czwartek, 29 grudnia 2011

Książki i film na początek nowego roku

Wprawdzie na blogu niewiele się dzieje ostatnio, niestety nie mogę mu poświęcić tyle czasu, ile bym chciała, ale na przegląd zapowiedzi literackich i filmowych zawsze można liczyć.

KSIĄŻKI

Tytuł: Imiona Boga. Motywy metafizyczne w fantastyce drugiej połowy XX wieku
Autor: Dominika Oramus
Wydawnictwo: Universitas
Data premiery: 11 stycznia 2012 r.

Praca zapowiada się interesująco, temat oryginalny. Mam nadzieję, że po fantastyce anglojęzycznej przyjdzie czas na badanie fantastyki polskiej.
„Imiona Boga” to w polskiej krytyce literackiej pionierska praca na temat motywów religijnych w anglojęzycznej fantastyce drugiej połowy minionego wieku. Fikcyjne religie, samozwańczy mesjasze, planety, gdzie nie dokonało się Odkupienie, nasze obowiązki misyjne wobec kosmitów, scenariusze końca świata – to tylko niektóre tematy pozostające w kręgu zainteresowań autorki. Książka stawia tezę, że poważne mówienie o Bogu i religii w tej literaturze w połowie XX wieku ustąpiło w latach 70. i 80. tandecie New Age’u i milenaryzmu, aby pod koniec wieku wrócić do tonacji serio.
„Imiona Boga” są lekturą obowiązkową dla tych, którzy poszukują w fantastyce głębszych i ambitniejszych treści, a jednocześnie interesują się trendami rozwojowymi tej odmiany literackiej. Dr hab. Dominika Oramus z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego specjalizuje się we współczesnej prozie. Prowadzi zajęcia poświęcone twórczości Jamesa Joyce’a, Angeli Carter, J.G. Ballarda, Kurta Vonneguta, Philipa K. Dicka, a także poetyce postmodernizmu, science fiction, cyberpunkowi i literaturze grozy. Jest autorką sześciu książek i kilkudziesięciu artykułów o tych zagadnieniach.
Tytuł: Małpy Pana Boga, tom I
Autor: Maciej Parowski
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Data premiery: 17 stycznia 2012 r.

Macieja Parowskiego fanom fantastyki przedstawiać nie trzeba. Od lat siedzi w temacie, pisze artykuły, zajmuje się redakcją i opieką literatury fantastycznej w Polsce, sam również pisze. W tym grubym (500 stron) tomiszczu będzie można poznać jego zdanie na wiele tematów związanych z fantastyką i nie tylko. Lektura obowiązkowa.
Podtytuł tej pozycji to „Szkice i rozmowy o wyobraźni i rzeczywistości. Polemiki”, ale rzecz traktuje o fantastyce polskiej, komiksie, zawiera recenzje z książek, polemiki, wywiady. Do tego eseje o fantastyce, kinie.
Gruba książka, kolejny tom w opracowaniu.
Tytuł: Kobieta w czerni
Autor: Susan Hill
Wydawnictwo: Amber
Data premiery: 21 stycznia 2012 r.

Na podstawie tej powieści powstał film w 1989 roku (obejrzałam, miałam pisać recenzję, jednak film jest tak marny, że nie widziałam sensu w męczeniu się dodatkowo i opisywaniu wrażeń), a w 2012 roku do kin wejdzie nowa, mam nadzieję lepsza, wersja z Danielem Radcliffe’em w roli głównej. Może uda mi się książkę przeczytać.
Spowity mgłą i tajemnicą Dom na Węgorzowych Moczarach góruje nad omiatanymi przez morskie wichry bagnami,odcięty od świata i niedostępny, gdy fale przypływu pochłoną Ławicę Dziewięciu Topielców – jedyną drogę, jaka łączygo z lądem.
Arthur Kipps, młody notariusz z Londynu, przyjeżdża na pogrzeb samotnej właścicielki domu, by uporządkować pozostawione przez zmarłą papiery. Nie wie jeszcze, co wydarzyło się przed laty w domu i na otaczających go bagnach. Nie wie, kim jest kobieta w czarnej sukni, która ukazuje mu się z oddali. Lecz wkrótce odkryje przerażający sekret Domu na Węgorzowych Moczarach i pojmie, jak straszliwą zapowiedzią jest pojawienie się kobiety w czerni…
Tytuł: Transmigracja Timothy’ego Archera
Autor: Philip K. Dick
Wydawnictwo: Rebis
Data premiery: 24 stycznia 2012 r.
Trudno o bardziej trafne podsumowanie życia i twórczości Philipa K. Dicka
„»Transmigracja Timothy’ego Archera« jest przepełniona śmiercią – wielce stosownie jak na ostatnią powieść. Problem w tym, że pięćdziesięciotrzyletni Dick nie chorował i nie miał podstaw, żeby się spodziewać rychłej śmierci. Stało się tak, że jego organizm – a to obejmuje również jego nadczułą psychikę – podyktował mu na zakończenie życia powieść o śmierci uwieńczoną znalezieniem świętego Graala. Bo biskup Archer wyrusza na ostatnią wyprawę w poszukiwaniu mądrości, a znajduje śmierć oraz współczucie bodhisattwy, czyli miłość”.
— Lech Jęczmyk, „Od tłumacza”
Tytuł: Tylko dla dziewcząt
Autor: Magdalena Samozwaniec
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 25 stycznia 2012 r.

OK, zaintrygowała mnie wzmianka o elektronowym mężu… Ale ta książka może być przyjemną odskocznią od kwestii fantastycznych i historycznych, wokół których się obracam.
O striptizie, małżeństwie, diablicach i mężu elektronowym. O tym, że nie każdy przybysz z Zachodu jest fajniejszy od polskich chłopców, oraz o tym, jak być piękną w swojej skórze i nie nabawić się „BB-kompleksów”. Niemało tu również trafnych obserwacji na temat konfliktów międzypokoleniowych czy damsko-damskich.Zabawne i lekkie historie mówią jednak przede wszystkim o cichej wojnie, jaka od wieków toczy się między płciami, wojnie, z której kobieta świadoma swojej wartości wychodzi obronną ręką. Na każdą młodą dziewczynę czyhają pułapki, dlatego Magdalena Samozwaniec podpowiada – bez zbędnego dydaktyzmu, a z humorem – jak można się przed nimi ustrzec. Przekonuje, że być kobietą brzmi dumnie, choć nie zawsze jest to prosta sprawa.
Tytuł: Mam to za sobą i inne wyznania
Autor: Shirley MacLaine
Wydawnictwo: Axis Mundi
Data premiery: 27 stycznia 2012 r.

Uwielbiam Shirley MacLine, jest dla mnie jedną z najlepszych aktorek w historii kina. Jej autobiografię przeczytam na pewno.
Za co kochamy Shirley MacLaine? Za nagrodzoną Oskarem rolę w filmie „Czułe słówka"? Za „Pocztówki znad krawędzi"? Za „Kłopoty z Harrym” Hitchcocka, czy „Słodką Irmę"? Za nietuzinkową filozofię życiową, czy promienny uśmiech na ekranie? Shirley MacLaine ma już być może wiele za sobą, ale ta niezwykła książka daje nam dowód, że my nigdy nie będziemy mieli jej dość. „Mam to za sobą” to książka pełną refleksji i wspomnień dotyczących życia i filmowej kariery, autorka zawarła w niej mądre, przewrotne i dowcipne życiowe przemyślenia. Stosując klucz – „te rzeczy mam za sobą, a z tych nigdy nie zrezygnuję” opowiada o swym życiu, snuje rozważania nad współczesnym oraz dawnym światem Hollywood i wspomina przyjaciół (Elizabeth Taylor, Franka Sinatrę, dwóch Jacków – Lemmona i Nicholsona). Autorka zdradza kulisy swych związków i romansów z politykami (wśród nich dwóch premierów), naukowcami, dziennikarzami i partnerami z ekranu. Wiele miejsca poświęca na przedstawienie swoistej filozofii życiowej. Niestrudzona w poszukiwaniu prawdy – jako nieokiełznany wolny duch – Shirley patrzy krytycznie na współczesny świat, który potrafi irytować, wprawiać w zakłopotanie i prowokować, ale może też zachwycać pięknem, humorem i obietnicą przyszłości. Czytając „Mam to za sobą” można mieć wrażenie spotkania ze starą przyjaciółką, która szczerze opowiada o sobie, ale nigdy nie bierze siebie za poważnie. To wspaniała kobieca lektura, ale również kopalnia wiedzy dla wielbicieli kina i talentu aktorki.
Tytuł: Gormenghast
Autor: Mervyn Peake
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: styczeń 2012 r.

Nie wiadomo, czy książka ukaże się w styczniu, ale na pewno warto zapamiętać, że ma się ukazać w przyszłym roku.
Druga część klasycznego cyklu stworzonego przez Mervyna Peake’a.
Gormenghast to dziwny zamek, w którym na świat przychodzi i wychowuje się główny bohater Tytus Groan. Chłopiec dorasta w otoczeniu gotyckich labiryntów, dachów, korytarzy, krużganków, schodów, podziemi i tajemnych przejść. to jedna z najbardziej niezwykłych kreacji w literaturze fantastycznej. Niezwykłych, bo nie ma tu elementów typowych dla tego gatunku – wszelkie dziwy są pochodzenia naturalnego. To ludzie zamieszkujący zamek sami prowokują mrożące krew w żyłach sytuacje, przestrzegając absurdalnych obyczajów. Czy młody hrabia będzie miał siłę, aby zbuntowac się przeciw tradycji?
Kultowa seria o dziedzicu zamku Gormenghast została przetłumaczona na 30 języków. Od wielu lat inspiruje artystów – na podstawie książek Peake’a nakręcono kilka seriali telewizyjnych, a grupa The Cure nagrała piosenkę „The Drowning Man”.
FILM

Tytuł: Sherlock Holmes: A Game of Shadows
Scenariusz: Michele Mulroney & Kieran Mulroney
Reżyseria: Guy Ritchie
Data premiery: 5 stycznia 2012 r.

Kontynuacja Sherlocka Holmesa to najbardziej wyczekiwany przeze mnie film na 2012 rok (zaraz obok drugiego sezonu Sherlocka w wersji BBC). Nie przeszkadza mi nawet to, że zobaczę go raptem dwa tygodnie później, niż reszta świata. Martwi mnie trochę, że inni są scenarzyści, ale… Ale reżyser wciąż ten sam, aktorzy również się nie zmienili, a trailery wiele obiecują.
Akcja rozgrywa się rok po wydarzeniach z pierwszego filmu, w 1891 roku. Genialny detektyw Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) i jego oddany przyjaciel Dr John Watson (Jude Law) ponownie łączą swoje siły by pokonać największego złoczyńcę świata - Profesora Moriarty (Jared Harris).

3 komentarze:

  1. A ja mam Gormenghast i poprzedni tom i kolejny. Ale w starszym Kameleonowym wydaniu. Jak patrzę na te nowsze okładki, to umieram z zazdrości z jednej strony, a z drugiej nie, bo dla mnie seria wydawnicza Kameleon ma ogromną wartość sentymentalną. W liceum będąc najbardziej lubiłem właśnie czytać tą serię. :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę przyznać,że jakoś nic mnie nie zaciekawiło..

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja jestem zainteresowana Imionami Boga. Kupić, nie kupię, ale na pewno wrzucę do schowka!

    OdpowiedzUsuń