sobota, 2 stycznia 2010

Od czego zacząć nowy rok?

Jak grudzień był ubogi w propozycje książkowe i kinowe, tak styczeń obrodził w obu dziedzinach. Tradycyjnie najpierw przegląd zapowiedzi książkowych.

Wydawnictwo: W.A.B.
Autor: Tomasz Konatkowski
Tytuł: Nie ma takiego miasta
Data wydania: 6 stycznia 2010
W samym sercu Wielkiej Brytanii zostaje brutalnie zamordowany młody mężczyzna. Podejrzenia padają na grasujące ostatnio w tym kraju gangi rozwydrzonych, pijanych nastolatków. Wkrótce wychodzi na jaw, że denat był Polakiem. Do akcji wkracza komisarz Adam Nowak, przebywający służbowo w Londynie. Ślady zbrodni raz wiodą ku grupie przestępców przemycających narkotyki, innym razem do pewnego starszego Anglika. Mimo wsparcia inspektora Huddlestone'a śledztwo stoi w miejscu. Tymczasem w Polsce, w małym spokojnym barze, niczym niewyróżniający się obywatel Zjednoczonego Królestwa pada ofiarą niezidentyfikowanych morderców. Czy obu zamordowanych za życia mogło coś łączyć? Dlaczego komuś zależało na ich śmierci? Przeszłość nie śpi...
Od czasu do czasu lubię przeczytać jakiś kryminał, a ten zapowiada się tajemniczo.

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Autor: Wielu
Tytuł: Wielka księga horroru, t. 1 i 2
Data wydania: 8 stycznia 2010 (tom 1), 22 stycznia 2010 (tom 2)
Nie zamykaj oczu, strach nie zniknie. Czytaj z szeroko otwartymi…
Ostatni pociąg metra odjeżdża poza rozkładem. Podobno do opuszczonych, zamkniętych stacji, przy wtórze niedokończonych opowieści jego pasażerów. Poznaj cenę, jaką płacimy, by się nie bać. Sprawdź, czego nienawidzi natura i kto pracuje na nocne zmiany w muzeach. Zajrzyj na cmentarz, gdzie grabarze znajdują trumny otwarte od spodu. Poczuj, co znaczy być amerykańskim zmarłym w świecie rządzonym przez księży z miasta. Leć między zimnym księżycem a ziemią. Jak ćma... Prosto w płomień...

Autorzy: Peter Atkins, Michael Bishop, Ramsey Campbell, Mark Chadbourn, Christopher Folwer, John Gordon, Elizabeth Hand, Glen Hirshberg, Caitlín R. Kiernan, Jay Lake, Joel Lane, F. Gwynplaine MacIntyre, Richard Christian Matheson, David Morrell, Mark Morris, Kim Newman, Nicholas Royle, Lynda E. Rucker, Geoff Ryman, Mark Samuels, Al Sarrantonio, David J. Schow, Don Tumasonis, Gene Wolfe.
Nazwiska nic mi nie mówią, poza Genem Wolfem, ale horrorem do tej pory się nie interesowałam. Najwyższy czas zacząć, a myślę, że taka pigułka to dobre rozwiązanie dla początkującej.

Wydawnictwo: MAG
Autor: Ian McDonald
Tytuł: Rzeka bogów
Data wydania: 15 stycznia 2010
Głośna powieść science fiction rozgrywająca się w scenerii futurystycznych Indii, wypełniona nowatorskimi pomysłami. Indyjska kultura i religia skonfrontowane z autorską wizją nieodległej przyszłości, w której wiodącą rolę odgrywa zagrażająca ludzkości Sztuczna Inteligencja. Świeże spojrzenie na fantastykę, wielokrotnie nagradzany autor, a poza wszystkim – kolejna pozycja w znakomitej serii Uczty Wyobraźni, która rzadko zawodzi.
Jeszcze nic, co prawda, z Uczty Wyobraźni nie czytałam, ale cały czas obserwuję i robię listę.

Wydawnictwo: W.A.B.
Autor: Nick Rennison
Tytuł: Sherlock Holmes. Nieautoryzowana biografia
Data wydania: 13 stycznia 2010
Podejrzenia czytelników, którzy latami wysyłali listy na londyński adres Sherlocka Holmesa – Baker Street 221B – wreszcie się potwierdziły. Słynny detektyw okazał się postacią realną. „Studium w szkarłacie” napisał doktor Watson, a demoniczny profesor Moriarty miał powiązania z irlandzkimi nacjonalistami…
W tej fikcyjnej biografii prawda, zmyślenie i prawdopodobieństwo łączą się wprost bezszwowo. Nick Rennison opisuje dom rodzinny Sherlocka Holmesa, zagubiony wśród ponurych wrzosowisk północnego Yorkshire, wyjaśnia co łączyło detektywa z piękną Irene Adler, zdradza, ile jest prawdy w pogłoskach o jego homoseksualizmie, i rozstrzyga, czy był on uzależniony od narkotyków. A to wszystko na tle panoramy wiktoriańskiej Anglii – jej obyczajów, mody, polityki, nauki i kultury. Na kartach książki Rennisona pojawiają się również ikony tamtej epoki: królowa Wiktoria, Oscar Wilde, Zygmunt Freud i Kuba Rozpruwacz, a także Arthur Conan Doyle, który był – naturalnie! – agentem literackim doktora Watsona…
Z racji zbliżającej się premiery filmu Guy'a Ritchiego, poza tym książka może być zabawna.

Wydawnictwo: Copernicus Corporation
Autor: Wielu
Tytuł: Nowa Księga Fantasy
Data wydania: 20 stycznia 2010
„Nowa Księga Fantasy” to antologia opowiadań, ukazująca zarówno uznanych pisarzy fantasy, jak i autorów początkujących w ramach gatunku. Zbiór zawiera opowieści zróżnicowane pod kątem formy, od klasycznej fantasy po współczesną mroczną baśń. Znajdziecie tu nowe utwory takich autorów jak, m.in. Janny Wurts, Hal Duncan, Juliet E. McKenna, Steven Erikson, Lucius Shepard, Mike Resnick, Mark Chadbourn.
No ciekawa jestem, co też tam nowego (chociaż pewnie opowiadania ukazały się sporo wcześniej za granicą) w fantasy się dzieje.

Wydawnictwo: W.A.B.
Autor: Daniel Odija
Tytuł: Kronika umarłych
Data wydania: 20 stycznia 2010
Kostyń, nadmorska miejscowość, „gdzie z nudów można oszaleć”. Czterech mężczyzn, noszących imiona ewangelistów, złamało zasady zapisane w Piśmie. Każdy z nich naznaczony jest jakimś piętnem: zwątpienia, zdrady, samotności, szaleństwa. Mateusz, pasjonat muzyki, która daje mu poczucie wolności, wyjechał do stolicy w poszukiwaniu lepszego życia. Jednak pewnego dnia postanawia zatrzymać czas – rzuca studia i rozstaje się z dziewczyną, wraca do Kostynia, zrywa kolejne więzy łączące go z rzeczywistością. Małżeństwo Marka i Ireny przeżywa kryzys z powodu śmiertelnej choroby syna oraz licznych zdrad Marka. Łukasz opiekuje się Mateuszem, swoim kuzynem, oraz żoną, która żyje na granicy obłędu. W pewnej chwili czuje już tylko wyczerpanie i wypalenie. Jan, ksiądz bez wiary, pragnie ziemskiej miłości i coraz częściej ma wizje rodem z obrazów Bruegla.
Dobre recenzje poprzednich książek i fabuła zapowiada się intrygująco, a czy się sprawdzi?

Wydawnictwo: W.A.B.
Autor: Eoin Colfer
Tytuł: Lotnik
Data wydania: 20 stycznia 2010
Jest rok 1878. Podczas wystawy światowej w Paryżu rodzi się chłopiec. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że przyszedł na świat w przestrzelonym balonie, który o mały włos nie rozbił się o ziemię. Nie ma wątpliwości – takie dziecko musi być wyjątkowe. I rzeczywiście: dziewięcioletni Conor Broekhart cudem ratuje niewiele starszą księżniczkę Izabelę przed niechybną śmiercią. Jest jednak ktoś, kto najchętniej pozbyłby się go raz na zawsze. To bezwzględny marszałek Bonvilan, który morduje króla Mikołaja, władcę Wysp Saltee. Chłopiec przypadkiem staje się jedynym świadkiem zbrodni, a co gorsza – głównym podejrzanym. Zostaje oskarżony o morderstwo i wtrącony do więzienia w kopalni diamentów znajdującej się na Małej Saltee. Stamtąd nikt jeszcze nie wrócił żywy. By przetrwać, młody Broekhart będzie musiał zapomnieć o swojej tożsamości, o przeszłości, o pięknej Izabeli. Stanie się Conorem Finnem, który zyska szacunek wśród współwięźniów i przechytrzy okrutnych strażników. Zaplanuje też ucieczkę. Czy uda mu się dokonać czegoś, czego do tej pory nikt nie dokonał?
Z opisu wnioskuję, że książka raczej skierowana do młodzieży, ale to mi nigdy nie przeszkadzało, a może być bardzo przyjemne w lekturze.

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Autor: Mike Resnick
Tytuł: Starship: Pirat
Data wydania: 22 stycznia 2010
Trwa wojna pomiędzy Republiką i Federacją Teroni. Kapitan Wilson Cole ma na swoim koncie miliony ocalonych istnień i dziesiątki trafnych decyzji, które jednak ośmieszyły dowództwo Floty. Staje się kozłem ofiarnym i obiektem medialnej nagonki. Wraz z wierną załogą jako buntownik, ucieka na pokładzie „Teodora Roosevelta” poza granice Republiki. Tam, dokąd trafia toczy się bezpardonowa gra o przetrwanie. Wybiera bezprawie, ale z jego kodeksem honorowym niełatwo być piratem. Po jego stronie stają: piękna i zabójczo niebezpieczna Walkiria oraz „obcy” mianujący się Dawidem Copperfieldem. Przeciwko niemu – pirat, postrach galaktycznych rubieży, zwany Rekinem Młotem.
Kultowy cykl Resnicka i niech to wystarczy za rekomendację.

Wydawnictwo: Znak
Autor: Mary Roach
Tytuł: Duch. Nauka na tropie życia pozagrobowego
Data wydania: 25 stycznia 2010
Czy istnieje życie po śmierci? A jeśli tak, to czy ze zmarłymi można się porozumieć? Mary Roach postanowiła w tej sprawie zasięgnąć opinii naukowców i poszukać jasnych odpowiedzi oraz twardych dowodów, jeśli takowe istnieją. „Wiem już, co na ten temat mówi religia – wyjaśnia autorka – i wprawia mnie to w konsternację. Nie proponuje ona bowiem żadnego prawdopodobnego, spójnego oraz naukowo sensownego scenariusza. Religia mówi, że twoja dusza idzie do nieba, ewentualnie do rajskich ogrodów, albo reinkarnuje się w nowym ciele, albo też, że leżysz sobie w swoim trumiennym wdzianku, czekając na powtórne przyjście Mesjasza. I rzecz jasna tylko jedna z tych opcji może być prawdziwa. A to z kolei oznacza, że dla milionów ludzi religia okaże się kiepską gwarancją na życie wieczne. Wygląda na to, że lepiej postawić na naukę. (…)"
Może być interesujące, a fragment ze wstępu autorki zapowiada przyjemny styl.

Wydawnictwo: Znak
Autor: Mary Roach
Tytuł: Sztywniak osobliwe życie nieboszczyków.
Data wydania: 25 stycznia 2010
„Ta książka opowiada o wielkich sukcesach umarłych – pisze o Sztywniaku jego autorka Mary Roach. – To książka o czasami dziwacznych, często szokujących, ale niezmiennie fascynujących wyczynach zwłok”.
Amerykańska reporterka zdecydowała się – nie przekraczając granic dobrego smaku i nie epatując makabrą – opisać pośmiertne przygody naszych ciał, które są wykorzystywane do różnych eksperymentów i badań.
Książka zainteresowała mnie z tych samych powodów, co poprzedniczka.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Autor: Cormac McCarthy
Tytuł: Droga
Data wydania: 27 stycznia 2010
Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem…
W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm, który zniszczył naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich – świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich – wciąż tląca się miłość…
Chciałam przeczytać już od dawna, ale... No właśnie, teraz jest motywacja - film w kinach w lutym.

Wydawnictwo: Sonia Draga
Autor: Dan Brown
Tytuł: Zaginiony symbol
Data wydania: 27 stycznia 2010
Co zaginęło, zostanie odnalezione…
Waszyngton. Harvardzki specjalista od symboliki, Robert Langdon na prośbę swego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, ma wygłosić wykład na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że... na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu, a po chwili na środku rotundy odkryte zostaje makabryczne znalezisko, niepokojąco naznaczone pięcioma tajemniczymi symbolami. Jego przesłanie jest dla Langdona oczywiste – to zaproszenie do dawno zaginionego świata skrywającego ezoteryczną mądrość. Kiedy okazuje się, że Peter Solomon, filantrop i prominentny członek loży masońskiej, został porwany, Langdon wie, że istnieje tylko jeden sposób, by ocalić przyjaciela: przyjąć tajemnicze zaproszenie i udać się tam, gdzie zaprowadzą go zaszyfrowane wskazówki.
Jedna z najbardziej oczekiwanych książek tego roku. Tak dużo się o niej naczytałam, że sama zerknę do środka, chociaż podejrzewam co tam znajdę i że nie będzie to nic fascynującego. Ale, jak to w pewnym kawale, jakiś głosik podpowiada mi: "Daj mu szansę! Daj mu szansę!".

Wydawnictwo: MAG
Autor: Feliks W. Kres
Tytuł: Pani Dobrego Znaku, t. 1 i 2
Data wydania: 29 stycznia 2010
I tak do końca nie wiadomo, czy było to tylko marzeniem księcia Lewina, który poślubił praczkę dostrzegłszy w niej Szerń, czy może rzeczywiście to prawda. Nie ta zagadka trzyma jednak czytelnika w napięciu. Wraz z krainą Szereru wyłaniającą się na kolejnych stronach powieści czytelnik wchodzi pomału w świat pałacowych intryg, politycznych układów i spisków, pięknych kobiet, wyszukanych strojów, mężczyzn Czystej Krwi, szlacheckiej zawiści i knowań ale i w świat wojny, okrucieństw pola bitwy, bólu, krwi, żołnierzy i żołnierek.
Szerń obdarzyła rozumem ludzi, koty i sępy. W Pani Dobrego Znaku Szerń obdarzyła mocą magiczną niewolnicę prowincji Dartan - Ezenę. Jest ona uosobieniem legendarnej wojowniczki, posiadającą cechy, jakie według wyobrażenia jej współczesnych, miała legendarna królowa. Jej niezwykłe podobieństwo do tej kobiety sprawia, że staje na czele walki wyzwoleńczej Dartanu z okupantem - cesarstwem armektańskim. Powieść opowiada o roli Ezeny w walce wyzwoleńczej Dartanu.
No bo to Kres, w dodatku ładnie wydany, szkoda tylko, że dzielony.

Wydawnictwo: Rebis
Autor: Adrian Tchaikovsky
Tytuł: Klęska ważki
Data wydania: styczeń 2010

I na koniec rodzyneczek, przynajmniej dla mnie. Drugi tom cyklu Cienie Pojętnych (recenzja Imperium Czerni i Złota). Czekam z niecierpliwością i jak tylko dostanę w swoje ręce, zabieram się za niego choćby się waliło i paliło...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz