niedziela, 13 listopada 2011

Teraz będzie o potworach

Wspominałam na początku października, że coraz bardziej interesuje mnie mroczna strona fantastyki. Dzisiaj postanowiłam wcielić mój nowy plan w życie.


Swego czasu chciałam robić doktorat na polonistyce pod kierunkiem mojego ukochanego profesora Jakuba Lichańskiego. Pod jego protektoratem pisałam pracę magisterską na temat gry z konwencją w cyklu wiedźmińskim. Ponieważ jednak temat jest dość wąski, jego rozwinięcie nie nadawało się na doktorat. Postanowiłam więc pisać o potworach, a konkretniej o przemianie wizerunku potwora w popkulturze, głównie w literaturze i filmie. Na studia doktoranckie się nie dostałam, stwierdziłam jednak, że tematem zajmę się i tak. Stąd pojawił się nowy projekt w postaci bloga – Piękny czy Bestia? Przemiana wizerunku potwora w popkulturze.


Tam będę umieszczać recenzje przeczytanych prac naukowych i powieści/opowiadań, ciekawostki dotyczące wszelkich potworów, jakie tylko znajdę, a w przyszłości, gdy zbiorę dostateczną wiedzę, moje własne przemyślenia. A ponieważ nie będzie mnie trzymał żaden termin ani objętość, konspekt, z którym możecie się zapoznać, zapewne będzie się zmieniał, rozrastał, podobnie jak bibliografia i literatura podmiotu. Z racji tego, że bardzo wnikliwie zamierzam zająć się lekturami, posty nie będą pojawiały się tak często jak na Zasadniczo o fantastyce (chociaż i tu się niewiele dzieje ostatnio). Na razie zakopana jestem w literaturze teoretycznej, słownikach, pracach na temat pojmowania potworności, czyli pracuję nad punktem pierwszym konspektu, więc pewnie zanim powstanie jakiś tekst, zastanie mnie przyszły rok;-) Tymczasem zapraszam do zapoznania się z krótką notką na temat Od gotycyzmu do horroru. Wilkołak, wampir i Monstrum Frankensteina w wybranych utworach autorstwa Anny Gemry.

11 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się ten pomysł :) Drugiego bloga dodaję do zakładek - a teraz śmigam czytać pierwszą notkę :)
  Życzę wytrwałości. Co do liczby postów to przecież nie liczy się ilość, a jakość (chociaż wielu bloggerów wyznaje teraz odwrotną zasadę;).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł, Eruano, będę tam stałym gościem!

  OdpowiedzUsuń
 3. @Hiliko
  Dziękuję;-) Będę wytrwała, bo bardzo mnie ten temat interesuje, choćby miało to być tylko zbieranie informacji, bo powstało dużo prac na ten temat.

  @Grendello
  Tak myślisz? W sumie spodziewam się, że temat raczej nie należy do popularnych ani oryginalnych, ale strasznie go jestem ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że coraz więcej osób się tematem interesuje, a to, że zamierzasz przeprowadzić solidny research bardzo mi odpowiada. Szczerze.

  OdpowiedzUsuń
 5. i ja dodaję drugi blog do obserwowanych :)
  POzdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie! Zdecydowanie będę zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa inicjatywa :) Za pewne zainteresuje moją dziewczynę, która będzie pisać licencjat na temat grozy w kinie i grach wideo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kibicuję Twojemu pomysłowi, bardzo ciekawy. Może mnie zainspiruje do swojej pracy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń