piątek, 31 stycznia 2014

Zapowiedzi na luty

KSIĄŻKI
Tytuł: Tajemnica szkoły dla panien
Autor: Joanna Szwechłowicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 4 lutego 2014 r.

Kryminał retro, początek XX wieku w Polsce to słowa klucze do zrozumienia, dlaczego umieściłam tę książę w zestawieniu. Lata dwudzieste to jeden z moich ukochanych okresów historycznych. Ciekawa jestem, czy autorka wiernie je przedstawi.
Smakowita, wciągająca, pełna inteligentnego humoru wielowarstwowa powieść, flirtująca z gatunkiem kryminału retro. Prawdziwa literacka przygoda, nie tylko dla wielbicieli „Pikniku pod wiszącą skałą” i „Dziewcząt z Nowolipek”.

26 listopada 1922 roku, Mańkowice w dawnym zaborze pruskim. W szkole dla dziewcząt wybucha skandal. Jedna z podopiecznych powiesiła się! Ciało znajduje Łucja Kalinowska, niespełna trzydziestoletnia nauczycielka przyrody.
Śledztwo prowadzi podkomisarz Hieronim Ratajczak, wielbiciel landrynek od Fuchsa. Nie jest on typowym rzutkim i podejrzliwym detektywem. Raczej prowincjonalnym koniunkturalistą, który dotąd skupiał się na poszukiwaniach skradzionych worków z cukrem i wolałby, aby tak zostało. Zagadka śmierci Marianny Szulc jest mu zdecydowanie nie na rękę, zwłaszcza że w sprawę zdają się być wplatane najważniejsze osoby – może nie w państwie – ale na pewno w Mańkowicach – dyrektor szpitala Korman i zięć burmistrza Zuber, jednocześnie dyrektor gimnazjum męskiego.
Po kilku dniach tajemnicze wydarzenia nabierają tempa i zaczynają wpływać na losy szkoły i wszystkich mieszkańców miasteczka, w tym Łucji.
Tytuł: Zawsze jest dzisiaj
Autor: Michał Cichy
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 10 lutego 2014 r.

Bardzo rzadko sięgam po tego typu książki i właściwie nie wiem, czy sięgnę po tę, ale zainteresował mnie fakt, że jest ona o Warszawie, moim ukochanym mieście.
Pijacy i Cyganki, sprzedawczynie i milicjanci, kelnerki i nastolatki. Ulice i zaułki, opadające liście i skrzypiący śnieg. Komary, psy i muszki owocówki. Puszki, reklamówki i ciastka. Kalejdoskop warszawskiej codzienności, opisany uważnie i czule, swojsko, niemal na wyciągnięcie ręki. Spacer z Michałem Cichym to niespieszna kontemplacja tu i teraz. Medytacyjna wędrówka bez przystanku i bez końca.
Tytuł: Trupia otucha
Autor: Dan Simmons
Wydawnictwo: MAG
Data premiery: 21 lutego 2014 r.

Najpierw spodobała mi się okładka, potem stwierdziłam, że to Uczta Wyobraźni, więc warto chociaż zerknąć, ale o zakupie książki zdecydował malutki fragment opisu, zgadnijcie który...
Przeszłość

Schwytany w sieć zaplanowanego przez Hitlera „Ostatecznego Rozwiązania” Saul Laski jest jednym z tysięcy skazanych na śmierć w niesławnym obozie zagłady w Chełmnie. Wkrótce jednak wpada w szpony zła o wiele gorszego i starszego niż nazistowskie Niemcy.
Teraźniejszość
Nieliczni wybrańcy posiadają Talent – psychologiczną umiejętność oddziaływania na umysły innych ludzi. Na dorocznych spotkaniach planują nieustającą kampanię rzezi i rozpasania. W tym roku jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem…
Obejmująca parę dziesięcioleci i rozgrywająca się na kilku kontynentach historia zapuszcza się w najmroczniejsze zakamarki historii XX wieku. „Trupia otucha”, stanowiąca jedną z najdoskonalszych prób ożywienia wampirzej legendy, zgłębia naturę ludzkiej skłonności do przemocy i analizuje jej wpływ na naszą przyszłość.
Tytuł: No Logo
Autor: Naomi Klein
Wydawnictwo: MUZA
Data premiery: 26 lutego 2014 r.

Tę książkę znają wszyscy, wielu z Was ją pewnie czytało, ja jeszcze nie i zamierzam nadrobić tę zaległość w tym roku.
Międzynarodowy bestseller, kultowa książka Naomi Klein, nazywana często „biblią alterglobalistów”.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, które upłynęły od pierwszego wydania „No Logo”, książka została uznana za absolutny fenomen kulturowy i stała się manifestem wszystkich krytyków ekspansywnego światowego kapitalizmu.
FILM
Tytuł: Her
Scenariusz: Spkie Jonze
Reżyseria: Spike Jonze
Data premiery: 14 lutego 2014 r.

Pomysł miłości człowieka do maszyny/głosu nie jest niczym nowym, ale ten film wyreżyserował Spike Jonze, a gra w nim jeden z lepszych aktorów na świecie. Poza tym to taka przewrotność na walyntynki.
Samotny pisarz zapoznaje się z nowo zakupionym systemem operacyjnym, który ma zaspokoić wszystkie jego potrzeby.
Tytuł: 3 Days to Kill
Scenariusz: Luc Besson & Adi Hasak
Reżyseria: McG
Data premiery: 21 lutego 2014 r.

Przeglądałam zapowiedzi filmowe z przyjaciółką i początkowo się skrzywiłam, ale ona namówiła mnie, żebyśmy obejrzały trailer. Jeśli film będzie chociaż w połowie tak zabawny, jak zwiastun, to będzie to dobry film.
W zamian za wykonanie ostatniego zlecenia śmiertelnie chory agent poddany zostaje eksperymentalnej terapii, która może uratować jego życie.
Tytuł: Inside Llewyn Davis
Scenariusz: Joel Coen & Ethan Coen
Reżyseria: Joel Coen & Ethan Coen
Data premiery: 28 lutego 2014 r.

Filmy braci Coen nie wywołują we mnie ekstazy i solennego postanowienia, że muszę obejrzeć. Ten jednak jest inny - tu jedną z głównych ról gra Kot. Dziękuję, pozamiatane.
Podróż przez świat muzyki folkowej, w którą zabiera nas początkujący tytułowy artysta.
Tytuł: The Monuments Men
Scenariusz: George Clooney & Grant Heslov
Reżyseria: George Clooney
Data premiery: 28 lutego 2014 r.

Już dawno nie oglądałam filmu przygodowego, a ten zapowiada się właśnie na taki, w dodatku z doborową obsadą. Może nie będzie to powalająca komedia, ale powinno być całkiem zabawnie. I gra tutaj Cate Blanchett.
Alianccy żołnierze i cywilni specjaliści łączą siły, by odzyskać skradzione przez nazistów dzieła sztuki, zanim zostaną one zniszczone w wyniku działań wojennych.

4 komentarze:

  1. Mogę tylko się odnieść do blogosfery filmowej i serdecznie polecić HER. Skoro tu jest zasadniczo o fantastyce, to na pewno przypadnie do gustu :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. "Trupia otucha" rzeczywiście zapowiada się bardzo interesująco, a gabaryty zachęcają ;) Zdziwiła mnie tylko informacja, że to Uczta Wyobraźni, zupełnie bo okładka jest niepodobna do innych z tej serii :)

    OdpowiedzUsuń