poniedziałek, 1 listopada 2010

W oczekiwaniu na zimę - listopadowe zapowiedzi

W porównaniu z październikiem listopad wypada marnie, ale to dobrze, przynajmniej są większe szanse, że dam radę przeczytać chociażby jedną nowość listopadową, a kino mam zagwarantowane.

KSIĄŻKI

Tytuł: Jedenaście pazurów
Autor: antologia
Wydawnictwo: SuperNOWA
Data wydania: 4 listopada 2010

Długo zapowiadany i wyczekiwany tom opowiadań o kotach. Mam tylko nadzieję, że nie znajdę w nim tych samych opowiadań, co w Trzynaście kotów, które SuperNOWA wydała w 1997 roku. Najbardziej ciekawa jestem opowiadań Orbitowskiego, Ciećwierza, Przybyłka i Jabłońskiego.
Na początku był kot. Istota pod każdym względem – inteligencji, fizycznego piękna, wrodzonej tajemniczości i gracji poruszania się – absolutnie doskonała. Inne dokonania naszego Stwórcy, a zwłaszcza te przemieszczające się na dwóch nogach, uznać należy za wypadek przy pracy, prototyp co najwyżej.
Jedenastu autorów, jedenaście różnych prób przeniknięcia odwiecznej kociej tajemnicy. Zebrane przez nas opowiadania reprezentują pełen asortyment gatunków współczesnej fantastyki od klasycznej science fiction poprzez fantasy, horror, space operę, urban fantasy aż po groteskę. Niektórzy z autorów podejmują koci temat nieco przewrotnie, inni całkiem poważnie. W czułym uścisku „Jedenastu pazurów” każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie: horror, że aż strach zgasić światło, literacką żonglerkę cytatami, socjologiczno-polityczną analizę wydarzeń ostatniego trzydziestolecia, inspirowaną komputerowymi grami kosmiczną bijatykę, anglosaską dystynkcję i skrzeczącą rzeczywistość.
O kotach pisano od wieków i dalej będzie się pisać, albowiem każde pokolenie próbuje na nowo rozwiązać fascynującą zagadkę kociej natury. Jak dotąd nikomu się nie udało, ale może kiedyś…?
 • Andrzej Sapkowski (przedmowa)
 • Jaga Rydzewska
 • Łukasz Orbitowski
 • Mirosława Sedzikowska
 • Piotr Patykiewicz
 • Paweł Ciećwierz
 • Marcin Wełnicki
 • Witold Jabłoński
 • Artur Baniewicz
 • Donat Szyller
 • Marcin Przybyłek
 • Paweł Kempczyński
Tytuł: Zaginione królestwa
Autor: Norman Davies
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 8 listopada 2010

Kompletnie niefantastyczna książka, ale to Norman Davies, w dodatku piszący o czasach dawnych. Muszę dodawać coś jeszcze?
Światowa premiera najnowszej książki Normana Daviesa!
Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów? Po lekturze „Zaginionych Królestw” nikt już nie będzie mógł traktować uporządkowanego świata historii ze szkolnych podręczników jak prawdy objawionej. Burgundia nie będzie kojarzyć się wyłącznie z winem, a Aragonia z Aragornem z Tolkienowskiego „Władcy Pierścieni”.
Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że proza Normana Daviesa to literacka uczta. Ale Norman Davies potrafi też dzięki swoim książkom czegoś nas nauczyć. Zaginione Królestwa uzmysławiają, że historia nieustannie kotłuje się i bynajmniej nie zmierza do „końca”. Wręcz przeciwnie, nie miejmy wątpliwości, świat wokół nas wcześniej czy później odejdzie w przeszłość. Tak jak odeszły światy, które Norman Davies ożywia w „Zaginionych Królestwach”.
Tytuł: H.P. Lovercraft. Biografia
Autor: S. T. Joshi
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 30 listopada 2010

Tej pozycji z pewnością nie trzeba rekomendować fanom horroru czy literatury grozy. Ponad tysiąc stron o życiu jednego z klasyków gatunku, w sam raz na długie zimowe wieczory...
„H.P. Lovecraft. Biografia” to przełomowe dzieło w dziedzinie badań życia i twórczości Lovecrafta, najlepsza na świecie biografia tego pisarza. Jej autor, znany na świecie krytyk, uznaje tę książkę za dzieło swojego życia, ukoronowanie 20 lat pracy badawczej. W 1997 r. książka zdobyła nagrodę Brama Stokera w dziedzinie literatury faktu, ponadto zbierała bardzo dobre recenzje, również od tak znanych pisarzy i krytyków jak Joyce Carol Oates, Ramsey Campbell czy Harold Bloom. Uznaje się ją za jedną z najlepszych biografii w dziejach literatury.
Dzieło to stanowi najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat Lovecrafta na świecie. Rozwiewa ogromną ilość mitów i niejasności związanych z jego osobą i twórczością, dokładnie omawia jego filozofię, życie oraz oczywiście dzieła literackie, przedstawiając przy tym bardzo wiele zagadnień pobocznych, jak choćby historię Providence czy dzieje literatury wagonowej w Stanach Zjednoczonych. Jest to bogate kompendium, przy którym nie będą się nudzić nawet ci, którzy o Lovecrafcie nic nie wiedzą.

FILM

Tytuł: Harry Potter i Insygnia Śmierci, cz. I
Scenariusz: Steve Kloves
Reżyseria: David Yates
Data premiery: 19 listopada 2010
Najbardziej oczekiwany przeze mnie film tego roku. Ostatnie części obiecują ucztę dla oka w mrocznych barwach, co zresztą pokazuje kapitalny plakat. Szkoda, że mam świadomość, że cała ta opowieść kończy się happy endem...
Potęga Voldemorta rośnie w siłę. Przejął kontrolę nad Ministerstwem Magii i Hogwartem. Harry, Ron i Hermiona decydują się na kontynuację woli Dumbledore'a. Podejmują próbę znalezienia pozostałych horkruksów, żeby pokonać "Czarnego Pana".

14 komentarzy:

 1. Eruano,
  "offtopikuje" i powiem Ci, że będziesz zadowolona, bo ja sam z potężnego i własnoręcznie "hostowanego" Wordpressa zmigrowałem i jestem bardzo zadowolony. Google uczyniło Bloggera bardzo przyjaznym miejscem do blogowania i póki co, to utwierdzam się w słuszności swojej niedawno podjętej decyzji o przenosinach. Mam nadzieję, że z Tobą będzie podobnie, czego szczerze życzę. Powodzenia! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Krzysiu, już jestem zadowolona, rzeczywiście Blogger jest dużo przystępniejszy i ładniejszy od bloxa nawet, a jeszcze nie odkryłam wszystkich tajemnic:-) Dziękuję i pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Eruano - no nareszcie! Zaraz zmienię adres, ale mam pytanie - przenosisz posty z blox ręcznie czy znalazłaś jakąś łatwą i szybką metodę? Bo ja od półtora roku się zastanawiam jak to zrobić i trzymam onetowy blog ze starymi wpisami, bo szkoda mi go zlikwidować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakaś plaga ostatnio z tymi przeprowadzkami.;) Pędzę zmienić adres na liście blogów.:)

  I czekać będę na recenzję "Jedenastu pazurów" bo też mnie ciekawi, czy to inne opowiadania niż de w "Trzynaście kotów".:)

  OdpowiedzUsuń
 5. My z Milvanną dopiero co zaczęłyśmy blogować, a też już myślimy o przeprowadzce ;) Wydaje mi się, że blogspot jest o wiele bardziej funkcjonalny. No ale jescze chwila, nie mamy teraz czasu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Eruano, gdybyś miała jakieś pytania w sprawach "technicznych", to może będę mogła pomóc:). Na blogspocie działam już półtora roku, więc jakby co, to mailuj:).

  OdpowiedzUsuń
 7. @Kalio
  Prawdopodobnie będę przenosiła ręcznie, bo jest możliwość ustawienia posta ze wsteczną datą, ale ponoć jest jakiś program do importowania/eksportowania blogów, tylko nie wiadomo, czy działa na bloxa.

  OdpowiedzUsuń
 8. @Moreni
  Może się dobiorę do zbioru jeszcze w tym roku...;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. @Grendella
  Blogspot jest o wiele przyjemniejszy w użytkowaniu i nowocześniejszy, ja jestem zakochana;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. @Elenoir
  Spodziewaj się, że będę pytać, muszę tylko sobie ułożyć jakąś listę, dzięki wielkie :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze, że napisałaś o tej wstecznej dacie, bo jakoś przeoczyłem. Ja przenoszę posty ręcznie, bo jakoś nie wierzę, że te cudowne programy poradzą sobie z formatowaniem, a zresztą fajnie jest przypomnieć sobie, co tam się kiedyś pisało ;)
  Mam tylko małe kłopoty ze wstawianiem zdjęć, być może to wina mojego szablonu. Na szczęście html nie jest mi obcy, więc jakoś sobie radzę. Tak w ogóle, to fajnie tu jest:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze chciałem przeprosić za kradzież adresu bloga. To moja podświadomość. Już to poprawiłem:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Tak, data jest w opcjach do rozwijania pod edycją posta. Zdjęć jeszcze nie próbowałam dodawać, te, które są, to przeklejone z bloxa. Nie ma za co:-)

  OdpowiedzUsuń
 14. "Jedenaście pazurów" - ostrzę sobie pazurki.

  OdpowiedzUsuń