niedziela, 1 lipca 2012

Lipcowe zapowiedzi


KSIĄŻKI

Tytuł: Ostatni dzień lipca
Autor: Bartłomiej Rychter
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 25 lipca 2012 r.

Po rewelacyjnym debiucie kolejny kryminał Bartłomieja Rychtera pod skrzydłami wydawnictwa W.A.B. Tym razem lata 40. XX wieku. Nie mogę się doczekać!
Czekamy Ciebie, czerwona zarazo / Byś wybawiła nas od czarnej śmierci – ten wiersz z sierpnia 1944 roku w pełni oddaje nastroje warszawiaków w dniach, w których zaczyna się akcja powieści kryminalnej Bartłomieja Rychtera. Z kolei niemieccy okupanci ze strachem myślą o Armii Czerwonej, której czołgi dotarły na przedpola Pragi. W takiej scenerii rozgrywają się dwie historie kryminalne.Dwaj nieznający się bohaterowie, Polak i Niemiec, ostatniego dnia lipca rozpoczynają prywatne śledztwa. Starszy strzelec Klaus Enkel usiłuje rozwiązać zagadkę domniemanego samobójstwa swojego przyjaciela, a adwokat Antoni Chlebowski, członek ruchu oporu, wyjaśnia okoliczności śmierci umarłej na jego oczach telegrafistki. Obaj bohaterowie w swoich przełożonych mają raczej wrogów niż sprzymierzeńców i bardzo wiele ryzykują…
Najnowsza książka Bartłomieja Rychtera to dynamiczna opowieść o przyjaźni czasów wojny. Mimo przeniesienia akcji do lat 40. ubiegłego wieku wnioski nasuwające się po lekturze są aktualne także dziś. „Ostatni dzień lipca” łączy w sobie solidną dawkę historii, intrygującą fabułę, realizm psychologiczny i zręcznie budowane napięcie.
Tytuł: Po drugiej stronie lustra i inne eseje
Autor: Umberto Eco
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 25 lipca 2012 r.

Kolejne wydanie rewelacyjnych esejów Umberto Eco. Pozycja obowiązkowa dla antropologów, kulturoznawców, wielbicieli literatury.
„Po drugiej stronie lustra i inne eseje” to zbiór tekstów z okresu 1972–1985, połączonych wspólnym tematem: znak i jego przygody w dziejach cywilizacji. Autor przygląda się różnorodnym fenomenom kulturowym, z taką samą dociekliwością odczytując „Listy” Pliniusza Młodszego, „Opisanie świata” i „Hrabiego Monte Christo”, z identycznym zaangażowaniem badając średniowieczny alegoryzm, science fiction i sztukę nazistowską. Nie wyklucza z obszaru swoich rozważań złych powieści ani kiepskiego malarstwa. Deklarując w przedmowie, że większość zamieszczonych w zbiorze prac sytuuje się między poetyką artykułu prasowego a rygorami naukowego dyskursu, Eco wyraża przekorną nadzieję, że wszystkie one nadają się do czytania. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Poczucie humoru, błyskotliwość, sugestywne opisy i autoironia czynią eseje włoskiego semiologa niezrównaną lekturą. Tym bardziej, że wszechstronne zainteresowania badacza pozwalają mu pisać równie przenikliwie o zjawiskach tak z pozoru odległych, jak fenomenologia lustra, niegodziwość eterycznych blondynek i jednorożce.
FILM

Tytuł: Niesamowity Spider-Man
Scenariusz: James Vanderbitt, Alvin Sargent, Steve Kloves
Reżyseria: Marc Webb
Data premiery: 4 lipca 2012 r.

Chociaż film jest w 3D, to na pewno pójdę do kina. Trailer bardzo mi się podoba. Tym razem Spider-Man na bardziej serio. Batmanowi się udało, więc i człowiekowi-pająkowi powinno.
Nowa obsada, nowy reżyser, nowa historia. Czy zupełnie nowe podejście do najbardziej kasowego komiksu wszech czasów się powiedzie? Jak widać na przykładzie serii o Bondzie, odświeżenie tematu może okazać się wielkim sukcesem. Peter Parker tym razem uczy się jeszcze w liceum. Musi pogodzić się z tym, kim się stał, i wybaczyć sobie śmierć wuja, którego – tak mu się wydaje – mógł uratować.
Tytuł: Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów
Scenariusz: Michael Berg & Jason Fuchs 
Reżyseria: Mike Thurmeier & Steve Martino
Data premiery: 6 lipca 2012 r.

Następna część przygód nietypowej rodziny z epoki lodowcowej. Trzy lata temu byłam na trzeciej części i podobało mi się, więc jestem niemal pewna, że i czwarty epizod okaże się dobry.
Bohaterowie ”Epoki lodowcowej” powracają w cyfrowej wersji 3D, by stawić czoła kolejnym wyzwaniom, w tym wędrówce kontynentów, która może zagrozić przyszłości ich świata.
Tytuł: Mroczny Rycerz powstaje
Scenariusz: Jonathan Nolan & Christopher Nolan
Reżyseria: Christopher Nolan
Data premiery: 27 lipca 2012 r.

Podobno ostatni film Nolana i Bale’a z cyklu o Batmanie. Najbardziej jestem ciekawa Anne Hathaway w roli Kobiety-Kot. Jak dotąd nikt nie przebił Michelle Pfeiffer.

2 komentarze:

  1. Rychtera na pewno przeczytam - moje odkrycie roku, spóźnione trochę wprawdzie, ale zawsze (mam na myśli "Złotego wilka").

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, tak, Rychter koniecznie. I mnie bardzo się podobała jego powieść:-)

      Usuń