wtorek, 4 października 2011

Zapowiedzi październikowe

KSIĄŻKI
Tytuł: Korzeniec
Autor: Zbigniew Białas
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 6 października 2011

Kompletnie nie jest mi znane to wydawnictwo, nie kojarzę też autora, co mnie więc skusiło, żeby tę książkę umieścić w zapowiedziach? Epoka, w jakiej dzieje się akcja powieści.
29-go czerwca 1913 roku, na nasypie kolejowym w centrum Sosnowca znaleziono ciało pozbawione głowy i na podstawie dokumentów, które korpus wciąż posiadał w wewnętrznej kieszeni marynarki ustalono, że zwłoki należą do niejakiego Alojzego Korzeńca… Ale czytelnik nie trzyma w dłoniach kryminału-retro. Korzeniec jest raczej powieścią historyczno-obyczajową z wyraźnym wątkiem sensacyjnym. Wśród plejady bohaterów prym wiodą: bezpłodna i uzależniona od absyntu wdowa po glazurniku pisząca po kryjomu powieści w odcinkach dla miejscowej prasy, pewien niezbyt odważny redaktor, któremu przypadła rola detektywa, młoda fińska bona pracująca w pałacu Króla Wełny, celnicy, artyści, rzemieślnicy i przemytnicy. Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. I miasto. Możliwe, że głównym bohaterem jest samo miasto. Sosnowiec – tygiel kultur – w przededniu wybuchu Pierwszej Wojny Światowej okazuje się przestrzenią sekretów i zakamarków; miastem z podszewką; miastem ukrytych pasji i motywacji.
Tytuł: Świątynia
Autor: Jakub Żulczyk
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 12 października 2011

Kontynuacja dobrze przyjętego Zmorojewa, które wciąż jest na liście moich zakupów...
Do niewielkiej wsi wyruszaja dziesiątki pielgrzymów. Charyzmatyczny uzdrowiciel twierdzi, że może uleczyć każdego. W Świątyni nie wszystko jednak jest takie, jakie się wydaje…Tymczasem w życiu Anki pojawia się troje tajemniczych nieznajomych. Trzymają się razem, o ich przeszłości krążą niestworzone historie. Anka wpakuje się w kłopoty, to pewne. Pomóc jej będzie mógł tylko Tytus Grójecki, fanatyk horrorów, gier komputerowych i zjawisk nadprzyrodzonych. Czy zdoła ocalić dziewczynę, którą kocha?
Tytuł: W odbiciu
Autor: Jakub Małecki
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: 14 października 2011

Kolejna powieść Jakuba Małeckiego intryguje rewelacyjną okładką (chyba najlepszą, jaką widziałam w tym roku) i tematem, na pewno nie łatwym, o czym zapewnił mnie autor w Zaksięgowanych.
Jakub Małecki, jeden z najzdolniejszych młodych pisarzy, mistrzowsko łączy gatunki literackie, oferując brawurową mieszankę powieści obyczajowej, groteski i magicznego realizmu. Młode małżeństwo przeżywające kryzys, kobieta pogodzona ze śmiercią i pijak topiący w butelce swoją straszną przeszłość – niespodziewanie tracą życia, które znali. Na tle ludzkich losów czają się potwory: my sami, w odbiciu, widziani oczyma innych.
Tytuł: Zbrodnie roślin. Chwast, który zabił matkę Abrahama Lincolna, i inne botaniczne okropieństwa
Autor: Amy Stewart
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 19 października 2011
Amy Stewart, prowadząc nas przez ten zdradliwy gąszcz, opowiada historie i anegdoty, które zmrożą krew w żyłach nawet najbardziej nieustraszonego ogrodnika.Roślinni zabójcy działają czasem w bardzo wyrafinowany sposób, pozostawiają za sobą ślady wykrywalne tylko przez niezwykle czułą aparaturę. Owoce nasączone trucizną, ziarna zatrzymujące pracę serca, paraliżujące gałązki albo bluszcze duszące niczym węże boa. Nic dziwnego, że rośliny tak często stawały się bohaterami kryminalnych opowieści – od przypadkowych zatruć, przez morderstwa w afekcie, po wojny narkotykowe. Lista ich ofiar jest naprawdę pokaźna. Mają nieprawdopodobne możliwości, wydają się bardziej niebezpieczne niż niejeden zwierzęcy drapieżnik. I mogą zmieniać bieg historii.O tytoniu każdy wie, nazwa szaleju mówi sama za siebie, ale niech nie zmyli was uroczy wygląd hiacyntów ani dostojna powaga chryzantem. Lepiej przyjrzyjcie się uważnie, czy jacyś złoczyńcy nie dybią was z talerza albo w ogródku. I pamiętajcie: strzeżcie się konwalii i tulipanów!
Tytuł: Głos Lema
Autor: Wielu
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: 21 października 2011

Fani Lema czekają zapewne na ten zbiór z niecierpliwością, a ja chętnie zerknę, co też ciekawa okładka zawiera.
W październiku zabrzmi powergraphowy Głos Lema. Mówić nim będą – o Lemie, Lemem, Lemowi – znakomici pisarze: Cyran, Gütsche, Haka, Kosik, Miszczak, Nowak, Orkan, Orliński, Paliński, Piskorski, Podrzucki i Skalska. Posłowie napisał Jacek Dukaj, opieką redakcyjną teksty otoczył Michał Cetnarowski, a okładkę zaprojektował Rafał Kosik. Jest na co czekać!
Tytuł: Boża inwazja
Autor: Philip K. Dick
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 25 października 2011

A jednak drugi tom Valis ukaże się również w kolekcjonerskiej serii Rebisu. Już się nie mogę doczekać!
W „Bożej inwazji” przeplata się światło i ciemność, Bóg i szatan… To trochę barokowe teatrum z objawieniami, słupem różowego światła i gorejącym krzewemSą książki, które wspomina się po latach. Są takie, które robią wrażenie. Ale są i takie, które… dosłownie wywracają świat na drugą stronę. Tę inną, tajemniczą, magiczną, a czasem lekko przerażającą.Tym była dla mnie niewątpliwie „Trylogia Valisa” Philipa Dicka, szczególnie zaś jej dwie pierwsze części – „Valis” i „Boża inwazja"…Czytając „Bożą inwazję”, doceńmy jej głębię. Jej tragiczny rys, pytania o sens świata, o istnienie Boga, zła, dobra, śmierci i szaleństwa. Jej przewrotność, krzywy uśmiech, drwinę i groteskę…Ale także obcowanie z nieznanym. Z nadprzyrodzonym.z przedmowy Mai Lidii Kossakowskiej
Tytuł: Gdański depozyt
Autor: Piotr Schmandt
Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 28 października 2011

I kolejna powieść w tym miesiącu, która przykuła moją uwagę ze względu na czas akcji - tym razem dwudziestolecie wojenne, tuż przed drugą wojną światową.
Wielkimi krokami zbliża się druga wojna światowa, a tymczasem w Gdańsku wykluwa się intryga z prawdziwym skarbem w tle. Zmysłowa maszynistka, dwulicowi kochankowie, zagadkowy pośrednik, poczciwi polscy urzędnicy odsłaniający drugą twarz, femme fatale o urodzie damy z Siedmiogrodu oraz wywiady kilku państw – wszyscy są uwikłani w tajemniczą sprawę gdańskiego depozytu. Kto okaże się w tej rywalizacji prawdziwym zwycięzcą? Przedwojenny Gdańsk skrywa niejedną tajemnicę.
Tytuł: Rakietowe szlaki, tom III
Autor: Wielu
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 31 października 2011

Kolejny tom kultowej antologii, tym razem pod redakcją Wojtka Sedeńki.
Po dwóch pierwszych tomach w wyborze Lecha Jęczmyka, pracę kontynuuje Wojtek Sedeńko.Wojtek Sedeńko, selekcjoner antologii („Wizje alternatywne” 1-6, „Czarna msza”, „Zombi Lenina”, „Wilcza krew”), animator ruchu fanowskiego, dziennikarz, redaktor naczelny „SFinksa” i wydawnictwa Solaris.„Rakietowe szlaki” w jego wyborze będą zawierały znakomite perełki literackie, opowiadania, nowele i mikropowieści wybrane spośród tysięcy przeczytanych tekstów. Wiele z nich po raz pierwszy zostanie u nas opublikowane w formie książki, a w każdym tomie znajdą się opowiadania nie publikowane dotąd w Polsce. Wśród nich będą słynne, nominowane bądź nagradzane utwory.Zawartość tomu trzeciego::
 • Michael Bishop „Przyspieszenie”
 • Ray Bradbury „Mały morderca”
 • Marek S. Huberath „Kara większa”
 • Alan Dean Foster „Polacy to ludzie łagodni”
 • R.A. Lafferty „Kraina Wielkich Koni”
 • Ursula K. Le Guin „Dzień przed rewolucją”
 • C.L. Moore „Shambleau”
 • Robert Sheckley „Bezgłośny pistolet”
 • Clifford D. Simak „Grota Tańczących Jeleni”
 • Dan Simmons „Umrzeć w Bangkoku”
 • Michael Swanwick „Powolne życie”
 • John Varley „Naciśnij Enter”
 • Roger Zelazny „Aleja potępienia”
Tytuł: Conan i pradawni bogowie
Autor: Robert E. Howard
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: październik 2011

Pierwszy tom zbiorczy powieści o Conanie. Widziałam wszystkie filmy, cieszę się, że będzie okazja poznać bohatera literackiego, ciekawa jestem, czy jest w nim coś więcej niż to pokazali scenarzyści i reżyserzy...
Oto nadchodzi – zupełnie nowe wydanie rozproszonych dotąd, a niekiedy w ogóle w Polsce nieznanych pierwotnych wersji opowiadań o Conanie z Cimmerii! W trzech tomach zgromadzone zostały wszystkie oryginalne teksty napisane przez Roberta E. Howarda oraz wiele materiałów dodatkowych.Conan z Cimmerii, stworzony przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda, pojawił się po raz pierwszy na łamach popularnego czasopisma „Weird Tales” i od razu zawładnął wyobraźnią czytelników. Przez wiele lat, już po śmierci autora, jego teksty ukazywały się w rozmaitych przedrukach, nierzadko obarczone licznymi zmianami redakcyjnymi. Niektóre zostały dogłębnie przerobione, m.in. przez L. Sprague de Campa i Lina Cartera. Publikowane dotąd w naszym kraju wersje odbiegają zatem treścią od howardowskich oryginałów napisanych blisko osiemdziesiąt lat temu.Edycja przygotowywana przez REBIS jako pierwsza w języku polskim opiera się bezpośrednio na tekstach źródłowych i idzie nawet dalej. Prócz samych opowiadań bowiem pojawi się w niej sporo materiałów archiwalnych, dotąd w ogóle niepublikowanych – szkiców, zapisków i notatek Howarda, jakie pozwolą prześledzić proces powstawania poszczególnych historii. Dopełnienie całości stanowią zaś obszerne eseje historyczno- i krytycznoliterackie na temat sagi o Conanie.
FILM
W zeszłym miesiącu zamiast na Skóra, w której żyję byłam na Nosferatu - symfonia grozy i Draculi z 1931 roku i nie żałuję tych decyzji.

Tytuł: Jane Eyre
Scenariusz: Moira Buffini
Reżyseria: Cary Fukunaga
Data premiery: 14 października 2011

Pisałam już kiedyś o tym filmie, a chcę go obejrzeć przede wszystkim ze względu na Michaela Fassbendera, który wcielił się w rolę Rochestera.
Żadna miłość nie jest prosta, ale - jak narkotyk - odurza tylko pierwsza. "Jane Eyre" to opowieść, która wychował miliony nie zawsze rozważnych romantyczek na całym świecie. Współczesna ekranizacja to porywająca i zapierająca dech w piersiach historia o alchemii uczuć. Jane (Mia Wasikowska) nie była dziewczyną, która szukała niezobowiązującego romansu. Choć rozum podpowiadał jej, że fascynującemu Panu Rochersterowi (Michael Fassbender) nie można ufać, oddała mu swoje serce bez reszty.

7 komentarzy:

 1. Hm, ze trzy książki bym z tego wypisała w listach: może być ciekawe, warto się temu przyjrzeć bliżej :) Może dwie - w zasadzie nad Dickiem nie ma się co zastanawiać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dick w wydaniach z Rebisu chyba zacznie mi niedługo spędzać sen z powiek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Boża Inwazja oczywiście ^^ Reszty nawet nie znam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałam tylko Ci powiedzieć, że Jane Eyre byłam zachwycona (widziałam online) i to tak bardzo, że planuję jeszcze pójść na to do kina :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @Karodziejko
  A jakie książki Cię zainteresowały?

  @Silaqui
  Dlaczego? Kwestia ceny?

  @Harashiken
  Ja też o niektórych autorach po raz pierwszy, ale o Howardzie i Małeckim nie słyszałeś? Wstyd;-P

  @Kornwalio
  Oj, po takiej rekomendacji to kino obowiązkowe będzie...:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie najbardziej zaciekawiła mnie książka Małeckiego. Dick to Dick, wiadomo, że warto przeczytać, ale gdybym miała okazję, nie pogardziłabym również antologią (zwłaszcza ze względu na Zelazny'ego).

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiedźmo myślę, że o Małeckim można zacząć mówić podobnie, jeśli tylko okaże się taki jak w opowiadaniach, to uznam go za jednego z najlepszych autorów polskiej grozy.

  OdpowiedzUsuń