czwartek, 17 marca 2016

Na skróty III: To nie film o duchach, to film z duchami w tle - "Crimson Peak", scenariusz: Guillermo del Toro & Matthew Robbins, reżyseria: Guillermo del Toro, 2015 r.

Tytuł wpisu mówi wszystko, co potrzeba o fabule. Obraz jest ucztą dla oczu, ma cudowne, nasycone zdjęcia, aktorzy noszą wspaniałe kostiumy z epoki. Historia jest niby prosta, i niby przewidywalna, jednak ma zaskakujące momenty. Kilka oczywistych zabiegów akcji wywołuje śmiech, raczej nie zamierzony przez scenarzystów czy reżysera, ale to nie przeszkadza w odbiorze, raczej delikatnie rozładowuje napięcie.

Nie jest to film oryginalny, ale klimat grozy i XIX wieku plus znakomita gra aktorska sprawiają, że ogląda się go z przejęciem. Mia Wasikowska po raz kolejny pokazuje, jak dobrą jest aktorką; chociaż jest tak młodziutka, to wykazuje się zawodową dojrzałością. Cudowna jest Jessica Chastain, która przywraca realność wizji filmowej psychopatki (w większości filmów taka postać jest zwykle rozhisteryzowaną szaloną idiotką). Jest niezwykle inteligentna, hipnotyczna, nie wpasowuje się całkowicie w otoczenie. Tom Hiddleston jest stworzony do grania historycznych postaci i jego Thomas Sharpe ma wiele autentyzmu. Co najważniejsze, nie jest to ckliwy melodramat, który być może sugeruje trailer. Muzyka jest idealnie wpisana w tło akcji, jeszcze długo po seansie brzmiał mi w uszach walc. Ten film jest hołdem dla gotyckich powieści. Polecam!

O tym, ile różnych warstw ma Crimson Peak, mówi sam reżyser oraz aktorzy w wywiadzie udzielonym dla Google. Polecam obejrzeć.

6 komentarzy:

 1. Moje rozczarowanie roku. W sumie ex aequo z Victorem Frankensteinem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, a co tak bardzo Cię rozczarowało? Ja byłam przyjemnie zaskoczona, spodziewałam się horroru, a dostałam dobrą (moim zdaniem) opowieść gotycką.

   Usuń
 2. To chyba pierwsza pozytywna recenzja tego filmu, jaką widziałam. Chcę go obejrzeć, ciągle odkładam, teraz odzyskałam odrobinę wiary. xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? Może jednak nie warto sugerować się opiniami innych, tylko sprawdzić samemu?;)

   Usuń
 3. Zgadzam się. O ile film nie był pozbawiony blędów, to nie był tak zły jak jest przedstawiany w wielu recenzjach.

  OdpowiedzUsuń