niedziela, 27 grudnia 2009

Spielberg o koniu wojennym

Steven Spielberg wraz z DreamWorks wykupił prawa do ekranizacji książki dla dzieci brytyjskiego pisarza Michaela Morpurga zatytułowanej War Horse. Powieść, wydaną w 1982 roku, z wielkim sukcesem zaadaptowano na sztukę teatralną, której premiera odbyła się w październiku 2007 roku w National Theatre, a od marca 2009 pokazywana jest na londyńskim West Endzie.

Powieść Morpurga opowiada historię konia Joey'a i jego właściciela i przyjaciela, młodego farmera Alberta. Tuż po wybuchu I wojny światowej Joey zostaje sprzedany kawalerii i przetransportowany do Francji, a chłopak idzie do wojska. Autor przedstawia fabułę z perspektywy zwierzęcia, podczas gdy sztuka skupia się na postaci chłopca i jego poszukiwaniach ukochanego konia. Adaptacja teatralna intryguje widzów nie tylko ze względu na wruszający wątek, ale także z powodu wykorzystania innowacyjnej marionetek koni w wymiarach rzeczywistych. Więcej o sztuce przeczytać można na oficjalnej stronie.

Scenariusz do wersji filmowej napisze Lee Hall (nominowana do Oscara za Billy'ego Elliota). Nie wiadomo jeszcze, czy Spielberg sam podejmie się reżyserii, czy może pozostanie producentem obrazu.

[źródło: Guardian]

2 komentarze:

  1. To mi przypomina jak Martin opowiadał, że z wesela Dany w "GoT" wypadła scena skoku przez płonące ognisko, bo koń nie chciał. Przez zgaszone też nie. No i zamiast dynamicznej sceny było... dymanko na brzegu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziwny jest Twój komentarz - abstrahując od treści, nie widać go, gdy się bezpośrednio wejdzie na post:| Właśnie, konie są mądrzejsze, nie wszystko zrobią dla kasy;-)

    OdpowiedzUsuń