wtorek, 7 lipca 2009

Kino i książka w lipcu

Jak co miesiąc przedstawiam subiektywny przegląd nowości wydawniczych i filmowych na nadchodzący miesiąc (tym razem nie nadążyłam za lipcem i już jest 7!).

KSIĄŻKI
Tytuł: Bohaterowie umierają
Autor: Matthew Woodring Stover
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 1 lipca 2009

Pierwszy tom cyklu Akta Caine'a, pretendującego do miana fantasy psychologicznej (przynajmniej tak odczytałam jej opis), a do przeczytania książki zachęca Scott Lynch:
Nie brakuje zarozumiałych snobów, którzy zarzucają Stoverowi „popadanie w skrajności” i „schlebianie prostym gustom poprzez epatowanie przemocą”, mimo że nie chciało im się przeczytać ani jednej jego powieści. Ja jednak od dziesięciu lat nie czytałem książek, która zawierałyby tak głęboką refleksję nad konsekwencjami przemocy oraz naturą i zakresem odpowiedzialności za swoje czyny, jak "Bohaterowie umierają" i druga część, "Ostrze Tyshalle'a". Domyślałem się, że pochłonę je obie… jednym tchem (Stover jest mistrzem technik narracyjnych i budowania napięcia), nie spodziewałem się jednak, że będę aż tak poruszony. Te książki dają po głowie – w sensie emocjonalnym i intelektualnym – jak uderzenie cegłówką. Kluczem do ich sukcesu jest mistrzowsko zarysowany, wielopoziomowy dualizm postaci. [...] Stover pokazuje Czytelnikowi, jak nieprzydatne stają się uproszczone dychotomie – dobro-zło, prawość-niegodziwość, ład-chaos – w konfrontacji ze skomplikowaną ludzką naturą. 

Tytuł: Baltazar i Blimunda
Autor: Jose Saramago
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 8 lipca 2009
Jan V, władca Portugalii na początku XVIII wieku, pragnie syna i ślubuje po jego narodzinach wznieść ogromny klasztor. Gdy królowa zachodzi w ciążę, przyszły ojciec, pragnąc dotrzymać obietnicy, kładzie kamień węgielny pod budowę monumentalnej bazyliki. W tym samym czasie – czasie płonących stosów inkwizycji – pewien ksiądz-heretyk realizuje swoje marzenie: budowę napędzanej siłą ludzkiej woli maszyny latającej, która mogłaby go przenieść do innej, szczęśliwszej krainy. W zadaniu tym pomagają mu okaleczony żołnierz Baltazar i olśniewająca Blimunda, córka zesłanej do Angoli czarownicy. Niesamowite przygody tej trójki splatają ze sobą wątek miłosny z historią o uporze człowieka walczącego o swoją godność i wolność.
Tytuł: Czerń
Autor: Maja Lidia Kossakowska
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 29 lipca 2009

To pierwsza z czterech część cyklu mikropowieści zatytułowanego Upiór południa, którego motywem przewodnim jest upał. Zapowiada się interesująco, zwłaszcza patrząc na dopracowane okładki; wreszcie Kossakowska dała spokój swoim aniołom.
Malaria szepcze do mnie czule, lód w mojej głowie zaraz rozsadzi mózg, czuję jak tyka niewidzialny zegar uzbrojonej bomby. Krwi!!! Korespondenci wojenni - akolici obłąkanego, żądnego krwi boga, zwanego opinią publiczną. Jego kaprys rzuca ich poza śmierć, czas i zaświaty. Wprost do prywatnej piwnicy Pana Boga, by odkryć krainę Pana Kałasznikowa. Ale i on jest tu tylko sługą. Afryka to prastary kontynent. Duchy, przodkowie, demony, orisza. Wszyscy tu są. I skądś muszą czerpać energię, by żyć. To jeszcze szaleństwo czy już opętanie?
Tytuł: Anubis
Autor: Wolfgang Hohlbein
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 31 lipca 2009

O tej książce wspominałam w zapowiedziach na 2009 rok; być może sama fabuła nie zapowiada się najciekawiej i oryginalnie, ale tęsknię za starożytnym Egiptem, więc na pewno zobaczę co też to za książka.

Tytuł: Wszystkie imiona
Autor: Jose Saramago
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: lipiec 2009
Bohater – pan José – urzędnik Archiwum Głównego Akt Stanu Cywilnego – za wszelką cenę stara się odnaleźć pewną kobietę. Choć nie ma żadnego konkretnego powodu, by jej szukać, coś pcha go do działania. Aby osiągnąć swój cel, ten uczciwy, z pozoru bezbarwny człowiek ucieka się do oszustwa, a nawet przestępstwa. Co każe mu to czynić? Odbywając z bohaterem absurdalną wędrówkę po korytarzach Archiwum, czytelnik niepostrzeżenie zagłębia się w labirynt własnego umysłu, by odnaleźć w nim to, czego wcale się nie spodziewa. Ta przepięknie napisana powieść wprowadza nas w atmosferę iście kafkowskiego koszmaru i zmusza do refleksji nad własną egzystencją.
Tytuł: Ostatni Nefilim
Autor: Michał Solanin
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: lipiec 2009
Siły dobra i zła od zawsze toczyły krwawe batalie o panowanie nad ziemią i rodzajem ludzkim. Kolejna z nich przypada na rok 1190, a trwająca właśnie krucjata to doskonały pretekst do rozegrania własnej wojny. Do tego jednak potrzebny jest śmiertelnik, ktoś taki, jak rycerz Roderic Plaisantin. Problem tylko, jak przekonać pobożnego Krzyżowca, żeby odwrócił się od swojej wiary? Świeżo przybyły z zaświatów Bafomet chyba ma pomysł, jak tego dokonać. Na jego nieszczęście, na ziemię zstępuje Anioł Zniszczenia, doświadczony w tysiącletnich walkach z Upadłymi…
Przy okazji, żeby nie robić oddzielnego wpisu - w zapowiedziach SuperNOWEJ na 2009 rok pojawiła się książka Pawła Ciećwierza zatytułowana Nekrofikcje, zapowiada się ciekawie:
W świecie Nekrofikcji magia istnieje, tak jak zombie, upiory i nieumarli, ale w sumie niewiele to zmienia. Większość ludzi potrafi znaleźć sobie miejsce w postindustrialnym porządku społeczeństwa rządzonego przez telewizję, kościół oraz korporacje. Książka opowiada o tych, którzy dostosować się nie umieją. Brighella jest średnio utalentowanym nekromantą do wynajęcia. Skud to były żołnierz o psychopatycznych skłonnościach. Izis przybyła z Afryki uzbrojona w maczetę i specyficzny system wartości. Hania jest czarownicą oraz anarchistką. Vigil dobrze gra w karty. Stary Doktor za dużo wie i za dużo może. Losy bohaterów splatają się ze sobą czasem w egzotycznych miejscach. Prędzej czy później wszystkie drogi i tak zaprowadzą ich do Mgławy, w której przemoc i narkotyki są tanie, miłość zawsze kończy się o świcie, a dobro i zło traktuje się z odpowiednim przymrużeniem oka.
KINO

Tytuł: Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów
Scenariusz: Michael Berg
Reżyseria: Carlos Saldanha
Data premiery: 1 lipca 2009

Tym razem Sid, Maniek, Diego i Scrat (będzie więcej mojej ulubionej wiewióry!) będą mieli do czynienia z dinozaurami, jak sam tytuł wskazuje, a także... będzie sporo wątku miłosnego...

Tytuł: Wrogowie publiczni
Scenariusz: Ann Biderman, Michael Mann, Ronan Bennett
Reżyseria: Michael Mann
Data premiery: 17 lipca 2009

Kino akcji osadzone w USA lat 30., w którym struże prawa (początki FBI) wraz z gangsterami prześcigają się w tym, kto jest bardziej skorumpowany i brutalny. Johnny Depp jako John Dillinger i Christian Bale w roli Melvina Purvisa, reżyseria Michael Mann, trzeba dodawać coś więcej?

Tytuł: Harry Potter i Książę Półkrwi
Scenariusz: Steve Kloves
Reżyseria: David Yates
Data premiery: 24 lipca 2009

Kolejna, szósta już część adaptacji cyklu Rowling. Chociaż za książkami od mniej więcej 4 części nie przepadam, to wszystkie filmy mi się podobają. W tej części dodatkowo, oprócz moich ulubionych bohaterów (Ron i Hermiona), dowiadujemy się więcej o lordzie Voldemorcie i jego motywacjach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz