poniedziałek, 21 marca 2011

Kierunek: Pyrkon

W najbliższy weekend odbędzie się konwent miłośników fantastyki Pyrkon edycja 2011. Się wybieram, przygotowałam już plan swoich zajęć, program jest różnorodny, więc ciężko było wybierać, a jeszcze przecież jest świadomość, że nie wezmę udziału we wszystkich wybranych przez siebie punktach.

Nauczona doświadczeniami z poprzednich konwentów wygospodarowałam nawet czas na posiłki, więc mam nadzieję, że najważniejsze punkty programu uda mi się zaliczyć. Poniżej moja lista na weekendowe dni, tutaj znajdziecie pełny program konwentu.
Piątek 25.03.2011
20:00-20:50 Za króla i Św. Jerzego! Czyli o wojnie w średniowieczu - Michał "Wnuku" Wnuk (Naukowa 2)
Z historii wieków średnich najlepiej zapadają w pamięć wielkie bitwy i długie oblężenia. Stanowią one jednak mały fragment tego jak wyglądała średniowieczna wojna. W kinie widzimy to samo, gdyż bitwa jest niesamowitym widowiskiem, co dzięki coraz to nowszym efektom specjalnym da się coraz wierniej oddać. Balansując między powszechną wiedzą, a kinowym wyobrażeniem postaram się uzupełnić białe plamy w naszej wiedzy o średniowiecznej wojnie.
21:00-22:50 Lekcja pisana Tengwarem - Heaen (Literacka 2)
Tengwar jest systemem znaków elfickich. Na zajęciach pokażę najbardziej znany, dopuszczony do publikacji książkowej (dodatek D i E R.Derdzińskiego do Władcy Pierścieni), sposób zapisywania nim języka polskiego.
NIE jest to nauka języka, leczy SYSTEMU znaków, dzięki któremu nauczycie się kodować język.
22:00-23:50 Koncert Percivala (Aula)
Zapraszamy do muzycznej podróży do świata naszych przodków! W piątkowy wieczór na scenie Auli wystąpi zespół Percival, który poprzez swoją muzykę spróbuje przekazać nam klimat i atmosferę wczesnego średniowiecza. Grupa wielokrotnie w ciągu roku występuje na różnych pokazach historycznych, budując muzyczne tło w gwarnych obozowiskach, na turniejach walk wojów lub podczas wystawnych uczt. Na koncercie usłyszycie muzykę, która wtapia widza w świat żywej historii, hipnotyzuje i pozwala choć na chwilę odetchnąć od otaczającej nas rzeczywistości.
Sobota 26.03.2011
10:00-10:50 Autor vs. bohater. Nasza prywatna katastrofa - Ewa Białołęcka (Literacka 1)
Pewnego dnia budzimy się i za oknem coś jest NIE TAK. Ziemię zaatakowali kosmici, krwiożercze rośliny, ludzie zmieniają się w zombie, nastąpiło globalne zlodowacenie, w Warszawie rośnie fiołek - scenariusz do wyboru. Nie jesteśmy Mad Maxem ani żadnym innym bohaterem, zdolnym żreć podkowy i pluć gwoździami. Jak będzie wyglądać nasza własna prywatna katastrofa? Jak się zachowamy? Czy przeżyjemy? Albo... czy zdołamy przeżyć sześćdziesiąt minut? Prelekcja połączona ze swobodną dyskusją i grą wyobraźni.
11:00-11:50 Od Paracelsusa do Pasteura - lekarze, aptekarze, szarlatani - Agnieszka "Ignite" Hałas (Naukowa)
Jak wyglądała sztuka medyczna w Europie na długo przed wynalezieniem antybiotyków? Poznacie fakty ciekawe, dziwne i straszne. Dowiecie się, czemu Paracelsus palił księgi, jaki wstydliwy problem miał król Ludwik XIV Słońce, kogo zakopywano w gnoju i na co pomagały okłady z surowej marchwi.
12:00-12:50 W którą stronę ma być lufa? - Karol "Oreł" Nowacki (Naukowa 2)
Broń palna dla początkujących. Prelekcja dla tych, którzy gubią się w karabinach, karabinkach, strzelbach, sztucerach, pistoletach, rewolwerach, nabojach, pociskach i całej reszcie tym podobnych urządzeń. O zasadach działania, historii oraz terminologii polskiej i angielskiej.
12:00-13:50 O zmianie życia literackiego na fantastycznych portalach internetowych - Michał Cetnarowski (Literacka 1)
Panel dyskusyjny, na którym Michał Cetnarowski i jego goście zastanowią się, co zmieniło się, co się zmienia, a co dopiero się zmieni w obliczu polskiej fantastyki po jej wpłynięciu na Internetu. Oprócz ww. udział wezmą Paweł Majka oraz Rafał Kosik.
14:00-14:50 Dlaczego nie można teleportować kota Schrodingera - Katarzyna "Katja" Młynarczyk (Naukowa 2)
Proste wyjaśnienie czym jest teleportacja i jak daleko udało się w tej dziedzinie zajść współczesnym fizykom. Co możemy teleportować, a czego nie i co ma z tym wspólnego na wpółżywy kot. Łopatologiczna prelekcja skierowana do niewtajemniczonych w meandry fizyki kwantowej.
16:00-16:50 I ty zostaniesz magistrem zielarzem - Radosław "Thymus" Sajkiewicz (Naukowa 2)
Z roślinami stykamy się każdego dnia. Czasem zupełnie przypadkowo zaszczycamy je uciskiem naszego buta przemykając cichcem po osiedlowym trawniku w zacnym zamiarze skrócenia sobie drogi do zaparkowanego samochodu o kilka cennych metrów. Czasem "zielone" ląduje na naszym talerzu jako niechciany, lecz ponoć zdrowy dodatek do nieśmiertelnego schabowego. Czasem przez przypadek zawitamy na łąkę i z miną godną profesora szacownej uczelni z 200 rosnących tu gatunków wyłapujemy 5 "doskonale" nam znanych - tu trawa, tam mlecz, trwa, mlecz , koniczyna, trawa, duża koniczyna, duża trawa. Dla wielu z nas przygoda z botaniką zakończyła się w szkole. Zniechęceni wkuwaniem kolejnych regułek i definicji nie mieliśmy najmniejszej szansy poznać urokliwego niedośpiałka maleńkiego, złowrogiego szczwołu czy zadziornego śmiałka pogiętego. Nie dane nam było dowiedzieć się na cóż czosnek służył cyrulikom wojskowym lub jak szukać skarbów "na kwiatka". Zapraszam na krótką botaniczną wyprawę. Zerkniemy do średniowiecza, skręcimy na lewo do Altdorfu, przemkniemy po zielarniach, pobuszujemy w ruinach zamków,odwiedzimy opuszczoną latrynę i skończymy wędrówkę w wielkiej Puszczy na północny zachód od Poznania.
17:00-17:50 Najdziwniejsze wynalazki w historii - Krzysztof Piskorski (Literacka 2)
Pianino-odkurzacz, samochód napędzany przez psa, trumna z alarmem, trąbka z miotaczem ognia, rajstopy o trzech nogach oraz obrotowy stół, który miał pomagać kobietom w połogu siłą odśrodkową. Krzysztof Piskorski był wszędzie tam, gdzie na przestrzeni wieków ludzki rozum zszedł na manowce. Nie udało się co mu co prawda znaleźć dowodów na istnienie parowego telefonu, ale za to odkrył parowy wibrator i kilka nie mniejszych sensacji.
19:00-19:50 Koty w mitach, legendach i baśniach - Maja Lidia Kossakowska (Literacka 1)
Domowi ulubieńcy, bóstwa, czarownicy czy demony? Kim, bo oczywiście nie czym, są koty? Uwielbiane i przeklęte, słodkie i złowróżbne. Jak wyglądał obraz kota w różnych kulturach i wierzeniach. jeśli chcecie się dowiedzieć czy błękitny kot przyniósł szczęście władcy Indonezji, dlaczego w Korei kot ma wyższą pozycję niż pies, a w Birmie odwrotnie, kto jest królem kotów w Anglii lub dlaczego w Egipcie kochano swoje futrzaki tak samo jak dzieci, ta prelekcja jest dla Was. Poznajcie opowieści o legendarnych, mitycznych i prawdziwych kotach od Europy, przez Bliski i Daleki Wschód, Amerykę i Afrykę. Wszędzie, gdzie tylko stanęła puchata, cicho stąpająca łapka.
20:00-20:50 Wesołe jest życie... chemika - Magdalena "Sethisse" Hertman (Naukowa)
Cyjanek, strychnina, arszenik i opary rtęci. Zmieszać i podawać na zimno, zupełnie, jak zemstę. Albo toksyczną miłość. Bo emocje tam, gdzie dochodzi do głosu chemia nikną w obliczu nie zawsze zdrowej fascynacji. Zanurz się wraz ze mną w proszkach, cieczach i oparach. Spośród nich nie wynurzysz się już taki/taka, jak wcześniej.
21:00-22:50 Cztery Struny Fantastyki - koncert na wczesnej harfie celtyckiej - Barbara "Maskota" Karlik, Lukasz "Squallu" Winkel (Aula)
Według legend istnialy trzy "struny" muzyki irlandii: geant raí - muzyka radości, goltraí - muzyka smutku i suantraí - muzyka snu. Fantastyka sięga jeszcze dalej. Od wzgórz Irlandii i pastwisk Szkocji przez strony ulubionych książek odkryjmy tę czwartą strunę, jak piątą stronę świata.
Na koncercie ogłoszone zostaną wyniki konkursu na tekst inspirowany książką sf/fantasy.
23:00-23:50 W poszukiwaniu zaginionej muzyki - koncert na lutni - Jan Kiernicki (Literacka 2)
Ponad tysiąc lat temu śmiertelnie ranny w walce z olbrzymem rycerz, nie widząc już szans na przeżycie, postanawia oddać swój los żywiołowi morza. Na jego prośbę towarzysze składają go do wyłożonej skórami łodzi i popychają na groźne, zamglone wody - w stronę Irlandii. Jedyne, co zabiera na swoją łódź bez żagla ani wioseł, to jego lutnia...
Niedziela 27.03.2011
10:00-11:50 Łuk bojowy - pochodzenie i wykorzystanie w średniowiecznych armiach angielskich - Marek "Brutus" Konopacki (Naukowa)
W czasie kiedy państwa ościenne w coraz większym stopniu wykorzystywały kuszników, monarchowie angielscy postawili na broń zdałoby się zdeklasowaną - łuk bojowy. Zastosowanie tej broni pozwoliło im wielokrotnie pokonywać silniejszych przeciwników, zdałoby się wbrew wszelkim przeciwnościom. Prelegent postara się przybliżyć kwestię pochodzenia łuku bojowego, możliwości jakie oferowała ta broń oraz sposobu użycia tej broni w armiach normandzkich, a potem angielskich. Spróbuje wyjaśnić jej fenomen na przykładzie bitew wygranych dzięki łucznikom, nie tylko w czasie Wojny Stuletniej. Postara się także wyjaśnić dlaczego tak szybko została ona wyparta przez broń palną.
11:00-11:50 Fantasy na tropie słowiańskiego mitu - Ela Żukowska (Literacka 3)
Czego można się doszukać w polskiej fantasy spod słowiańskiej gwiazdy? Czy tylko strzyg i wąpierzy? Czarownic i stolemów?
A herosi solarni, walczący ze smokami? A gromowładny Perun zabijający żmija? A co z mitami założycielskimi? Czy Piast był tylko kołodziejem, czy bohaterem kulturowym na miarę celtyckiego Artura? Bajki to czy prawda, jeszcze literatura czy już rekonstrukcja?
14:00-15:50 Świat rzeczywisty w Wiedźminie - Bartosz "Gajowy" Gajewski (Literacka 1)
Krótka prezentacja nawiązań do historii, literatury, i wielu innych aspektów świata rzeczywistego, w opowiadaniach oraz Sadze o Wiedźminie.
15:00-15:50 Fortyfikacje i metody ich zdobywania od starożytności do XVIII wieku - Maciej "Czarny" Kozłowski (Naukowa 2)
Przyjrzyjmy się dawnym twierdzom i artylerii - spróbujmy odtworzyć oblężenia, odsiecze, podkopy i dźwięk strzelających armat. Prześledźmy rozwój fortyfikacji od Jerycha aż do epoki Ludwika XIV. Ze starożytnymi zbudujmy wieże oblężnicze, a z francuskimi inżynierami zastosujmy plan ataku Vaubana. Zobaczmy, jak wyglądał odwieczny wyścig atak-obrona i wyjaśnijmy, czemu historia potoczyła się takimi, a nie innymi torami.

11 komentarzy:

 1. Łolaboga, ile tego! Ja może 1/3 zaliczę :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Bo ja tam jadę na konwent, a nie chlać piwsko;-P

  OdpowiedzUsuń
 3. Eruano, czekamy na relację :) Z niecierpliwością!

  OdpowiedzUsuń
 4. @Grendello
  W takim razie będę miała motywację, żeby nie unikać prelekcji:-)

  @Kornwalio
  Ależ sama możesz przyjechać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, gdybym wiedział wcześniej to bym na pewno pojechał. A tak plany na weekend już są, są na dodatek raczej nie do ruszenia. Pewnie na konwencie miejsc już też brak. I kupa:( Eruana, jak masz takie wiadomości to pisz o nich trochę wcześniej:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szymon, zmieniłeś nicka nareszcie:-) Raczej? To może jednak? Akredytacja tylko 35 zł za 3 dni, a naprawdę wiele atrakcji i towarzystwo super;-) I nie ma limitu miejsc;>

  OdpowiedzUsuń
 7. Ooo!!! Ależ ci zazdroszczę... Pod tym względem w moim mieście trwa deprymująca wyobraźnię posucha!!!

  pozdrawiam wiosennie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. @Barbaro
  Ja nie pochodzę z Poznania i nie mieszkam tam, więc to będzie wyjazdówka:-) Zawsze można się wybrać, na pewno gdzieś niedaleko organizowane są jakieś konwenty. Pozdrawiam również:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Eruano, rób notatki, koniecznie! Przy tej ilości atrakcji to i owo może Ci się zapomnieć, a liczę na spisane obszernie wrażenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. @Agnes
  Zawsze robię, bez obaw:-)

  OdpowiedzUsuń