wtorek, 2 lutego 2010

Premiery lutowe - książki fantastyczne

Powoli wracam do blogowego obiegu, na początek miesiąca, jak zwykle, nowości wydawnicze, które mnie zainteresowały.

Wydawnictwo: Vesper
Autor: Edgar Allan Poe
Tytuł: Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze
Data wydania: 1 luty 2010
Oto jedna z najobszerniejszych polskich edycji opowiadań Edgara Allana Poego: trzydzieści siedem utworów w klasycznych przekładach i w unikalnym wyborze, obejmującym teksty niewznawiane od przedwojnia. Są wśród nich piękne i mroczne opowiadania miłosne: „Morella”, „Ligeja”, „Eleonora”; ironiczne moralitety o winie i karze, zbrodni i zemście, okrucieństwie i sumieniu: „Bies przewrotności”, „Czarny kot”, „Beczka Amontillado”, „Serce – oskarżycielem”; opowieści o zagadkach i tajemnicach świata, życia i śmierci: „Złoty żuk”, „Zabójstwo przy Rue Morgue”, „Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket”; groteski, makabreski i mistyfikacje.
Po raz pierwszy w Polsce ozdobą opowiadań Edgara Allana Poego są wyjątkowe ilustracje wybitnego irlandzkiego artysty, który jak mało kto odczuł ducha jego twórczości: Harry’ego Clarke’a.
Widziałam książkę już w księgarniach pod koniec stycznia, bardzo ładnie wydana, szkoda tylko, że w miękkiej okładce.

Wydawnictwo: MAG
Autor: M. John Harrison
Tytuł: Światło
Data wydania: 5 luty 2010
Pod rozjarzonym nie do wytrzymania Traktem Kefahuchiego – potężnym, nieprzewidywalnym oceanem promieniującej energii w głębi galaktyki, na jałowej powierzchni asteroidy leżą trzy przedmioty: porzucony statek kosmiczny, coś, co wygląda jak kościane kostki do gry oraz ludzki szkielet. Co oznaczają i czym są – tę tajemnicę rozwikłuje Światło, oszałamiający powrót M. Johna Harrisona na pełen wyobraźni teren fantastyki naukowej.
Powieść tworzą trzy przeplatające się wątki narracyjne – jeden współczesny, dwa osadzone w innych częściach galaktyki w roku 2400. Tu i teraz mamy Michaela Kearneya – kiedyś jego udziałem będzie odkrycie, które umożliwi loty międzygwiezdne, ale dziś jest udręczoną postacią stawiającą czoło dziwnej i zapewne obcej istocie znanej jako Shrander. W przyszłości zaś występuje Seria Mau Genlicher, pilotka statku kosmicznego Biała kotka, zintegrowana z nim chirurgicznie i biologicznie, oraz Ed Chianese, włóczykij i poszukiwacz sensacji, obecnie żyjący na marginesie Nowego Wenusportu; wygląda na to, że wszyscy na świecie chcą odebrać od niego długi…
A tę książkę chcę mieć choćby ze względu na genialną okładkę, poza tym historia zapowiada się obiecująco.

Wydawnictwo: Solaris
Autor: Connie Willis
Tytuł: Niebieski księżyc
Data wydania: 9 luty 2010
Drugi z dwóch tomów opowiadań i krótkich powieści Connie Willis, najczęściej honorowanej nagrodami pisarki SF wszech czasów.
Connie Willis ma na swoim koncie aż: 10 Nagród Hugo, 6 Nagród Nebula, 3 Nagrody Locusa, do tego mnóstwo nominacji. Wszystkie opowiadania tej niezwykłej autorki zbierzemy i przedstawimy w dwóch tomach.
Tom 2, „Niebieski księżyc”, zawiera:
  • „Duch prawdy” – Hugo 2006
  • „Wichry Marmurowego Łuku” – Hugo 2000
  • „Praktyka dyplomowa” – Hugo 1983, Nebula 1993
  • „Daisy w słońcu” – nominacja Hugo 1980
  • „W »Rialto«” – Nebula 1990, nominacja Hugo 1990
  • „Niebieski księżyc” – nominacja Hugo 1985
  • „Sydon w Lustrzaku” – nominacja Nebula 1984
  • „Jack” – nominacja Hugo 1992, nominacja Nebula 1992
Klasyka. Wprawdzie nie miałam jeszcze w ręku pierwszego tomu, ale przymierzam się przeczytać... w drugiej połowie roku, jak dobrze pójdzie.

Wydawnictwo: W.A.B.
Autor: Jon Ronson
Tytuł: Człowiek, który gapił się na kozy
Data wydania: 10 luty 2010
Wojna w Wietnamie. Podpułkownik Jim Channon wpada na pomysł stworzenia nowego modelu żołnierza – superwojownika wyposażonego w nadnaturalne zdolności.
Rok 1983, Arlington w Wirginii. Człowiek w wojskowym mundurze zafrasowany chowa głowę w dłoniach. Znów nie udało mu się przejść przez ścianę. To generał Albert Stubblebine, szef amerykańskiego wywiadu. Ma jeden cel – urzeczywistnić wizje Channona. Udaje mu się do tego przekonać swoich zwierzchników.
Fort Bragg w Karolinie Północnej. W niepozornym szarym budynku stoi stado unieruchomionych kóz. Panuje absolutna cisza – kozom wyrwano języki. W budynku są też mężczyźni. W skupieniu wpatrują się w zwierzęta. I nie robią tego z ciekawości. W tym tajnym laboratorium specjalnie wyselekcjonowani żołnierze trenują… zabijanie wzrokiem.
Jon Ronson, dziennikarz i dokumentalista, postanowił rzucić światło na historię niekonwencjonalnych broni stosowanych przez amerykańską armię. Przed dwa i pół roku szperał w archiwach, gromadził zdjęcia, przemierzył setki kilometrów, dotarł do ludzi, którzy byli zaangażowani w projekt. Wojna z terroryzmem po atakach z 11 września spowodowała, że przypominano sobie o pomysłach Channona. Odpowiednio zmodyfikowane posłużyły do opracowania wymyślnych tortur. Ronson po mistrzowsku żongluje historiami, jakby były elementami wielkiej układanki. Książkę, pełną czarnego humoru, czyta się jak świetnie napisaną powieść.
Film wkrótce w kinach, wypadałoby zapoznać się najpierw z powieścią.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Autor: Walter Moers
Tytuł: Kot alchemika
Data wydania: 10 luty 2010
W Sledwaya, gdzie zamiast kwiatów rosną jedynie brodawki i czyraki, mały krotek Echo, tzn. kot, który nie mówi, umiera z głodu, gdy nagle pomocną i szponiastą dłoń wyciąga ku niemu miejski Przeraźnik, alchemik, kucharz i mistrz malarstwa katastroficznego. Krotek godzi się na miesiąc najbardziej wyrafinowanych rozkoszy kulinarnych w zamian za swój tłuszcz. Czy Echo skończy marnie w alchemicznym kotle podczas kolejnej pełni? Czy pomogą mu jego nowi sprzymierzeńcy: Gotowany Upiór, puchacz Fjodor F. Fjodor oraz równie romantyczna co brzydka Inacea Anacaci, ostatnia przeraźnica w Sledwaya? Czy uda im się pokonać Przeraźnika?
Zapowiada się zabawnie, oby tak było, bo tę książkę zamierzam przeczytać bezapelacyjnie i nie chciałabym się zawieść.

Wydawnictwo: Znak
Autor: Mariusz Sieniewicz
Tytuł: Miasto Szklanych Słoni
Data wydania: 22 luty 2010
Opowieść o tym, jak wyobraźnia tworzy rzeczywistość.
W Mieście Szklanych Słoni panują osobliwe zwyczaje: w szpitalu leczy się dotykiem wyobraźni, w hucie szkła produkuje się masowo szczęście, piątek jest dniem seansów
spirytystycznych, a sobota orgii miłosnych. Żyją tu ludzie o dwóch imionach, z których jedno znane jest lekarzowi, a drugie – pacjentowi z pobliskiego szpitala. Obaj prowadzą dziennik, w którym zapisują swoje historie. Przynajmniej jedna z nich powinna być prawdziwa, ale w tym mieście historie plączą się i nigdy nie wiadomo, co jest prawdą, a co jej odbiciem.
Prawdziwy świat jest działaniem wyobraźni. Prawdziwy świat utkany jest z wielu opowieści. Czasami trzeba się zbuntować i stworzyć własną.
Jak ja lubię takie mieszanie rzeczywistości z wyobrażeniem, prawdy i iluzji! Jak wyszło to Sieniewiczowi zobaczymy...

Wydawnictwo: MAG
Autor: Charlaine Harris
Tytuł: Klub Martwych
Data wydania: 24 luty 2010
Sookie Stockhouse ma problemy z facetami, a właściwie jednym. Bill stał się nieobecny duchem i niezbyt zaangażowany w związek ostatnimi czasy. Co więcej, oświadcza, że musi wyjechać w interesach, które prawdopodobnie są tylko przykrywką dla jakiejś o wiele poważniejszej sprawy.
Po nieudanej próbie uprowadzenia Sookie przez wilkołaka, szef Billa, Eryk, zdradza dziewczynie, że jej ukochany znalazł się pod wpływem swojej eks, seksownej wampirzycy Loreny, i został porwany. Prosi również Sookie o odnalezienie i uwolnienie Billa…
Przeczytałam część pierwszą, drugą (recenzja niedługo powinna się pojawić) i mam zamiar zapoznać się z kolejną. Wciągnęło mnie, no.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza