poniedziałek, 5 kwietnia 2010

Kwiecień w księgarniach

Wydawniczo kwiecień zacznie się dopiero jutro, ale miesiąc ten nie należy do najciekawszych - niemal same wznowienia.

Tytuł: Requiem
Autor: Graham Joyce
Wydawnictwo: Solaris
Data premiery: 7 kwiecień 2010
"Requiem" wygrała British Fantasy, była nominowana do World Fantasy Award i została okrzyknięta przez "Locusa" jedną z najlepszych książek 1996 roku.

Narodziny są początkiem, śmierć końcem. To były jedyne pewniki w życiu Toma Webstera. Dopóki śmierć jego żony Katie wszystkiego nie zmieniła…

Nie potrafiąc pogodzić się ze swoją stratą Tom jedzie do Jerozolimy, domu jego starej i wyrozumiałej przyjaciółki Sharon. Jednak to tajemnicze i czarodziejskie miasto jest także domem demonów i ułudy, kłamstw i legend, nawiedzeń i halucynacji. Z Tomem zaczyna się dziać coś niezwykłego: coś dziwnego, przerażającego i demonicznego…

Dopiero po odkryciu nieznanego dotąd Zwoju znad Morza Martwego zaczyna sobie uświadamiać, że to, co się dzieje, ma swoje korzenie w dalszej przeszłości, bardziej odległej, niż śmierć Katie, ale w innej śmierci, która dwa tysiące lat wcześniej ukształtowała świat.
Wygląda mi to bardziej na sensację niż fantastykę, w dodatku z wątkiem miłosnym, ale ta Jerozolima...

Tytuł: Taltos
Autor: Anne Rice
Wydawnictwo: Rebis
Data premiery: 13 kwiecień 2010
Kolejny tom bestsellerowego cyklu "Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair"

Mayfairowie stają w obliczu nowego, niewyobrażalnego zagrożenia ze strony Taltosów, rasy tytanów obdarzonych nadprzyrodzoną wiedzą, rozmnażających się z niebywałą prędkością i żyjących po kilkaset lat. To właśnie ta rasa zrodziła Lashera, który czarownice rodu Mayfair obdarzył nadzwyczajną mocą.

Narodziny, śmierć, strach przed unicestwieniem - z wszystkim tym musi się zmierzyć stary nowoorleański ród, by mogło się dopełnić ostateczne przeznaczenie...
Ostatnia już część cyklu o czarownicach z rodu Mayfair, a na mnie czeka jeszcze druga część Godziny Czarownic...

Tytuł: Księgi Południa
Autor: Glen Cook
Wydawnictwo: Rebis
Data premiery: 13 kwiecień 2010
Drugi tom odnowionego cyklu o Czarnej Kompanii!

Po wyniszczającej bitwie pod Wieżą Uroku, Konował, chcąc odnaleźć zaginione Kroniki, prowadzi resztki towarzyszy na południe. Tu jednak natrafiają na nowego wroga – Władców Cienia – przerażające, potężne istoty, których celem jest zdławienie świata. W starciu z nimi Kompania ponosi straszliwą klęskę. Pani, jedna z nielicznych ocalałych, zdecydowana pomścić braci i pokonać Władców, zbiera nową armię.
Tymczasem ci spośród Kompanii, którzy poszli inną drogą – Milczek, Kruk, Puplika – muszą ponownie stawić czoło duchowi Dominatora, którego ktoś próbuje wciąż oswobodzić.
Klasyka fantasy, kto jeszcze nie czytał, niech sobie zarezerwuje miejsce na półce.

Tytuł: Psalmodia
Autor: Michał Krzywicki
Wydawnictwo: Runa
Data premiery: 13 kwiecień 2010
Podziemny Szeol poruszył się przez ciebie,
Na zapowiedź twojego przybycia;
Dla ciebie obudził cienie zmarłych

Księga Izajasza 14,9

Za późno na pokutę. Nadchodzi czas bluźnierstwa, dzień sądu jest blisko.
Nad sklepieniem ołtarza w cysterskiej Oliwie pojawia się rysa, ta sama, która wiele lat temu oszpeciła niebo nad Pomezanią. Przez rysę sączy się pieśń, pomorskie gościńce spływają krwią biczowników, szerzy się ludożerstwo, lament i strach. Krzyżowcy, by przebłagać Boga, wspierają chrześcijańskie misje za Wisłą. Poganie popełniają zbiorowe samobójstwa.
Biskup pruski Chrystian po klęsce Braci Chrystusowych pod Brodnicą wzywa rycerzy z odległego Calatrava, aby wstępowali do jego zakonu. Do Tymawy, zza odległych Pirenejów, udaje się dotrzeć tylko jednemu: przeklętemu przez diabła mistrzowi Florencjuszowi. Wspiera on braci w ich rywalizacji z zakonnikami od Najświętszej Marii Panny o pruskie ziemie, szerzy postrach wśród pogan, potajemnie szuka Jeziora Łez, w którym ponoć zaklęto spojrzenie Boga. Tam chronią się neofici z osad spalonych przez krzyżowców. Szeol to czy raj?
Młody Prus, który pewnego zimowego poranka traci rodzinę i wiarę w nową religię, pragnie odzyskać święte drzewo. Nie dało ono wybawienia jego najbliższym, lecz stało się dla nich trumną. Nieświadom jest jednak, że to właśnie ten kawałek drewna chrześcijanie obniosą jako relikwię.
Poznaj bluźnierczą historię krzyżowców, którzy osiedlili się na Pomorzu i na Kujawach, i dowiedz się, czego szukali w Prusach w XIII wieku.
Przekonaj się, ilu jest bogów. Bo Szatan jest tylko jeden. To rycerz z Calatrava.
Polskie średniowiecze to czas, który mnie bardzo interesuje. Ciekawa jestem, w jaki sposób do tematu podszedł Konwicki, wersja Sapkowskiego niespecjalnie mnie bowiem przekonała.

Tytuł: Ciemności przybywajcie
Autor: Fritz Lieber
Wydawnictwo: Solaris
Data premiery: 14 kwiecień 2010
Jedna z najciekawszych powieści Leibera, wielkiego mistrza SF, napisana w czasie Zimnej Wojny. Akcja toczy się w postapokaliptycznym świecie.

Akcja tego fascynującego thrillera SF rozgrywa się 360 lat od zarania ery atomowej, kiedy to z nuklearnego holokaustu wyłoniła się ogarnięta chaosem cywilizacja, oparta na przesądach i religijnych prześladowaniach. Podobnie jak w średniowieczu zwykli szarzy ludzie żyją w ubóstwie i nieświadomości, kierowani przez siły, których nie są w stanie zrozumieć. W nowej epoce ciemności dominują kapłani, gromadzący ostatnie resztki zaawansowanej pradawnej technologii, dzięki której trzymają w ryzach uciśnioną ludność.

Jak w przypadku każdej dyktatury Hierarchia Wielkiego Boga ma swoich wrogów. Do głosu dochodzi czarna magia: wyznawcy Satanasa planują podkopać i obalić niepodzielną władzę kapłanów. Z jednej strony Kościół, z drugiej czarownice, a pośrodku brat Armon Jarles, młody kapłan, który ośmiela się wątpić w nieomylność Kościoła. Jeszcze nie wie, że odegra kluczową rolę w nowej świętej wojnie...
Czas wreszcie zapoznać się z książkami SF Liebera, cykl o Fafrydzie bardzo mi się podobał.

Tytuł: Pocałunek Śmierci
Autor: Marcus Sedgwick
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data premiery: 14 kwiecień 2010
We mgle nad laguną kryje się przerażająca tajemnica…
Peter, w cudowny sposób zachowany przy życiu pogromca nieumarłych, znów musi się zmierzyć z Królową Cieni, tym razem w scenerii weneckich kanałów. Miasto, pozornie piękne i wytworne, kryje zepsucie, kłamstwa i tajemnice. Nadchodzi karnawał, czas odwrócenia reguł. Czy odwieczne zło zdoła to wykorzystać, aby na zawsze narzucić miastu swoje panowanie?
Pierwsza część spodobała mi się ze względu na pokazanie korzeni wampirzego mitu i zaciekawiła tym na tyle, że sięgnę po kolejną powieść Sedgwicka. Mam też nadzieję, że Pocałunek Śmierci będzie miał więcej plusów.

Tytuł: Nie kończąca się historia
Autor: Michael Ende
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 19 kwiecień 2010
Nowe wydanie baśni wszechczasów

Bastian Baltazar Buks wchodzi przypadkiem do antykwariatu, gdzie znajduje starą zakurzoną księgę zatytułowaną Nie Kończąca Się Historia. Czytając ją, przenosi się do cudownej krainy fantazji pożeranej przez tajemniczą Nicość. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie wierzą już w marzenia. Ale Bastian przestaje być zwyczajnym chłopcem i staje się bohaterem tej opowieści. To właśnie on może uratować Cesarzową oraz powstrzymać zagładę całej Fantazjany...
Zapewne wszyscy widzieliście film (swoją drogą to jedna z najpiękniejszych baśni, jakie nakręcono), ale czy czytaliście książkę? Jeżeli nie, to jest szansa nadrobić zaległości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz