wtorek, 24 listopada 2009

Muzeum opowieści w Oxfordzie

Władze Oxfordu otrzymały anonimową dotację w wysokości 2,5 miliona funtów na projekt dla dzieci Muzeum Opowieści, które ma zostać otwarte w 2014 roku. Muzeum istnieje w sieci od 4 lat, gdzie nie tylko najmłodsi mogą dowiedzieć się, kim była Alicja w Krainie Czarów i hobbici, a także jakie przygody mieli bohaterowie Opowieści z Narni i wiele innych rzeczy. Teraz powstanie prawdziwe muzeum - w wiktoriańskim budynku Rochester House na Pembroke Street (tam kręcono wiele ujęć do filmów o Harrym Potterze). 2,5 mln funtów pozwoliło na podjęcie prawnych kroków w wykupieniu budowli, teraz potrzeba jeszcze ok. 11 mln funtów na przekształcenie jej w prawdziwe Muzeum Opowieści, które będzie mogło przyjmować 100 tys. gości rocznie.

Dzieci będą nie tylko słuchać historii, będą miały również możliwość wkroczenia w magiczne światy, poznania ich bohaterów.

Philip Pullman, autor niezwykle popularnego cyklu Mroczne materie, wraz z Michaelem Morpugo i Jacqueline Wilson będą patronami Muzeum. Pullman, mieszkający w Oxfordzie i w nim umieszczający akcje swoich powieści, wyraża się o projekcie z wielkim entuzjazmem:
The Story Museum will be a wonderful gift from Oxford, where so many stories have begun, to the whole world. The whole atmosphere of the city is rich with fantasy. Indeed, the very idea of having a museum devoted to story is itself such a fantastical notion than no other city in the world could have given birth to it.
To w Oxfordzie Carroll napisał Alicję w Krainie Czarów, tutaj spotykali się Tolkien i Lewis. Miastu zależy na otwarciu Muzeum Opowieści w 2014 roku także z jeszcze jednego powodu - ma być ono Stolicą Książki Unesco (Unesco's World Book Capital).

[źródło: Guardian]

strona internetowa Muzeum Opowieści

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz