo ciekawe)

Jakie lubisz oglądać filmy? Które książki są dla Ciebie najważniejsze? Wymień melodie, bez których nie możesz żyć. Jak myślisz, czy mają jakiś związek z tym, kim jesteś?, z odpowiedzią na pytanie, czym jest Twoja tożsamość? O kim pisze twórca tworząc powieść? O czym snuje opowieść w przychodni lekarskiej pacjentka innej pacjentce, gdy czekają na przyjęcie przez lekarza? Gdzie i jak jest skonstruowana nasza tożsamość? Teorię Dana Mc’Adamsa przybliży Marcin Przybyłek

16:00 - 16:50 - Fantastyka ambitna i rozrywkowa: mit czy rzeczywistość (gdyby jednak tożsamość ciekawa nie była)

Temat, który wraca w konwentowych dyskusjach od lat. Tym razem postanowili się zmierzyć z nim młodzi autorzy: Paweł Majka, Andrzej Miszczak, Czarek Zbierzchowski, Michał Cetnarowski. Wspomoże ich swoją teoretyczną wiedzą i doświadczeniem naukowym literaturoznawca, dr Natalia Lemann.

16:00 - 17:50 - Konkurs literacki (jeśli 2 punkty powyżej będą do bani)

16:00 - 17:50 - Parę słów o prowadzeniu (coś dla Filipa)

Jeden z pomysłodawców Pucharu Mistrza Mistrzów, wieloletni redaktor legendarnego czasopisma Magia i Miecz, specjalista od nastrojów i gier wyobraźni, Michał Marszalik, przedstawi swój punkt widzenia na gry fabularne, prowadzenie sesji i tworzenie scenariuszy. Być może podzieli się kilkoma trickami z czasów, kiedy paladyn Arturius szwendał się po Orkusie Wielkim a Cthulhu straszył mieszkańców Arkham. A jeśli ładnie poprosicie, Puszkin na pewno sypnie kilkoma sekretami Białego Wilka.

16:00 - 17:50 - Gry fabularne: rzemiosło czy hobby (jeśli młodemu spodobają się wcześniejsze spotkania z Wickiem, pewnie na to pójdzie)

Spotkanie poświęcone zostanie tym aspektom gier fabularnych i planszowych, które wspierają rozwój kreatywności, wyobraźni i edukację pozaformalną. Projektowanie gier jako hobby i jako profesja. Praca z tekstem, redakcja, edycja i developement. Podstawy strategii freelancera.

18:00 - 18:50 - Smoki fandomu

Polconowa tradycja. Przyjdź, spotkaj się ze Smokami, oddaj cześć. Jeżeli nie wiesz, ile trzeba przejść, żeby Smokiem Fandomu zostać, prawdopodobnie jeszcze nim nie jesteś... Lecz przyjdź i tak – może mógłbyś zostać już Smoczkiem? Prowadzi Barbara Świerczyńska.

19:00 - 19:50 - Z legend dawnego Egiptu: rozdanie ról (ciekawe, jaką rolę dostanę jako nowicjuszka...)

20:00 - 21:50 - Uroczyste zakończenie konwentu

W tym roku uroczyste zakończenie konwentu będzie miało szczególny charakter. Z przyjemnością zapraszamy na przedpremierowy pokaz krótkometrażowego filmu Tam i z powrotem w reżyserii Michała Baczunia, opartego na motywach opowiadania Janusza A. Zajdla. To pierwsza ekranizacja prozy patrona polskiej SF i fandomu, cieszy więc, że uczestnicy Polconu będą mogli obejrzeć film tuż przed wręczeniem nagrody Jego imienia.

22:00 - 00:50 - Z legend dawnego Egiptu (módlcie się za mnie...;-))

Wojska Faraona Amenhotepa wracają właśnie z ciężkiej wojny z Nubią, pomimo ogromnych strat Egipcjanie wygrali. Władca wyprawia ucztę na cześć zwycięstwa, jednak w Egipcie nikt nie ma nastroju do zabawy, nadeszła susza, chodzą słuchy, że w wodach Nilu zamarło życie, a bogowie odwrócili się od swojego ludu, kapłani milczą. Palące słońce pustyni wróży kłopoty, wszystko dopełni się w królewskich komnatach biesiadnych, tu w Egipcie, gdzie losy bogów i ludzi splatają się w jedno.
Niedziela 30.08.09

10:00 - 11:50 - Konkurs dla bajarzy (będę dopingować Filipa, a może sama też wezmę udział)

Konkurs dla wszystkich, których nie ogranicza wyobraźnia, a kreatywne myślenie nie jest im obce. Krotko mówiąc: - dostajesz temat, - oddajesz ciekawą historyjkę.

12:00 - 12:50 - W oczekiwaniu na sąd ostateczny: strach w dawnych czasach, prowadzi Anna Brzezińska (może pójdziemy, a może wybierzemy się na obiad...)

Człowiek średniowiecza dojrzewał i gasł w cieniu wielkich strachów. Kolejne przepowiednie zwiastowały rychły koniec świata, a samozwańczy prorocy i mnisi przetaczali się przez kraje, grożąc grzesznikom rychłą karą i wiecznym potępieniem. Życie w średniowieczu było krótkie, niedostatnie i naznaczone strachem. A przecież od doczesnych lęków może i straszniejsza była obawa przed zakusami sił piekielnych, przed furią demonów, które nieustannie szykowały nowe pokusy, przed knowaniami czarownic i heretyków. Aż dziw bierze, jak radzono sobie z całym tym strachem.

13:00 - 13:50 - Złodziej w literaturze i filmie (bo lubimy nie tylko psycholi)

Motyw złodzieja jest wszechobecny tak w literaturze fantastycznej jak i kryminalnej. Dlatego też, poznamy genezę zawodu, co ciekawszych przedstawicieli. Korzystając z okazji zaczerpniemy u źródła informacji dlaczego temat ten jest tak pasjonujący dla autorów. Tym razem przesłuchamy Jacka Skowrońskiego, autora książki „Był sobie złodziej”. Gwarantujemy dobrą zabawę. Spotkanie połączone z minikonkursem.

13:00 - 13:50 - O fikcji co uchodzi za historię (gdybyśmy jednak lubili tylko psycholi)

Zdrada Anglii i Francji we wrześniu 1939? Plan ofensywy Armii Czerwonej na III Rzeszę latem 1941? Szansa na zwycięstwo Niemiec w kampanii afrykańskiej? Obiegowy fałsz, powtarzany przez powierzchownych publicystów! Historia zawsze była podatna na funkcjonowanie różnych mitów, opowieści mających skromny związek z tematem, oderwanych jednak od faktów i realiów. Warto się od czasu do czasu niektórym z tych mitów przyjrzeć, żeby zobaczyć, jak to było naprawdę.

Jak widać, nie wybraliśmy w zasadzie spotkań z najważniejszymi gośćmi Polconu, ale dla nas nie są oni najważniejsi. Osobiście, to wybrałabym się na kilka spotkań oferowanych w sali 052, ale mam wrażenie, że dwoje wyrośniętych dzieciaków nie pasowałoby do otoczenia...;-) Ale i tak grafik będzie napięty, druga sprawa, ile procent jego normy zdołamy wyrobić. W wolnym czasie chcemy odwiedzić jeszcze Targi Fantastyki, jeść obiady (nie wiem, co będzie z kolacjami, trzeba wziąć konserwy;)) i poszwędać się trochę. Jeśli wszystko nam się uda, to chyba przez następny miesiąc będę Was zamęczać relacjami...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz