środa, 27 lipca 2011

Disnejowskie kreacje z historycznym kontekstem

Mój ulubiony portal Flavorvire z czeluści internetu wydobył bardzo interesującą kolekcję rysunków Claire Hummel, która zadała sobie trud zanalizowania sukni/sukienek bajkowych księżniczek Disneya pod kątem dopasowania do epoki historycznej, w której mogłaby przebiegać akcja bajek. Z jednej strony wydaje się to głupiego robotą, bo czy ktoś się kiedykolwiek nad tym zastanawiał, oglądając disnejowskie animacje? Z drugiej strony jednak wyjaśnienia rysowniczki i portrety jej autorstwa wiarygodniej oddające poszczególne epoki przykuwają wzrok, budzą wspomnienia i refleksje, że tak rzeczywiście mogłyby wyglądać słynne animowane princessy.

Mi najbardziej podoba się kreacja Belli z Pięknej i Bestii, nie tylko ze względu na strój, ale także całą postać bohaterki, spójrzcie tylko, jaka jest wyniosła! Zupełnie inna niż łagodna Bella z wersji oryginalnej.

[źródło: Flavorwire]

6 komentarzy:

 1. Aleś tu pozmieniała :)
  Artykuł przejrzałam, ale bardziej zafascynowana obrazami była moja 4-letnia bratanica niż ja ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ano, jeszcze się pozmienia, ale jak znajdę sposób, żeby ten mdły niebieski zmienić na ten bardziej intensywny... Dobrze, niech się dziewczyna uczy, że bajki nie odpowiadają rzeczywistości;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne rysunki. Mi się najbardziej podoba Pocahontas i Aurora. :) Faktycznie, wystrój bloga tak się zmienił, że aż nie poznałam, gdzie jestem :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja musiałam się długo zastanawiać, kim jest Aurora, zawsze była dla mnie bezimienną Śpiącą Królewną;-)
  To wciąż ta sama ja, Immoro;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z jednej strony wydaje się to głupiego robotą, bo czy ktoś się kiedykolwiek nad tym zastanawiał, oglądając disnejowskie animacje?

  Ha Ha Ha
  Ja! Ja się nad tym zastanawiałem. I to dosyć szczegółowo.
  Więc poza rzeczami bezdyskusyjnymi
  Śpiąca Królewna -> średniowiecze
  Kopciuszek -> Początek XIX wieku

  pojawiły się u mnie też takie wnioski
  Piękna i Bestia -> wiek XIX, bo tak mi się wydawało, ale po stroju i fryzurze odczarowanego księcia można by wnioskować o wieku XVIII, ale jeżeli wziąć pod uwagę czas trwania klątwy, to wiek XIX jednak by mi pasował jako czas akcji.

  Bezdyskusyjnie jako pierwsza połowa XIX wieku wydaje mi się jeszcze Mała Syrenka. Trochę neogotycki (zwłaszcza wnętrza) pałac plus suknia Małej Syrenki, plus dorożka w której jechała z księciem.

  Królewna Śnieżka to średniowiecze. Chociaż zamek neogotycki, ale jednak średniowiecze.

  :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. W sumie na sto procent to pewna jestem że Śpiąca Królewna to średniowiecze - sami animatorzy powoływali się na bardzo konkretne inspiracje. Co do Pięknej i Bestii w XIX wieku to ja bym jednak obstawiała raczej wiek XVIII co chyba jest bliższe oryginałowi. Ale poza historycznymi rozważaniami to muszę stwierdzić że to jeden z moich ulubionych rodzajów twórczości kiedy fani filmów Disneya ( czyli prawie wszyscy) decydują się wykorzystać trochę swojej dorosłej wiedzy:)

  OdpowiedzUsuń