wtorek, 1 grudnia 2009

Grudniowe nowości w księgarniach

Tytuł: Lasher, tom II
Autor: Anne Rice
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 1 grudnia 2009

Miało być w listopadzie, jest od dzisiaj. Do skompletowania cyklu będzie brakowało już tylko Taltosa, który nie wiadomo, czy wyjdzie w grudniu.
Kiedy już się wydawało, że wśród Mayfairów zapanuje spokój i harmonia, doszło do dramatycznych wydarzeń, które wstrząsnęły tym starym rodem czarownic.
Rowan, nowa spadkobierczyni dziedzictwa, zniknęła i wszystko wskazuje na to, że została więźniem Lashera. Poszukiwania prowadzone przez rodzinę nie przynoszą żadnych rezultatów. Co gorsza – straszne zdarzenia dotykają także inne kobiety noszące to nazwisko. Wśród Mayfairów narasta poczucie osaczenia i grozy.
Tytuł: Drugie życie
Autor: Marcin Wolski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 1 grudnia 2009

Lubię Wolskiego i chętnie zajrzę i do tej książki.
Marcin Wolski to karabin maszynowy pomysłów, bank wyobraźni, ułańska fantazja i poczucie humoru w jednym. Potrafi napisać świetną piosenkę, aktualny monolog kabaretowy, zabawny skecz sceniczny i pyszne powieści fantastyczno-sensacyjne. Gdyby tylko chciał, potrafiłby napisać przemówienia dla Baracka Obamy lub awangardowe wiersze eksperymentalne. I robiłby to jak zwykle na doskonałym poziomie. Na szczęście nie ma na to ochoty. Krzysztof Skiba O najnowszej książce Marcina Wolskiego Drugie życie chciałam napisać szczerze, ale dowcipnie. Że jest tak dobra, że aż żałuję, że jej nie przeczytałam. Niestety. Przeczytałam ją jednym tchem. Jest zupełnie inna od jego poprzednich książek, ale tak samo dobra. I żałuję, że to ja jej nie napisałam. Maria Czubaszek Czytelnicy dzielą się zazwyczaj na dwie podstawowe grupy. Pierwsza chce odnaleźć siebie lub kogoś podobnego, znajomego na kartkach książki. Druga grupa chce oderwać się od rzeczywistości i przeżyć marzenie, baśń, bajkę. Mam bardzo dobrą wiadomość dla przyszłych czytelników książki Marcina Wolskiego: Drugie życie to lektura dla obu grup. Z jednej strony przeciętny życiorys przeciętnego Jurkowskiego, z drugiej strony nieprzeciętne wydarzenia. Zagraniczny spadek, to aż 2 miliardy dolarów! Karuzela zdarzeń rusza. Piękne kobiety, ale i mafia, piękne krajobrazy, ale i gangsterzy. Piękny Jurkowski (odmłodzony o pół wieku), ale i krwawa zemsta, a wszystko (jak to u Wolskiego) napisane z wielkim poczuciem humoru. Chcesz przeżyć tak fantastyczne Drugie życie, przeczytaj, jak ja, książkę Marcina Wolskiego. 
Tytuł: Rosyjskie fantazje
Autor: Ken Kalfus
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2 grudnia 2009

Zaintrygowała mnie tematyka opowiadań i obietnica absurdu i poczucia humoru, ciekawa jestem realizacji.
Zbiór zabawnych opowiadań przedstawiających przekrój dwudziestowiecznej historii Rosji i Związku Radzieckiego. W każdym utworze poznajemy zupełnie inną Rosję i zupełnie innych Rosjan, od prymitywnych bandytów z Jelcynowskiej Moskwy, którym się wydaje, że radioaktywny pluton to narkotyki z Boliwii, poprzez dziewczynkę święcie przekonaną, że spowodowała śmierć towarzysza Stalina, po klezmera-socjalistę, który wraz z całym pociągiem żydowskich entuzjastów przemierza kraj, by na Dalekim Wschodzie osiedlić się w stworzonym przez Stalina Żydowskim Obwodzie Autonomicznym. Niesamowite wyczucie absurdu amerykańskiego pisarza, jego zdolności obserwacyjne kojarzą się z Josephem Hellerem z najlepszych czasów „Paragrafu 22”. 
Tytuł: Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2009
Autor: antologia
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 7 grudnia 2009

Tej antologii nie trzeba chyba fanom fantastyki przedstawiać.
Kolejny tom antologii "Kroki w nieznane" przynosi szesnaście zróżnicowanych gatunkowo opowiadań autorów z Australii, Argentyny, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Mirek Obarski, redaktor zbioru, wybrał w większości teksty nowe i najnowsze. Nagradzane i nominowane do najważniejszych światowych nagród: Hugo, Locus, Nebula, Theodore Sturgeon Memorial i World Fantasy. Błyskotliwe teksty autorów u progu kariery, jak Rachel Swirsky, czy Meghan McCarron, konkurują z opowiadaniami pisarzy, którzy brawurowo wdarli się do fantastycznej czołówki, np. Paolo Bacigalupi, Ted Kosmatka, czy Julia Ostapienko. Swoje najlepsze dokonania prezentują tu twórcy od lat idący własną literacką ścieżką (Eric Brown, Aleksiej Kaługin, John Kessel, czy Howard Waldrop). Obok zjawiskowych pisarzy o niezwykłej i odmiennej wyobraźni (Tony Ballantyne, Ian McDonald i Gustavo Nielsen), opowiadania gigantów współczesnej fantastyki (Greg Egan, Nancy Kress, Robert Silverberg, czy Connie Willis). 
Tytuł: Wieczna wojna
Autor: Joe Haldeman
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 8 grudnia 2009

To akurat nie nowość, ale wznowienie świetnej podobno książki science fiction. No zobaczymy.
Jeśli sądzisz, że w wojnie przyszłości będzie się walczyło tylko na lasery i antymaterię to jesteś w błędzie.
Gdy idzie o życie w ruch idą noże, zęby, miecze i łuki.
Wojna kosmiczna to piekło…
Szczególnie dla szeregowca Williama Mandelli, uczestnika zaciekłej wojny galaktycznej, toczonej miliony lat świetlnych od Ziemi. Jednak to nie walka z wrogo nastawionymi kosmitami stała się zadaniem najtrudniejszym…
Prawdziwym wyzwaniem dla Mandelli okazały się zmiany, jakie zaszły na Ziemi w czasie, gdy walczył w kosmosie. Mandella postarzał się o kilka lat, lecz jego macierzysta planeta o całe wieki… 
Tytuł: Yotsuya Kaidan - Opowieść o duchu z Yotsui
Autor: James S. de Benneville
Wydawnictwo: Kirin
Data wydania: grudzień 2009

Skoro najbardziej znana i klasyczna i po raz pierwszy...
Najbardziej znana, klasyczna japońska opowieść grozy po raz pierwszy w Polsce! Poznaj losy O’Iwy i tych, których dosięgła jej klątwa. „Yotsuya Kaidan – Opowieść o duchu z Yotsui” oparta jest na XVII-wiecznej legendzie o mściwym duchu zdradzonej i wykorzystanej kobiety, który powraca, by szukać zemsty na swoich prześladowcach. Historia ta inspirowała dramatopisarzy teatur kabuki, drzeworytników ukiyo-e, powieściopisarzy, a nawet filmowców, z Hideo Nakatą, reżyserem „Ringu” na czele.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza