wtorek, 10 października 2017

Nowości i zapowiedzi październikowe 2017 r.

KSIĄŻKA

Tytuł: Labirynt śmierci
Autor: Philip K. Dick
Wydawca: Rebis
Data premiery: 3 października 2017 r.
Doskonała powieść, w której mroczna atmosfera skrywa morderstwa, pytania o istnienie Boga i naturę rzeczywistości.Na planetę Delmak-O przybywa czternaścioro obcych sobie ludzi. Żaden z niech nie może ufać drugiemu, a śmierć może uderzyć w każdej chwili. Nie znają czekających ich zadań, a awaria przekaźnika wyklucza możliwość sprowadzenia pomocy. Wkrótce staje się dla nich jasne, że są obiektem jakiegoś doświadczenia. Na rozległej planecie uwagę przyciąga budynek kryjący tajemnice pchające kolonistów ku paranoi. Ginie pierwsze z nich. Bóg albo nie istnieje, albo postanawia unicestwić swoje stworzenia.
Tytuł: Mitologia słowiańska
Autor: Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona
Wydawca: BOSZ
Data premiery: 10 października 2017 r.

Nawet jeśli mitologia słowiańska to tylko... bajki, warto poczytać.
„Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji, czyni to niniejsza książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.
Tytuł: Kanada. Ulubiony kraj świata
Autor: Katarzyna Wężyk
Wydawca: Agora
Data premiery: 11 października 2017 r.

Niedawno czytałam "I cóż, że ze Szwecji" i poważnie zastanawiałam się nad wyjazdem do tego kraju. Kanada jest kolejna na mojej liście potencjalnych miejsc życia. Może troszkę ją poznam dzięki tej książce.
Świat potrzebuje więcej Kanad! Myśli tak nie tylko Bono. Ale czy Kanada – (prawie) najlepsze miejsce do życia na ziemi – jest faktycznie rajem?By odpowiedzieć na to pytanie, autorka przejechała 12 tysięcy kilometrów, pięć stref czasowych i cztery regiony klimatyczne. Odwiedziła Zielone Wzgórze i szkołę, w której przez półtorej wieku kanadyjskie państwo „wyciągało Indianina z Indianina”, odbierając rodzicom dzieci, a dzieciom – język i kulturę. Poznała jednego z 40 tysięcy syryjskich uchodźców i Kanadyjczykami, którzy ich przyjęli. Zobaczyła na własne oczy, jak wydobycie kanadyjskiego „czarnego złota” wpływa na dziką przyrodę i życie mieszkańców Alberty. Opisała Vancouver, Toronto i Montreal oraz nadające się na pasjonujący film życie obu premierów Trudeau, ojca i syna.„Ulubiony kraj świata” to jednak coś więcej niż reportaż podróżniczy i obyczajowy, świetnie łączący historię i współczesność. To przede wszystkim niezwykle aktualna, pełna konkretów rzecz o jedynym kraju, w którym multikulturalizm naprawdę działa – pierwszym państwie post-narodowym. To ludzie, nie miejsca, są w tej opowieści najważniejsi. Autorka rozmawia z Kanadyjczykami od pokoleń, przedstawicielami ludności rdzennej, z Polakami mieszkającymi tam od lat oraz z dopiero adaptującymi się imigrantami. Jacy są, z czego są dumni, a czego się wstydzą? Dlaczego, w przeciwieństwie do reszty świata, nie boją się obcych? I dlaczego – mimo, że „Kanada nie jest krajem, w którym wszyscy żyją w dostatku i idealnej harmonii, problemy społeczne zostały rozwiązane, a jednorożce galopują w stronę tęczy” – stanowi dziś model państwa, w którym różne kultury, religie i sposoby życia potrafią się dogadać.
Tytuł: Świt narodów europejskich
Autor: Benedykt Zientara
Wydawca: PIW
Data premiery: 15 października 2017 r.
W bogatym dorobku profesora Benedykta Zientary to pozycja szczególna. Zawiera analizę rozwoju więzi etnicznych w krajach powstałych po rozpadzie monarchii frankijskiej, a więc w krajach całej zachodniej Europy, gdzie w czasach wczesnego średniowiecza wykuwały się też wzorce łączenia rzymskiego dziedzictwa kulturalnego z chrześcijańskimi zasadami. Rysując bardzo szerokie tło procesów społecznych, jakie formowały Europejczyków wieków miedzy IX a XIII, autor objął także środkową i wschodnią część naszego kontynentu z jej ludami i tradycjami.
Tytuł: Empatia
Autor: Christian Keysers
Wydawca: Copernicus Center Press
Data premiery: 19 października 2017 r.
Jak odkrycie neuronów lustrzanych zmienia nasze rozumienie ludzkiej naturyOdkrycie neuronów lustrzanych przez zespół neurobiologów z Uniwersytetu w Parmie w latach 90-tych ubiegłego wieku porównywano do rozszyfrowania struktury DNA przez Francisa Cricka i Jamesa Watsona. Szybko ogłoszono, że neurony lustrzane stanowią klucz do zrozumienia wielu unikalnie ludzkich cech – z językiem, teorią umysłu, empatią, moralnością i uspołecznieniem na czele.Autor tej książki, profesor Christian Keysers wniósł duży wkład w odkrycie słuchowych neuronów lustrzanych, a także rozwinął wpływową koncepcję symulacji kognitywnej, jako podstawowej funkcji neuronów lustrzanych.„Empatia” to opowieść o jednym z najbardziej fascynujących odkryć w historii współczesnej neuronauki oraz ambitna próba zbudowania psychologicznej „teorii wszystkiego”. Książka nie tylko popularyzuje naukę, ale także pokazuje, w jaki sposób współczesna nauka może oświecać odwieczne filozoficzne problemy i otwierać nowe pola filozoficznych dyskusji.
Tytuł: Hajstry
Autor: Adam Robiński
Wydawca: Czarne
Data premiery: 25 października 2017 r.
Krajobraz bocznych drógWedług przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami.W „Hajstrach” – niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga – krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda.
Tytuł: Tylko ja mogę napisać swoją historię
Autor: Oriana Fallaci
Wydawca: Świat Książki
Data premiery: 25 października 2017 r.
Jeśli kiedykolwiek ktoś napisze „Życie Oriany Fallaci”, to tą osobą będę ja i nikt inny.„W swoim życiu widziałam wiele zła. Urodziłam się w reżimie, dorastałam w czasie wojny i przez większą część mojej egzystencji pracowałam jako korespondentka wojenna. Przez lata (osiem w Wietnamie) przebywałam na froncie. Obserwowałam bitwy, znosiłam strzelaniny i bombardowania, zaświadczałam o ludzkim okrucieństwie i głupocie”.Oriana nigdy, przenigdy nie autoryzowałaby swojej biografii, a przecież nie robiła niczego innego poza pisaniem i opowiadaniem swojej niezwykłej historii. Pisała z okopów w Wietnamie i z biur Białego Domu, a także z namiotu Kadafiego i z kwatery głównej Chomeiniego. Opowiadała historię dwudziestego wieku i z właściwą sobie jasnością umysłu umiała rozpoznać największy koszmar dwudziestego pierwszego wieku: globalny terroryzm. Stawiała czoło wielkim liderom politycznym, nigdy nie kłaniając się władzy.„W każdej mojej książce zostawiłam ślad mojej biografii jako człowieka” – powtarzała dziennikarzom rzucającym wyzwanie jej przysłowiowej, zawodowej nieufności.
FILM

Tytuł: Blade Runner 2049
Scenariusz: Hampton Fancher & Michael Green
Reżyseria: Denis Villeneuve
Data premiery: 6 października 2017 r.

Kilka lat temu po raz pierwszy obejrzałam Blade Runnera, do dzisiaj jest to jeden z ciekawszych i ważniejszych dla mnie filmów (swoją drogą, warto też poczytać o tym, jak powstawał scenariusz tego filmu). Z przyjemnością pójdę do kina na kolejną odsłonę tego świata. 
Oficer policji Los Angeles trafia na ukrywaną przez lata informację, która może pogrążyć resztki społeczeństwa w chaosie. Odkrycie prowadzi go do poszukiwań Ricka Deckarda, byłego łowcy androidów, który zaginął trzydzieści lat temu.
Tytuł: Photon
Scenariusz: Norman Leto
Reżyseria: Norman Leto
Data premiery: 6 października 2017 r.
Film "Photon" jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.
Tytuł: The Snowman
Scenariusz: Søren Sveistrup, Hossein Amini, Peter Straughan
Reżyseria: Tomas Alfredson
Data premiery: 13 października 2017 r.
Detektyw Harry Hole bada sprawę zaginięcia kobiety, której szalika użyto do przystrojenia ulepionego przed jej domem bałwana.
Tytuł: Zgoda
Scenariusz: Małgorzata Sobieszańska
Reżyseria: Maciej Sobieszański
Data premiery: 13 października 2017 r.
Śląsk 1945 roku. Franek usiłuje ocalić ukochaną Annę, osadzoną w obozie pracy założonym przez SB.
Tytuł: Człowiek z magicznym pudełkiem
Scenariusz: Bodo Kox
Reżyseria: Bodo Kox
Data premiery: 20 października 2017 r.
Adam jest posiadaczem starego radia, które umożliwia podróże w czasie. Podczas jednej z nich cofa się do 1952 roku. Kiedy nie może powrócić, na ratunek wyrusza jego ukochana.
Tytuł: Thor: Ragnarok
Scenariusz: Craig Kyle, Christopher Yost, Stephany Folsom, Eric Pearson
Reżyseria: Taika Waititi
Data premiery: 25 października 2017 r.

Nie wiedziałam, że ten film reżyseruje koleś od What we do in the Shadows, może być ciekawiej, niż sądziłam...
Thor mierzy się w walce bogów, podczas gdy Asgard jest zagrożony Ragnarokiem, nordycką apokalipsą.
Tytuł: A Ghost Story
Scenariusz: Dawid Lowery
Reżyseria: Dawid Lowery
Data premiery: 27 października 2017 r.
Niedawno zmarły mąż pod postacią ducha powraca do swojego domu by spróbować połączyć się i nawiązać kontakt z pogrążoną w żałobie żoną.
Tytuł: Dziewczyna bez rąk
Scenariusz: Sébastien Laudenbach
Reżyseria: Sébastien Laudenbach
Data premiery: 27 października 2017 r.
Jak daleko jest w stanie posunąć się człowiek, by ocalić dorobek całego życia? Pewien młynarz, chcąc ratować swój majątek, sprzedaje córkę diabłu. Niewinnej dziewczynie udaje się jednak wyrwać z czarciej pułapki, choć ponosi tego cenę – zyskując wolność zostaje pozbawiona rąk. To doświadczenie jest początkiem nowej drogi życia, na której po opuszczeniu rodzinnego domu, spotyka dobrodusznego ogrodnika, życzliwą boginię wody, mężnego księcia. Ta subtelna, nieco baśniowa i poruszająca animacja uczy, że nie należy tracić wiary w drugiego człowieka.

6 komentarzy:

 1. Widziałam wczoraj "Blade Runnera". Świetny wizualnie, z niesamowitą muzyką, sporo naprawdę dobrych scen, ale fabularnie mogło być lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Człowiek z magicznym pudełkiem wydaje się intrygujący.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się na pewno wybiorę na nowego Bodo Koxa

  OdpowiedzUsuń
 4. Do Twoich zapowiedzi na jesień (książkowych) dodałabym jeszcze nową powieść Ricka Riordana "Statek umarłych", w której znowu zagłębiamy się w świat mitologii nordyckiej. Dla mnie to jest najlepsze miejsce na jesień do którego mogę się udać, chociaż to mroźne, północne klimaty. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Mitologię słowiańską" chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 6. A może jakieś nowe zapowiedzi?

  OdpowiedzUsuń