niedziela, 6 stycznia 2013

Na początek roku

Zapomniałam jakoś o zapowiedziach na styczeń 2013 roku, może dlatego, że jeszcze się nie mogę przyzwyczaić, że się 2012 skończył... Spośród licznych propozycji wydawniczych wybrałam kilka pozycji, z czego dwie przeszło z zapowiedzi poprzednich. Kinowo żadna fantastyka mnie nie zainteresowała, za to z utęsknieniem czekam na 18 stycznia.

KSIĄŻKI

Tytuł: Słowo i miecz
Autor: Witold Jabłoński
Wydawnictwo: SuperNOWA
Data premiery: 19 stycznia 2013 r.

Jednak najnowsza powieść Jabłońskiego nie ukazała się w 2012 roku, a, tak jak podejrzewałam, zapowiedziana jest na ten miesiąc.
Słowiańska „Gra o tron”!
„Słowo i miecz” to powieść dziejąca się w XI wieku, w czasach pierwszych Piastów.
Wkraczające na nasze ziemie chrześcijaństwo zmaga się z wciąż jeszcze niepokonanym żywiołem pogańskim. Skrzywdzona przez Bolesława Chrobrego dziedziczka książąt mazowieckich rodzi bękarta Miecława i wychowuje go na mściciela. Za sprawą rodzimych bogów i demonów nadchodzą Czasy Zamętu: trzej synowie Chrobrego giną w niezwykłych okolicznościach, buntują się możni, a lud pali kościoły i morduje znienawidzonych misjonarzy.
Tytuł: Składany nóż
Autor: K.J. Parker
Wydawnictwo: MAG
Data premiery: 23 stycznia 2013 r.

Podoba mi się okładka, a i historia wydaje się być ciekawa i, tak mi się wydaje, podszyta ironicznym humorem. Czy rzeczywiście?
Pierwszy obywatel Republiki Wesańskiej to nadzwyczajny człowiek. Jest bezlitosny, sprytny i przede wszystkim ma szczęście. Dał swemu ludowi bogactwo, potęgę oraz prestiż. Ale potęga przyciąga niepożądaną uwagę i Basso musi bronić siebie oraz swój kraj przed groźbami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Przez całe życie podejmował decyzje o kluczowynm znaczeniu i popełnił tylko jeden błąd. Ale jeden błąd niekiedy wystarcza…
Tytuł: Świat Czarownic
Autor: Andre Norton
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data premiery: 23 stycznia 2013 r.

Premierę tego cyklu przekłada się bodajże już dwa lata, niby teraz zostanie wydana (na stronie wydawnictwa podana została już data premiery, więc może to i prawda). Dawno temu czytałam ten pierwszy tom i bardzo mi się podobał. Chętnie odświeżę.
Alice Mary Norton (1912–2005), znana jako Andre Norton, to wybitna amerykańska pisarka, okrzyknięta Matką Fantastyki. Jej twórczość obejmuje ponad sto książek, a liczne z nich zostały wyróżnione wieloma prestiżowymi nagrodami. Dorobek pisarki, zaliczany do klasyki gatunku, uczynił ją najpopularniejszą na świecie autorką literatury fantasy i science fiction. „Świat Czarownic” to najbardziej znana seria Andre Norton. Opowiada o magicznym państwie Estcarp.
W pierwszej części Simon Tregarth, uciekając przed wrogami, przedostaje się do świata równoległego. Trafia do krainy, gdzie najwyższą władzę sprawują tytułowe czarownice, władające magią niedostępną dla mężczyzn. Świat Starej Rasy ogarnięty jest nieustającą wojną, a magia czarownic to bezcenna broń w walce z najeźdźcą.
KINO

Tytuł: Django
Scenariusz: Quentin Tarantino
Reżyseria: Quentin Tarantino
Data premiery: 18 stycznia 2013 r.

Oj tak, tak, tak! Wreszcie nowy film jednego z moich ulubieńców. Jak zwykle z doborową obsadą i chociaż nie przepadam za Jamiem Foxem, to do kina pójdę chociażby dla Leonarda DiCaprio czy Chrisopha Waltza.
Łowca nagród Schultz i czarnoskóry niewolnik Django wyruszają w podróż, aby odbić żonę tego drugiego z rąk bezlitosnego Calvina Candiego.

4 komentarze:

 1. Troszku to już nieaktualne, bo np. Parker ma inną okładkę i spadła na luty :)
  A na Tarantino z chęcią się przejdę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ot masz, trudno, już zostanie tutaj;-) Może się jakoś zorganizujemy i wybierzemy większą grupą?:-)

   Usuń
 2. Ciekawi mnie to Django, zobaczymy co z tego wyszło :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczególnie zainteresowała mnie pozycja Witolda Jabłońskiego " Słowo i Miecz". To moje klimaty i mam zaufanie Do SuperNowej. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń